Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

İngiltere’de Bakanlıklara Kaspersky Lab Uyarısı verildi

Kaspersky Lab

teknoloji

İngiltere’de Bakanlıklara Kaspersky Lab Uyarısı verildi

İngiltere’de Bakanlıklara Kaspersky Lab Uyarısı verildi

Kaspersky Lab’a İngiltere Engeli

Kaspersky Lab isimli bir Rus firmasının ürünü olan Kaspersky antivürüs, Amerika’dan sonra İngiltere’de bir Siber güvenlik ihlali uyarısı verildi.

Cuma günü İngiltere’nin Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), ülkedeki çeşitli bakanlıkların Rusya’daki Kaspersky Lab gibi yabancı bir ulus tarafından sağlanan antivirüs yazılımlarını nasıl yakından yönettiklerine ilişkin yeni bir rehber yayınladı.

Devlet bakanlıklarının başkanlarından Ciaran Martin’e gönderdiği bir mektupta, organizasyonların “düşman bir aktörün kontrolündeki bir [antivirüs] ürünün bu ağdan hassas veriler çıkartabileceği veya gerçekten zarar verebileceği konusunda uyanık olması gerektiğini belirtti.”

Rusya konusunda uyarı

Rus firması ve özellikle Rusya’yı “Devlet muhafazası aracı olarak siber güvenlik kullanan, oldukça yetenekli bir siber tehdit oyuncusu”. Olarak gördüğünü ve devlet kurumlarının tehdit oluşturacak bilgileri olduğu durumlarda Rusya’ya karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyardı. Ulusal güvenliğe Rus ajanlar tarafından erişilmemelidir. Rus şirketlerinin antivirüs ürünleri kullanılmamalıdır.Özellikle Martin, “GİZLİ VE ÜST SEVİYE” olarak sınıflandırılan bilgileri içeren sistemlerin Resmi olarak sınıflandırılmış bazı bilgileri içeren sistemlerde. Rusya’dan kaynaklı ürünler kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Martin, merkezinin “İngiltere’deki verilerin Rus hükümetine iletilmemesi için bağımsız olarak doğrulanabilir. İlave tedbirler geliştirmek için “Kaspersky Lab ile görüşmelerde” olduğunu açıklamaya devam ediyor.

Merkezin teknik sorumlusu Levy, bir blog yazısında yabancı aktörlerin İngiltere’nin ulusal çıkarları için bir tehdit oluşturmasına rağmen bu karmaşık bir konudur ve çoğu durumda sistemlerin güncel olmayan yazılımlar gibi yetersiz ağ yönetimi gibi sistem tarafından zayıfladığını açıklıyor ve kötü kimlik bilgisi yönetimi. “Merkezi hükümette Kaspersky AV’in neredeyse hiç kurulu bir temelinin bulunmadığı”. Ve bu küçük varolan sayısının ötesinde “şu anda genel duruma zorlayıcı bir durum olmadığını” belirtmek için yazılarına devam ediyor.

İlginizi çekebilir: NSA çalışanı, Gizli bilgileri Rus istihbaratına verdi

Yeni rehberlik, ABD’de Kaspersky yazılımının devlet kurumlarında kullanılmasıyla ilgili endişeleri içermektedir. Ekim ayında Wall Street Journal, Rus ajanların NSA’dan sınıflandırılmış materyalleri yazılım yoluyla aldığını bildirirken, altı büyük istihbarat teşkilatının başkanları, Senato, İstihbarat Komitesine yazılımları bilgisayarlarında rahat bir şekilde kullanamadıklarını belirtti.

ABD Adalet bakanlığında yakın bir zamanda bu Antivirüs konusunda bir soruşturma başlamıştı.

Okumaya devam et

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

Reklâm
En üste