Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Kamera : Cep Telefonlarıyla Daha Kaliteli Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Kamera

Mobil

Kamera : Cep Telefonlarıyla Daha Kaliteli Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Kamera : Cep Telefonlarıyla Daha Kaliteli Fotoğraflar Nasıl Çekilir

Kamera 

Kamera Gün geçtikçe daha çok yaygınlaşan akıllı telefonlar elimizden düşmez oldu ve nereye gitsek hep yanımızda.

kamera

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte de gerek cihaz özellikleri gerekse de yeni uygulamalarla cep telefonları daha üstün performanslar sağlayabilmektedir. Telefonlarımızda kullandığımız özelliklerden en popüler olanıysa her anımızı kaydetmeye yarayan kamera fonksiyonudur.

Kameraların sahip olduğu çözünürlük ve fotoğraf kalitesi ise markalara göre bazı farklılıklar gösterebilmektir. Ancak yine de çok güzel fotoğraflar çekebilmek için binlerce lira harcayıp en iyi telefonu almanıza gerek yok.

Birkaç önemli noktaya dikkat ederek sizde profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Harika Fotoğraflar Çekebilmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Fotoğraf Çekerken Kamerayı Sabitlediğiniz En Güzel Pozisyonu Belirleyin Fotoğrafın bulanık ya da kötü çıkmasını istemiyorsanız kesinlikle kamera nın titremesine engel olacak pozisyonda durmalısınız. Hareketli bir zemin üzerinde fotoğraf çekerken sakin bir şekilde durmak sizi fazlasıyla zorlar.

Yine kollar iki yanda ve göğüs hizasında açık şekilde de fotoğraf çekmeye çalışmak kamerada titremeye sebep olacağı için fotoğraf kalitesini düşürür. Herkesin kendisine göre rahat ettiği ve kamera yı güzel bir şekilde sabitlemeyi başardığı bir duruş şekli vardır. Bu nedenle hangi pozisyonda rahat ve net görüntüleri elde ettiğinizi anlamanın en kolay yolu farklı pozisyonlarda birkaç fotoğraf çekmektir.

Cep Tripotlarını Kullanın 

Eğer kameranızı sabitlemekte pek başarılı değilseniz bu durumda başvurulacak en güzel yardımcılar cep tripotları dır. Cep tripotları mükemmel fotoğraflar için kesinlikle olması gereken sabit duruşu sağlar. Tripotların küçük portatif boyutlarda olanları bulunduğu için gittiğiniz her yere çok kolay bir şekilde götürebilirsiniz.

Işığa Doğru Bir Şekilde Yönelin 

Fotoğrafçılıkla uğraşan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan birisi de ışık kaynağını doğru kullanmaktır. Çekim yaparken açınızın ışık kaynağıyla olan bağlantısının güzel bir şekilde kurulmuş olması gerekir. Ayrıca ışık kaynağının karşısındayken deklanşöre basmaktan kaçının. Eğer bunu yaparsanız ışık fotoğrafın tamamını kaplayarak görüntüyü engeller. Bunun yanında ışık kaynağına karşı çekim yapmanız gerekiyorsa ana ışık kaynağını azaltıcı bir etki yapmalısınız. Bu durumda cep telefonu nuzun flaşı bir miktar işinizi görecektir.

Otomatik Çekim Ayarlarınızı Tanıyın

Eğer güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız cep telefonu nuzun otomatik çekim ayarlarını iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Piyasadaki telefonların çoğu kamerayı ışık şiddetine göre uygun olarak ayarlayabilmektedir. Ancak bunu anlamanın en kolay yolu telefonla farklı ışık kaynakları altından birkaç deneme çekimi yapmaktır. Bu şekilde kameranızın otomatik ayarları hakkında net bilgiler edinebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

ISO Ayarlarınızı Deneyin  

Cep telefonları kamera ayarlarıyla ilgili birçok seçenek sunmaktadır. Parlaklık, kontrast, HD çekim, yakın ayarı, efektler bunları daha da çoğaltmak mümkündür.  Bu ayarlar içerisinde önemli olanlardan birisi de ISO ayarlarıdır. Yakın çekimlerde uzaklık ve yakınlık ayarları size büyük sorunlar yaratabilir.Bu nedenle bazı kamera ayarlarını değiştirip sabitlersiniz. Odaklanmayla ilgili yaşanan problemlerde ISO ayarlarını değiştirmek size büyük kolaylık sağlar. Yine kameradaki görüntünün istenen parlaklık değerine ulaşması ISO ve beyaz dengesi ayarlarını değiştirerek elde edilebilir. Bu şekilde deneme yanılmalar yaparak gözünüze en hoş görünen ayarı sabitlemiş olursunuz.

kamera

HDR Modu ve Kullanımı

HDR yani yüksek dinamik aralığı yerin ve gök yüzünün aynı anda ekrana alınması istendiğinde karşımıza çıkan en büyük sorunlardan birisi olan gök yüzüne odaklanıldığında yerin kararması ya da tam tersi durumun olması ve istenen detayların fotoğrafta olmaması konusunda fotoğrafçıların en büyük kurtarıcısıdır. Profesyonel olarak çekim yapılan fotoğraf makinelerinin çoğu LDR olarak ışık şiddetini belirli sınırlara dahil eder. HDR fotoğraflar da ise ışık şiddetinin yüksek, orta ve düşük aralıklardaki değerinin ortalaması alınarak fotoğraf yüzeyine uygun biçimde dağılması sağlanır. Böylece en net ve canlı görüntü elde edilir.

Fotoğraf Düzenlemek 

Fotoğrafı çektikten sonra belirli düzenlemeleri yapmak fotoğrafçılar için göz ardı edilemeyecek bir durumdur. Artık cep telefonları nın neredeyse tamamında keskinlik, çerçeve, renk dengeleri, çeşitli efektler, bulanıklık, gürültü yok etme ve daha birçok düzenleme seçenekleri bulunan yazılımlar mevcut. Telefonunuzda bulunan resim düzenleme yazılımından memnun değilseniz bu konuda hizmet veren çeşitli uygulamalardan sizin için uygun olanı telefonunuzun uygulama mağazasından yüklemenizi tavsiye ederiz.

Zoom Yapmayın 

Cep telefonları nın kamerasında bulunan zoom özelliği fotoğrafların kalitesini düşüren başlıca etkendir. Bu özellik resimlerde bulanıklık ve piksel kaymalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle net bir görüntü elde etmek istiyorsanız zoom özelliğini pek fazla kullanmamanızı öneririz.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Mobil

bitcoinBitcoin
$ 27,793.451.12%
ethereumEthereum
$ 1,897.870.67%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000881.11%
En üste