Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

iMac Pro: Apple’dan profesyonel masaüstü Özellikleri

iMac Pro: Apple’dan profesyonel masaüstü Özellikleri

iMac Pro hakkında bilmeniz gereken her şey

iMac Pro, Apple iş istasyonlarındaki ailenin sonraki serisinde iMac Pro’yu ortaya koydu. 14 Aralık 2017’de Kuzey Amerika’da 4.999 dolarla başlayan satışa sunulacak.

Apple’ın “profesyonel” hepsi bir arada aygıtında, 18 çekirdeğe kadar bir Intel Xeon işlemcisi, 22 teraflopa kadar grafik hesaplaması olan bir AMD profesyonel grafik kartı ve gelecekten kopuk çekici yeni Space Grey muhafazası bulunuyor. Şu anda 18 Aralık 2017’de piyasaya çıkacak.

A10 “Yardım” için Merhaba de

iMac Pro

 

Birçok geliştirici, iMac Pro’nin ilk olarak iPhone 7’de görülen A10 “Fusion” işlemcisini içerdiğini bildiriyor. Güvenlik yönetmek için BridgeOS adlı kendi kendine yeten iOS sürümünü çalıştıran daha büyük bir bilgisayarda bir işlemci olarak görev yapacak.

Ayrıca, iPhone’taki özelliklere benzer, her zaman açık olan “Hey Siri” özelliğini desteklemek için de kullanılabileceği düşünülüyor. Mevcut MacBook’larda Siri var, ancak sadece sesinizle çağırmanın bir yolu yok.

IMac Pro, Applebot’un daha sıkı kontrol yapabilmesi için kullanıcı tabanının geri kalanı çıldırmadan denemesini sağlıyor.

İkincil bir işlemci kullanmak Apple için tamamen yeni değildir. Şirket, Series 2 Apple Watch uygulamasında kullandığı T1 işlemcisini aldı ve Touch Bar, Dokunmatik ID sensörü ve diğer güvenlikle ilgili özellikleri ele almak için onu son 13 ve 15 inç MacBook Pro’ya sıkıştırdı. Bununla birlikte, önümüzdeki iMac Pro, bir “A” serisi çipin bir Mac’e kurulacağı ilk kez olacak.

Troughton-Smith’e göre A10 yongası (ARM64), ortamı güvence altına almak ve ürün yazılımını uzlaşma / bozulma için taramak için önyükleme işleminin başlangıcında kendi 512 MB belleğe sahip olacak. IMac Pro’nun ana işlemcisinin (x86) yeşil ışığını çevrimiçi hale getirmek ve işletim sistemini çalıştırmaktan sorumlu olacaktır. Baştan itibaren bir şey doğru görünmüyorsa A10 çipi ana işlemcinin herhangi bir yazılımı yüklemesini engeller.

 

Xeon işlemci içinde

İlk olarak, Apple’ın Aralık’ta hangi cihazları kullanacağından emin değiliz. Şirket, sekiz, 10 ve 18 çekirdeği olan Intel “Xeon” yongalarını listeliyor ancak belirli modelleri yok. Bir süredir işaretler, Apple’ın Skylake-SP mimarisine dayanan Intel’in açıkladığı Xeon “Purley” işlemcilerini kullanabileceğine işaret ediyor. İnanç şu ki Apple, Intel’in Haswell merkezli Xeon E5 ve E7 yongalarından yararlandığında, iMac Pro zaten piyasaya sürülecekti.

Ancak Intel’in üç yıllık Xeon işlemcisi yol haritasına ilişkin sızdırılmış bir slayt, 2017 yılı sonunda “Basin Falls” tek yuvalı iş istasyonu platformunu konumlandırıyor. Skylake Server Soket R aka Soket R4 veya daha iyi bilinen LGA 2066’ya dayanıyor. Intel’in en son X-Serisi yongaları tarafından meraklısı masaüstü pazarında kullanılan aynı yuva. Bu soket sadece Apple tarafından sağlanan iMac Pro dahili ürünlerinin görüntülerinde gördüğümüz dört bellek modülünü desteklemektedir (aşağıda gösterilmektedir).

iMac Pro

 

Bu arada yeni “Purley” Platinum ve Gold Xeon işlemcileri LGA 3647 soketine (Soket P) güveniyor. Bu yongalar, iki işlemci veya daha fazla kapasiteye sahip ölçeklenebilir veri merkezi sunucuları içindir ve CPU ailesi kendisi de bu yayın sırasında 10 çekirdekli bir modeli bile sunmamaktadır. Buna ek olarak LGA 3647 soketi, Apple’ın hepsi birarada iş istasyonunda aşırı derecede zayıf kalacak altı bellek modülünü destekliyor.

Öyleyse en yeni söylenti, Apple’ın yaklaşmakta olan iMac Pro’ya yüklenen üç Xeon işlemcisinin üç Intel X-Serisi işlemcisine dayanılacağıdır. Apple’ın kendi web sitesine göre, iMac Pros’un “Turbo Boost 4.5GHz hızına” sahip olacağını ve aşağıda listelenen üç yonganın ikisinin maksimum hızını karşıladığını belirtti. Bu söylenti, “Havza Şelaleleri” ve “Purley” kod adlarını listeleyen MacOS High Sierra geliştirici beta sürümünün kaynak kodunun etrafında kazmaktan kaynaklanıyor.

Ancak Apple, iMac Pro’nun Xeon işlemcilerinin önbellekleri 42 MB’a kadar çıkacağını ve X-Serisi çip temelinin profesyonel iş istasyonu ortamı için hazırlanacağını gösterdiğini söylüyor. Ancak yine de tüm bunlar sadece bir spekülasyon ve iMac Profesyonelleri Aralık ayında piyasaya sunuluncaya kadar katı Xeon ayrıntılarını bilmeyeceğiz.

Kullanılacak işlemciler:

Core Normal
hız
Max.
hız
Cache Güç
Core i9-7980XE 18 / 32 2.60GHz 4.40GHz 24.75MB 165 watt
Core i9-7900X 10 / 20 3.30GHz 4.50GHz 13.75MB 140 watt
Core i7-7820X 8 / 16 3.60GHz 4.50GHz 11MB 140 watt

 

 

Performans grafikleri

Yaklaşan iMac Pro’nun piyasaya çıkmasıyla birlikte, AMD tarafından iki önceden haber verilmeyen ekran kartı için seçenekler olacağı açıklandı: Radeon Pro Vega 64 ve Radeon Pro Vega 56. Şu anda piyasada değiller ya da AMD, Bu iki kart hakkında bilgi. Ancak, 14 Ağustos’ta Radeon RX Vega 64 ve Radeon RX Vega 56 tarafından masaüstü bilgisayar oyunları pazarı için piyasaya sürülen iki eklenti kartıyla yakından ilgilidir. AMD’nin yaklaşmakta olan Radeon Pro WX ile benzerlikleri var İş istasyonları için de 9100 kart.

AMD’nin Vega tabanlı grafik yonga serisine nasıl uyuyorlar (Radeon Pro SSG dahil değil):

 

Processor Normal
Hız
Boost
Hız
Bellek
FP32
Perf.
FP16
Perf.
Başlangıç
Radeon Pro WX 9100 4,096 TBD 1,500MHz 16GB
HBC
(HBM2)
12 TFLOPS 25 TFLOPS 13 Eylül
Radeon Pro Vega 64 4,096 TBD TBD 16GB HBC (HBM2) 13 TFLOPS 25 TFLOPS Aralık
Radeon RX
Vega 64
4,096 1,247MHz (air)
1,406MHz (liquid)
1,546MHz (air)
1,677MHz (liquid)
8GB
HBC
(HBM2)
13 TFLOPS 25 TFLOPS Mevcut
Radeon Pro Vega 56 3,584 TBD TBD 8GB HBC (HBM2) 11 TFLOPS 21 TFLOPS Aralık
Radeon RX
Vega 56
3,584 1,156MHz 1,471MHz 8GB
HBC
(HBM2)
11 TFLOPS 21 TFLOPS Mevcut

 

Grafiğin gösterdiği gibi, “Pro” Vega 64 modelinin, zaten mevcut olan “RX” 64 sürümünden iki kat daha fazla dahili bellek var. Tabanını ve hızını henüz bilmiyoruz ve AMD’nin resmi bilgileri yayınlayana kadar her iki performans numarası da şimdilik “RX” sayılarının karbon kopyaları gibi görünüyor. Pro Vega 64 ve Pro WX 9100’in birbirinden nasıl ayıracakları özellik setlerinde olabilir.

 

Tamam, iMac Pro’da başka neler var?

Özelliklerin tam listesi aşağıdadır:

 

Ekran boyutu: 27 inç
Ekran türü: In-Plane Switching (aka Retina)
Ekran çözünürlüğü: 5,120 × 2,880
Ekran parlaklığı (max): 500 nits
Renk derinliği: 10-bit
Renk desteği: Bir milyar
Piksel sayısı: 14.7 milyon
İşlemci: 8-core Intel Xeon
10-core Intel Xeon
18-core Intel Xeon
Grafik: AMD Radeon Pro Vega 56 (8GB HBM2)
AMD Radeon Pro Vega 64 (16GB HBM2)
Bellek: 32GB DDR4 ECC @ 2,666MHz
64GB DDR4 ECC @ 2,666MHz
128GB DDR4 ECC @ 2,666MHz
Depolama: 1TB SSD
2TB SSD
4TB SSD
Ses: 2× Stgereo speakers
4× Microphones
Bağlantı: Wireless AC
Bluetooth 4.2
Portlar: 1× Headphone jack
1× SD card slot
4× USB 3.1 Gen 1 Type-A
4× Thunderbolt 3 Type-C
1× 10Gb Ethernet
Harici ekran desteği: 2× 5,120 × 2,880 @ 6GHz (1B color)
4× 3,840 × 2,160 @ 60Hz (1B color)
4× 4,096 × 2,304 @ 60Hz (16.8M color)
Giriş: Sayısal Tuş Takımı ile Uzay Gri Magic Klavye
Uzay Gri Sihirli Mouse 2
İsteğe Bağlı Alan Gri Sihirbazı Trackpad 2
Boyutlar: 25.6 (W) x 20.3 (H) 8 (D) inç
Ağırlık: 10 kg. (+/-)
İşletim sistemi: MacOS High Sierra

 

Üstün Özellikler

Özellikler gerçekten kendileri için konuşuyor. Ürün sayfasında gösterilen HTC Vive gibi sanal bir gerçeklik kulaklığını en iyi şekilde çalıştırmak için yeterli donanım var. Hiçbir fiziksel video çıkışı yoktur, bu nedenle harici ekranlar ekleme, DisplayPort protokolünü destekleyen Thunderbolt 3 bağlantı noktaları üzerinden yapılmalıdır. Bir USB kablosu bulunur, ancak Thunderbolt 3’ü ve harici ekranınızın portunu (VGA, HDMI, DVI veya DisplayPort) destekleyen Type-C kablolarını / adaptörlerini satın almanız gerekir.

Apple’ın canlı diyagramına dayanarak iMac Pro hoparlörleri iki soğutma fanı yakınında üste monte edilir. Ancak şirket, iç kısımları, çıkış sesinin aşağıya doğru yönlendirildiği ve all-in-one PC’nin alt sırtındaki uzun kesitli astarla tasarladı. Apple, bu iki hoparlörün iMac Pro’nun arka kapağının altında dolmasına rağmen “geniş frekans tepkisi, zengin bas ve daha fazla ses” sağladığını söylüyor.

Apple’ın donanım başkan yardımcısı John; “Bütün sistemi tasarladık ve müşterilerimizin sevdikleri zarif sessiz iMac kasasına olağanüstü bir performans sergilemek için tamamen yeni bir termal mimari tasarladık”.

Apple’ın iMac Pro modelinde Apple’ın hangi SSD modelini kullandığının açık bir ifadesi yok. Yeni başlayanlar için, herhangi bir SSD kompakt bir kayıt çalar gibi bilgileri okumak için dönen disklere güvenmediğinden, tıknaz bir mekanik sürücü kullanmaktan daha hızlı olacaktır. Ancak en hızlı SSD’ler tipik olarak depolama aygıtları (SATA 3) tarafından kullanılan şeritlerden yaklaşık beş kat daha hızlı olan ek kartlar (PCI Express) tarafından kullanılan veri yollarına erişebilirler.

Örneğin, 7,200 RPM’de hareket eden plakalı 2.5 inç sabit disk, genellikle saniyede 80-160 MB’lık bir okuma hızına sahiptir. Aynı SATA 3 bağlantısını kullanan iyi 2.5 inç SSD, saniyede 540MB civarında bir okuma hızına sahip olabilir. Bu büyük bir performans artışı, ancak PCI Express tabanlı bir bağlantı kullanan bir çubuk boyutlu SSD, saniyede yaklaşık 2,500 MB veya daha yüksek okuma hızlarına sahip olabilir.

Bağımsız çevre birimleri

Apple’ın standart iMac’leri depolama performansında biraz hayal kırıklığı yarattı, çünkü standart olarak küçük bir katı hal depolama önbelleğine büyük bir mekanik sabit disk ile eşleşen bir “Fusion” sabit disk veriyorlar. Ancak Apple’ın MacBook, şirketin en son depolama teknolojisini nasıl kullanacağını bilmesi için en hızlı depolama seçeneklerinden bazılarına sahip. Fiyat ve amaç göz önüne alındığında, iMac Pro’nun PCI Express üzerinden bağlı bir katı hal sürücüsü ile standart hale gelmesinin iyi bir şey olduğuna inanıyoruz.

 

Son olarak daha önce bildirildiği gibi, iMac Pro benzersiz bir Space Grey rengi olan bir klavye ve fare ile birlikte gönderilecek ve bağımsız çevre birimleri olarak satın alınması mümkün olmayacaktır.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

3 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Bilgisayar

Reklâm
En üste