Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Qualcomm, iPhone X’i yasaklamaya çalışıyor

iphone

teknoloji

Qualcomm, iPhone X’i yasaklamaya çalışıyor

Qualcomm, iPhone X’i yasaklamaya çalışıyor

iPhone X’in satışını yasaklanabilir

IPhone X’in satışı yasaklanabilir. Qualcomm ve Apple’ın yasal savaşa başlama tavrı, bu hafta yine ABD’de bazı iPhone X satışlarını yasaklamaya çalışan Qualcomm’dan yeni dosyalar dizisi ile devam ediyor.

Üç yeni dava, Apple’ın 16 Qualcomm patentini iPhone 7, 8 ve X ve Plus modellerini ihlal ettiğini iddia ediyor.  Patentlerin birçoğu pil ömrünü uzatan teknolojiyi kapsar, ancak diğerleri ek akıllı telefon teknolojisine odaklanmakta dır. Bir durumda, Qualcomm, Apple’ın patentli teknolojisine dayanarak iPhone’un Portrait Mode efektini yarattığını söylüyor.

Davalar, Apple’ın iddia edilen patent ihlalinden dolayı belirsiz ödemeler istediğini ve mahkemenin Apple’ın bu teknolojileri kullanmasını bırakmasını istiyor. Qualcomm, San Diego Union-Tribune‘e göre, ABD Dış Ticaret Komisyonu’ndan bir talep aldı ve rakibinden Intel’i kullanan iPhone X’lerin ithal edilmesini istedi ve cihazın satılmasını yasaklandı. AT & T ve T-Mobile’da (başka bir deyişle, Apple, Qualcomm’dan bu telefonlar için modem satın almaya başlamadıysa).

Yasal savaş

Özellikle Qualcomm, iPhone X’in çoklu görev arayüzünü ve kullanılan WebOS arabirimine benzerliğini gösteriyor.  Qualcomm görünüşte bu arayüzü kapsayan patentlerin yanı sıra Palm da ilk geliştirilen diğer teknolojilere sahip.  Qualcomm davalarından birinde; “Qualcomm’un sahip olduğu bu Palm icatlarının tümü, mobil cihazların işlevselliğini ve kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirdi ve hepsi de lisanslı veya izinsiz Apple ürünlerinde bulundu” diyor.Qualcomm, Apple’a karşı Temmuz ayında tekrar ödeme talep eden ve iPhone’ları yasaklayan bir dizi benzer iddia  başvurusunda bulundu. Ancak bu hafta, iddiaları, yasal savaş başlamadan önce çıkmayan iPhone X’i de içerecek şekilde güncellemektedir.

Dosyalar dün Apple’ın Qualcomm’a karşı kendi patent ihlali davasını açmasının hemen ardından yayınlandı. Bu davada, Apple, Qualcomm’un davranışının “ortak bir patent trolü” ne benzediğini söyledi. Qualcomm, açıklama talep edildiğinde dosyalarını gösterdi. Apple ayrıca, yorum istediğinde dünkü dosyalara da başvurdu.

Bu hukuki ihtilaf, Federal Ticaret Komisyonunun Qualcomm’a rekabet karşıtı davranışı suçlamasıyla birlikte yıl başında başladı. Apple benzer suçlamaları yapan bir dava açtı. Ve bu iddiaları mahkemelerde düzenlemeye devam etti.  Qualcomm geri çekildi ve son birkaç aydır aralarındaki dava savaşlarını izliyoruz.

İlginizi çekebilir: Apple’dan 1 Milyar dolarlık dava

Bu patent davaları daha çok bir taraftır. Bunlar büyük oranda diğer ülkelerdeki düzenleyiciler tarafından ABD’de saldırı altında olanlarla benzer davranışlar nedeniyle para cezasına çarptırılan Qualcomm için savunma amaçlı bir manevradır. Gerçekten savaş izlenmesi, Qualcomm’un genel patent lisanslama davranışını değiştirmesi gerekip gerekmediğine, yani şirketin modemlerinin satışından çok daha az para kazanacağı anlamına geliyor.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 26,674.151.47%
ethereumEthereum
$ 1,854.171.06%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001019.75%
En üste