Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Mac’inizde şifreniz olmadan Herkes oturum açabilir

mac

Bilgisayar

Mac’inizde şifreniz olmadan Herkes oturum açabilir

Mac’inizde şifreniz olmadan Herkes oturum açabilir

Mac’inizde herkes oturum açabilir

Mac OS High Sierra kullanan herkes yüksek uyarıda bulunmalıdır. Büyük bir güvenlik açığı oluşan MacOS işletim sistemindeki sorunu çözmek kolay.

Bir Twitter kullanıcısı, kimsenin geçerli oturum açma kimlik bilgileri olmadan bir yönetici olarak sisteminize giriş yapmasına izin veren büyük bir güvenlik açığını ortaya çıkardı. Kötü niyetli bir kullanıcının yapması gereken, oturum açma ekranından “root” olarak giriş yapmaya, parola alanını boş bırakmaya ve sistem erişimine izin verilene kadar tekrar tekrar girmeye çalışıyor.

Bu, herkesin iMac’inize, MacBook’unuza veya Mac Pro’nuza yaklaşabileceği ve bilgisayarınıza birkaç tuş vuruşu ve sıfır teknik  bilgiyle başka bir şey olmadan erişebileceği anlamına geliyor. Neyse ki hızlı ve basit bir düzeltme var.  Sisteminizin Kök şifresini değiştirdiyseniz, güvende kalınırsınız. Ancak değilse, Apple’ın resmi bir düzeltme paketi çıkıncaya kadar bu parolanın değiştirilmesi sizi güvende tutmalıdır.

MacOS High Sierra çalıştırıyorsanız, gününüzden birkaç dakika ayırın ve bu hızlı düzeltmeyi uygulayın.

Sorunun Çözümü

Önce Sistem Tercihleri’ni açıp Giriş Seçenekleri’ni seçip Ağ Hesabı Sunucusu’nun yanındaki Katıl’ı tıklatacağız. Bu, küçük bir iletişim kutusu açacak, orada Dizin Yardımcı Programını (Open Directory Utility) tıklatmak isteyeceksiniz.

 

mac

Buradan Fareyle Bulucu çubuğuna gelin ve Düzenle’yi tıklayın. Bu açılır menüden Kök Parolasını Değiştir’i tıklayın. Bu en önemli şey: Unutmayacağınız güçlü, benzersiz bir Şifre belirleyin.

mac

İşte, sorun çözüldü ama şimdilik.

Apple, kendinizi nasıl koruyacağınız konusunda henüz resmi bir düzeltme eki veya talimat yayımlamamıştır. Ancak yukarıdaki düzeltmenin bunu yapması gerekir. Bu iş tamamlanıncaya kadar Mac’inizi kontrol ettiğinizden emin olun.

Çalışan bir Twitter kullanıcısı, Apple Support’un resmi Twitter hesabına bu güvenlik açığıyla ilgili yardım çağrısı yaptıktan sonra tüm sorun hafifledi ve oradan konu yayılmaya başladı. Dünyanın dört bir yanından gelen Twitter kullanıcıları, güvenlik açığını çoğaltabileceklerini ve dört harfli bir sözcükten (root) fazla bir şey kullanmadan kendi bilgisayarlarına erişebileceklerini onaylıyorlardı.

İlginizi çekebilir: MacOS ve Windows için Ücretsiz Veri kurtarma yazılımı

Bu sadece küçük bir güvenlik açığı değildir. Bu, yalnızca bir güvenlik uzmanının kullanabileceği bir yerde bazı kodlarda bir kaçamak değildir. Bu, başkasının bilgisayarına girmenin ölü basit bir yoludur ve umarım uzun sürmeden resmi bir düzeltme olacaktır.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

4 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 17,115.090.88%
ethereumEthereum
$ 1,281.372.45%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001771.6%
En üste