Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Koronavirüs: Görüntüler COVID-19’un akciğerleri nasıl yok ettiğini ortaya koyuyor

Koronavirüs: Görüntüler COVID-19'un akciğerleri nasıl yok ettiğini ortaya koyuyor

Gündem

Koronavirüs: Görüntüler COVID-19’un akciğerleri nasıl yok ettiğini ortaya koyuyor

İlk kez araştırmacılar, koronavirüs Covid-19’un ne kadar zarar verebileceğini görmek için sanal gerçeklik (VR) kullandılar.

Washington George Washington Üniversitesi Hastanesi’nden alınan görüntüler COVID-19 hastalığının potansiyel etkisinin kesin bir resmini çiziyor. Bu da hayatta kalan hastaların bile yaşam boyu solunum güçlükleriyle bırakılabileceği kadar ciddi olabilir.

Koronavirüs VR teknoloji ile görüntülendi

Mart ayı ortasında üniversitenin ilk COVID-19 hastasından yeniden oluşturulan bu görüntülerde yeşil alanlar, virüsün akciğerlerdeki dokuya nerede zarar verdiğini gösteriyor.

virüs yeşil alanlar

GWHU’da göğüs cerrahisi şefi Dr. Keith Mortman, “Virüs bulaşmış anormal akciğer ile daha sağlıklı, bitişik akciğer dokusu arasında bu kadar keskin bir kontrast var.”

“Gördüğümüz hasar, akciğerin herhangi bir kısmına karşı izole değil.” Diyerek şöyle devam etti: “Bu, her iki akciğere de ciddi şekilde zarar veriyor.”

İlginizi çekebilir: COVID-19 Koronavirüs İstatistikleri (Gerçek Zamalanlı)

Bu tür hasar, oksijenin hayati organlara ulaşmasını durduran pnömoni veya akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) gibi bir hastalık şeklinde ortaya çıkabilir.

Normalde oksijen nefes borusuna girer ve akciğerlere doğru ilerler, daha sonra kırmızı kan hücrelerine giren hava keselerini doldurur, bu da kalp ve vücut etrafında dolaşır.

ARDS, oksijeni akciğerlere ulaşmadan önce durdurur ve vücudun geri kalanı için bir domino etkisi başlatır.

Hasar, oksijenin hayati organlara ulaşmasını durdurabilir.

Görsel: George Washington Üniversite Hastanesi

GHWU, 2016’dan beri Cerrahi VR teknolojisini kullanıyor. Daha önce cerrahi planlama ve hastaları eğitmek için kullanılıyordu.

COVID-19 hastası (50’li yaşlarının sonlarında bir erkek) başlamak için hafif semptomlara (ateş, öksürük, nefes darlığı) sahipti, ancak durumu kötüleşti ve hastaneye yatırılması ve ventilatöre yerleştirilmesi gerekti.

Durumu daha da arttığında, ECMO adı verilen ve ekstrakorporeal membran oksijenasyonu anlamına gelen daha yoğun tedavi için GWUH’ya transfer edildi.

COVID-19 Hastası

GWHU’nun koronavirüs hakkında konuşan Dr Mortman, resimlerde gösterilen hasarın COVID-19’un en kritik kurbanları üzerinde uzun süreli etkileri olabileceğini öne sürdüğünü söyledi.

Dr Mortman: “Viral bir enfeksiyon olarak başlar, ancak akciğerde şiddetli iltihaplanma haline geldiğini ve azalmadığı zaman skarlaşarak uzun süreli hasar oluşturduğunu görebilirsiniz. COVID-19, İnsanın uzun vadede nefes alma yeteneğini gerçekten etkileyebilir.”

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Gündem

bitcoinBitcoin
$ 17,057.640.05%
ethereumEthereum
$ 1,265.170.16%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.000173%
En üste