Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Melanom Cilt Kanserini Algılayabilen Ucuz Cihaz, Ödül Kazandırdı

Melanom

Keşfet

Melanom Cilt Kanserini Algılayabilen Ucuz Cihaz, Ödül Kazandırdı

Melanom Cilt Kanserini Algılayabilen Ucuz Cihaz, Ödül Kazandırdı

Melanom Cilt Kanseri

Melanom en erken evrelerde yakalanırsa tamamen tedavi edilebilir, ancak hızlı bir şekilde yayılır, erken teşhis ve anında tedavi kritiktir.

Melatonom dan her saat bir kişi ölebilir ve Birleşik Devletler’de en ölümcül ve en sık teşhis edilen kanserden biridir. Düşük maliyetli el tipi bir cihaz, biyopsi yapılmaksızın melanom ‘u teşhis ederek milyonlarca hayat kurtarabilir.

Bir grup mühendislik öğrencisi prestijli James Dyson Ödülü ve cilt kanserini erken belirten cihazları için 30.000 dolar nakit para ödülüne layık görüldü. SKan olarak adlandırılan cihaz, cilt sıcaklıklarını ölçerek melanom ‘u hızlı ve doğru bir şekilde tespit eden kullanımı kolay bir alettir.

Ucuz, taşınabilir sistem doktorlar ve diğer sağlık uzmanları tarafından potansiyel olarak milyonlarca insanın tasarruf sağladığı melanom u tespit edebilmek için kullanılabilir. SKan, termal ısı haritalaması yoluyla şüpheli bir köstebek veya lezyonun habis olup olmadığını tespit etmek için termistörleri, yani termal olarak hassas dirençleri kullanır. Okumalar, bireyin melanom olup olmadığını gösteren bir ısı haritası olarak gösterilir.

Kanserli hücrenin normal hücrelere göre daha fazla metabolik hızı vardır, çünkü daha fazla ısıyı açığa çıkarlar. Bu nedenle, termal şok uygulandığında, bu hücreler, normal hücrelere göre daha çabuk ısınırlar, böylece habis bir dokunun var olduğunu belirtir.

James Dyson ödülleri

James Dyson cihaz hakkında, “Kullanılabilir ve ucuz bileşenler kullanılarak, sKan, melanoma cilt kanseri saptamasının birçok kişi tarafından kolaylıkla erişilebilmesini sağlıyor” diyor. “Dünyayı kurtarma potansiyeline sahip çok akıllı bir cihaz” olduğunuda ekliyor.

Ekip, kanseri normal teşhis yöntemlerinden çok daha uygun maliyetli bulabilen bir cihaz görüyor. Nitekim, termal görüntülemenin invaziv olmayan seçeneğinden yüzde 80 daha ucuza mal olacak.

Önceki James Dyson ödül sahipleri, bir telewheelchair, bebeğin ateşi olup olmadığını anlayan bir cihazdı. Bebekler için sıcaklık algılama bandı ve hava kirleticileri koruyan bir yüz filtresi DetectorNose içerir.

Günümüzde artık yavaş yavaş her türlü hastalığa önceden tedbir almak için çeşitli teknolojik aletler çıkmaya devam ediyor. Bizde bu teknoloji aletlerini sitemizde tanıtmaya ve sizlere konu hakkında bilgiler vermeye devam edeceğiz. Konulardan haberdar olmak için, web sitemizin bildirimlerine abone olmanız yerterli.

Sağlıklı günler dileriz.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Keşfet

Reklâm
En üste