Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

MacOS High Sierra için Apple, Özür diledi

macOS High Sierra

Bilgisayar

MacOS High Sierra için Apple, Özür diledi

MacOS High Sierra için Apple, Özür diledi

Apple, MacOS High Sierra hatası için özür diledi

MacOS High Sierra için bir düzeltme hazırlandı ve herkesin root olarak bir kullanıcı adı yazıp enter tuşuna basarak Mac’e tam yönetici erişimi sağladı.

Apple, macOS High Sierra’daki endişe verici ve utanç verici bir hatayı düzeltmek için bir güvenlik güncelleştirmesi yayımladı. Güncellemenin ayrıntıları firmanın destek web sitesinde yayınlandı.

Bir Apple sözcüsü, güncellemenin işletim sisteminin en son sürümünü (10.13.1) çalıştıran Mac’lerde otomatik olarak indirileceğini söyledi. Sözcü, konferansa eklenen açıklamada “Bu hatadan büyük üzüntü duyuyoruz ve tüm Mac kullanıcılarından özür dileriz” dedi.

MacOS High Sierra çalıştıran herhangi bir Mac’e tam yönetici erişimi kazanmak ister misiniz? Oturum açma ekranının görünmesini bekleyin, giriş olarak root yazın ve birkaç kez enter tuşuna basın. Bingo, içerdesin.

Daha basit terimlerle: Bu kusur çok basit ki Mac sabit kalana kadar gözetimsiz bırakılmamalıdır. Daha da basit terimlerle: Bu, evinize giren biri gibi, çünkü kapınıza bir kilit koymayı unuttunuz.

Apple’ın bu hatayı düzeltmesini bekleyin

Sorun, macOS 10.13.1’de mevcut; bu nedenle, şu anda bir Mac kullanıyorsanız ve sisteminiz güncelse o zaman etkilenmiş olursunuz. Bu istismar, herkesin tüm dosyalara ve klasörlere erişmesini sağlar ve şifreleri sıfırlama ve değiştirme imkanı verir. Mac’e bir Apple kimliği bağlıysa, bu da kaldırılabilir veya değiştirilebilir. Bir nedenden ötürü sistem yöneticisi erişimi denir ve bu kusur, herkesin herhangi birşey yapmasına izin verir.

Mac’inizi yalan söylememenin dışında, macOS High Sierra çalıştıran herkes, boş bir yazılım oluşturulmasını önlemek için güçlü bir şifre ile bir yönetici hesabı oluşturmak için ayarlarını yapmalıdır. Bilmiyorum nasıl yapıcam? diyorsanız, İşte çözümü.

Apple bir çözüm üzerinde çalışıyor ve bu arada yukarıdaki geçici çözümleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Durumu tetikleyen araştırmacılar böceklerin ne kadar yaygın olduğunu teyit etmek için Twitter’daki paylaşımları kontrol etmeye başladılar ve hatanın ne derece olduğunu anlamaya çalıştılar. Kilitli olmayan bir Mac’teki bir yönetici hesabına ve kilitli bir Mac’in giriş ekranına erişmeye çalışırken de bu hata devreye girer. Sorun macOS High Sierra’nın körü körüne şifre olmadan boş bir root hesabı yaratması sonucunda ortaya çıkmış gibi görünüyor.

İlk raporlar, kusurun uzaktan istismar edilemeyeceğini iddia etti. Ancak bir güvenlik araştırmacısı, belirli ayarların etkinleştirilmesi durumunda bunun olmadığını tespit etti. Bu hata ayrıca, MacOS High Sierra’yı kullanan işletmelerde ve diğer kuruluşlarda da bir sorun olacaktır. Sınırlı erişim hesabı olan ağdaki herhangi bir kullanıcı, sisteme tam yönetici ayrıcalıklarıyla girmek için bu istismarı kullanabilir.

İlginizi çekebilir: Apple 1 Milyar dolarlık dava açtı

Hatayı bulan Lemi Orhan Ergin tarafından Twitter’da açıklandı. Ergin, konuyu halka açıklamadan önce Apple ile temasa geçip geçmediğini kesin değil. Şirket, muhtemelen görünmeyen, yalnızca davetiye çıkarmaya yönelik bir ödül programı düzenliyor.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

5 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 23,184.211.35%
ethereumEthereum
$ 1,650.132.04%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001836.74%
En üste