Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Li-fi Teknolojisi Nedir? Li-Fi vs Wi-Fi Hızı

Li-Fi Teknolojisi Nedir

teknoloji

Li-fi Teknolojisi Nedir? Li-Fi vs Wi-Fi Hızı

Li-fi Teknolojisi Nedir?

Li-fi gözle görülebilir bir ışık iletişim (VLC) sistemi olarak bilinir.

Bu, veri iletimi için ampullerden görünen ışığı kullandığı anlamına gelir. Bu, veri iletmek için radyo dalgalarını kullanan, ancak veri iletiminin çift yönlü olmasıyla benzerlikleri paylaşan Wi-Fi’den farklıdır. Hem görünür ışıkla veri gönderip hem alabilir. Ya da başka bir deyişle, her ikisini de indirebilirsiniz ve yükleyin.

Işık, karartılarak veya daha parlak hale getirilerek veya açılıp kapatılarak yönetilir. Hız göz önüne alındığında, ışıktaki bu ince değişiklikler insan gözüyle algılanmaz. Işık, sinyali verilere dönüştürme işlemini yapan foto-duyarlı bir dedektör tarafından görülür.

 

Li-Fi vs Wi-Fi Hızı

İnternete bir LED ampul ile ulaşabilmek fantastik geliyor. Ancak kullanıcılar ağlarının hızını ve güvenilirliğini ve bağlantılarının güvenliğini gerçekten önemsiyorlar. Peki Li-Fi ortak Wi-Fi ile nasıl bir araya geliyor?

Laboratuar testlerinde Li-Fi bağlantılarının 224 Gbit/sn’ye ulaşabileceğini göstermiştir. Ancak bu hızların teknoloji piyasaya sürüldüğünde çoğaltılması pek olası değildir. Yine de, 802.11ac Wi-Fi ağının 7 Gbits/sn’nin altındaki teorik maksimum hızından çok daha hızlı.

Li-Fi’nin 224 Gbits/sn’si gerçek dünyaya hiçbir zaman tam olarak ulaşmasa bile. Elde ettiğimiz hızlar neredeyse kesinlikle mevcut teknolojiyi modası geçmiş kılacak.

 

Güvenlik ve erişim

Wi-Fi gibi, Li-Fi de mevcut spektruma güveniyor. Yeni teknoloji için burada iyi haberler var, çünkü bunun için çok daha fazla spektrum mevcut. Aslında, görünen ışık spektrumu, radyo frekansı spektrumundan 10.000 kat daha büyük.

Wi-Fi’yi destekleyen radyo spektrumu yüksek oranda düzenlenirken, görünür ışık spektrumu geçerli değildir. Umut, Li-Fi’nin mevcut radyo spektrumundaki gerilimi hafifletebilmesi ve spektrumda aç 5G için boş alan yaratmasıdır.

Li-Fi, Wi-Fi ile karşılaştırıldığında çok sayıda güvenlik artı özelliğine sahiptir. Işığa dayandığından, duvarlardan ve kapılardan erişilemez. Aynı zamanda elektromanyetik parazit oluşturmaz. Bu nedenle hastaneler gibi yerlerde ve hatta uçakta bile kullanılabilir. Bu tür parazitlerin ekipman için sorunlara neden olabileceği ve insanlar için de kullanılabilir.

Bu nedenle, duvarlar ve kapılardan geçememesi, kapsamını azalttığı ve bir ağ kurma karmaşıklığını arttırdığı için Li-Fi’nin olumsuz bir yönüdür. Ancak, yüzeyleri hareketli olduğundan, stratejik olarak yerleştirilmiş Li-Fi ampulleri kullanarak. Bir ofisten veya evden her yere uyan bir ağ oluşturabilirsiniz. Elbette, ampullerin insan gözünün ışığı görebileceği seviyeye ayarlanması gerekir.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 26,528.110.69%
ethereumEthereum
$ 1,847.770.84%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000995.73%
En üste