Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

MOAB – Tüm Bombalar Anası | Yapılan En büyük Bomba

Bomba

teknoloji

MOAB – Tüm Bombalar Anası | Yapılan En büyük Bomba

MOAB – Tüm Bombalar Anası | Yapılan En büyük Bomba

MOAB – En Büyük Bomba

Bomba İlk kez ABD ordusu, dünyanın en büyük nükleer bombası, “tüm bombaların anası” olarak adlandırılan MOAB, 6 şiddetinde deprem etkisi oluşturuluyor.

Bu bomba ilk defa doğu Afganistan’da bulunan ISIL militanlarını yıkmak için bir mağara kompleksinde kullandı. MOAB resmi olarak şu şekilde biliniyor: GBU-43 / B Massive Ordnance Air Blast, korkutucu takma adını çoğunlukla devasa boyutu ve kısaltması nedeniyle aldı.

Ancak bu dev bombanın gücü ne kadar güçlüdür ve eğer kullanılıyorsa bunun ne gibi bir etkisi olabilir? Elbette yıllar geçtikçe insanlık, 1940’larda İngiltere’nin Tallboys ve Grand Slam gibi birkaç büyük ve yıkıcı bombaya tanık oldu. Ancak MOAB bu bombalardan farklı, resmi ağırlığı tam 10.000 kilogram. Bu yüzden, bugün açığa çıkacak olan bu bomba hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

Kavram ve Menşe

Bomba

Al Weimorts ve Joseph Fellenz (solda), kurşun model yapımcısı, test edilmeden önce bombanın prototipini inceliyorlar.

Birleşik Devletler ordusu, alışılagelmiş olmayan deneylerle uğraşmaktan asla vazgeçmiyor ve böyle bir deneyde GBU-43 / B Massive Nizam Air Blast veya MOAB vardı. Bomba, 2002’de ABD Hava Kuvvetleri araştırma projesi kapsamında Albert L. Weimorts Jr tarafından hazırlandı. GBU-43 / B’nin çalışma mekanizması, Vietnam Savaşı sırasında ve son zamanlarda Afganistan’da yoğun olarak kullanılan BLU-82 sistemine benzer.

2001’de BLU-82 bir kez daha Taliban’a karşı kullanıldı ve bazı ciddi zararlar verdi. Genel olarak, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri bu noktada daha büyük bir etki alanına sahip daha büyük ve güçlü silahlara ihtiyaç duyulduğuna inanıyordu.

2003 boyunca Pentagon, Irak’ın istilası sırasında neredeyse GBU-43 / B’yi Saddam Hüseyin’e kullanmıştı, ancak plan olası bir sivil kayıp nedeniyle anında terk edildi.

Büyük boyutlarından dolayı, yalnızca daha büyük taşıyıcı uçakları taşıyor; böylece Lockheed C-130 Hercules de aynı devasa Lockheed C-130 Hercules seçildi. Bu füzeler dikkatle C-130 kargosunun içine yerleştirildi ve büyük bir beşik üzerine yerleştirildi. İlk açıştan sonra füze yönlendirildi kesin olarak doğruluğu için insan kontrollü GPS sistemleri ile hedefine ulaşıyor.

Penetralı bir silah değildir veya sadece çarpma etkisi altında patlamaz, bunun yerine 6 ila 10 feet arasında bir yüksekliğe ulaşmadan önce etkisi biter. 1,5 km’den fazla patlama yarıçapında bu muazzam silah gibi engellenmiş alanlar için uygundur mağaralar veya tüneller ve kanyonlar vs…

Özellikler ve Mukavemet

Bomba

2003 yılında ilk defa piyasaya sürüldüğünden bu yana sadece 15 Adet MOAB üretildi. Her bomba nın ağırlığı 10.000 kg, uzunluğu 9,1 metre ve yarıçapı 51,2 cm’dir. Air Force’a göre GBU-43 / B’nin tek bir ünitesi 170.000 dolar civarında. Araştırma sürecinde yaklaşık 300 milyon dolarla anlaşma yapıldı. Bu maliyetin 2000’lerin başında dolar oranları temel alındığını unutmayın.Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri tarafından, bilinmeyen bir taktikle tanıdık olmayan bir alanda çalışan bir düşmanın aleyhine başlatılması için başlatılan bir “çarpışma” projesinden daha fazlasıydı. Asker, kararlaştırdığı programı tamamlamak için aceleydi. Kısa sürede bolca bulunan tek renk olan bomba ya yeşil renkli bir görünüm verildi.

Önemli bir nokta da, 11 ton TNT eşdeğeri 46 Gigajoule’lik bir patlama verimi vardır. Patlama esnasında bir MOAB tarafından salınan enerji miktarı, 6.0 Richter şiddetinde deprem demektir. Bomba, ağırlıklı olarak, H6 kompozisyonu olarak bilinen, etrafında sarılı orta ağırlıkta bir alüminyum muhafaza bulunan çeşitli ölümcül ve yüksek patlayıcı kimyasalların karışımı bulunuyor.

Nükleer Savaş

Daha önce de belirtildiği gibi. 46 milyar Joule (1 Gigajoule = 1 milyar Joules) büyük bir randıman var ancak diğer bomba lara karşı nasıl bir yük getiriyor? Karşılaştırma ölçeğinde verimi Soğuk Savaş dönemindeki M-29 Davy Crockett Silah ile oldukça benzerdir. M-29 portatif recolless tabancada kullanılan mermi, ABD tarafından W54 olarak bilinen dünyanın en küçük nükleer savaş başlıklarının birçok varyantından biridir.

10-20 ton TNT’lik yüksek bir verime sahip olan bu küçük nükleer silah, GBU-43 kategorisin dekilerle aynıdır. Öte yandan 1960’lı yıllarda balistik füzelerde yaygın olarak kullanılan. 1.44 megaton W49 termo nükleer savaş başlığı ile karşılaştırıldığında Toplam verimin sadece 1 / 144.000’i veya % 0.0007’si…

Bu yılki 13 Nisan olaylarından önce GBU-43 / B sadece kontrollü bir ortamda test edildi. Bu testlerin birincisi, ilk imalatından bir yıl sonra 2003 yılında yapıldı. Eglin Hava Kuvvetleri Üssü Florida’da bulunan ordu yetkilileri, “sonuçta ortaya çıkan patlama, tozun 10.000 feet yüksekliğe kadar yükselmesine neden oldu ve aynı zamanda büyük bir yatay patlama meydana geldi. 30 km uzaklıktan dev bir mantar bulutu görüldü” dedi.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 27,184.283.27%
ethereumEthereum
$ 1,715.683.78%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001213.92%
En üste