Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Huawei Neden, Yasaklanma Konusunda Endişelenmiyor

Huawei Neden, Yasaklanma Konusunda Endişelenmiyor

teknoloji

Huawei Neden, Yasaklanma Konusunda Endişelenmiyor

Huawei Neden, Donanım Tedarikçileri Tarafından Yasaklanma Konusunda Endişelenmiyor?

ABD Çin ticaret savaşının ortasında, Huawei Amerikan hükümeti tarafından sert bir şekilde vuruldu.

İki gün önce, Trump yönetimi Çinli telefon üreticisini kara listeye alarak şirketin ABD’de herhangi bir ticari faaliyette bulunmasını yasakladı. Google, Huawei ile işini askıya aldı ve telefonlarını Android yükseltmelerinden ve Google’ın lisanslı uygulamalarından ayırdı.

Ancak Google ile birlikte Huawei, Intel, Qualcomm ve Micron gibi donanım bileşenleri tedarikçilerinden de desteğini kaybetti. Bu, Huawei’nin tüm telekomünikasyon planları, cep telefonu üretimi, elektronik işleri ve büyük 5G lansman planının belirsiz bir süre boyunca etkileneceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, Huawei CEO’su Ren Zhengfei, bu yasağın hiçbir şekilde etkilenmediğini iddia etti. Ren, Huawei’nin 5G lansmanını ve etkilenen diğer işletmeleri yedeklemek için güçlü bir plan yaptı.

 

Huawei Trump’ın Kara Listesinden Dolayı Tedarikçileri Kaybetti

Bu durum, Google’ın, Huaweiyle olan işleri askıya alacağını ve böylece hükümet emirlerine uyacağını söyleyen resmi bir açıklama yaptığını duyurdu. Intel, Qualcomm ve diğer Huawei tedarikçileri de Huawei ile olan ilişkilerini kesti. Trump yönetimi, Huaweinin önümüzdeki 90 gün boyunca ABD’de faaliyetlerine devam etmesine izin verirken, tedarikçiler Huawei’ye yönelik hatlarını hiç açmamışlardır.

huawei

Telefon üreticisinin bu ABD merkezli tedarikçilerden herhangi bir donanım bileşeni almalarına izin verilmiyor ve bu nedenle savunmasız kalıyor. Özellikle gadget üretim işlemlerinin ve işlemlerinin birçoğunun Qualcomm ve Intel gibi teknoloji devlerinin bölümlerine bağlı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak. Huawei’nin 5G’nin Avrupa’ya 5G vaatlerini ilk elden yapacak yeterli donanıma sahip olmadan nasıl teslim edebileceği konusundaki savaşını kaybedeceği yönünde spekülasyonlar var mı?

Amerika’nın ilk başta düşündüğü buydu, ama her şey Amerikan tarzında çalışmıyor..

 

Avrupa’daki 5G Planlarında Huaweinin Yasaklanma Etkisi

5G

Trump’ın Huawei’nin kara listeye alınmasından ve Google’ın sonraki takibinin açıklanmasından birkaç saat sonra iki Avrupa hükümeti yetkilisi, Huaweinin yasağının kıtadaki 5G lansmanını etkilemeyeceğini söyleyen bir açıklama yaptı. Çin’le olan uzun vadeli ticari açıkları Amerikan teknolojik egemenliğini desteklemede başarısız olduğu için bu, Trump yönetimine bir şok olarak gelmiş olmalı. Yetkililer, kimsenin itiraf etmediği en büyük gerçeği vurguladıkları için bu konuda netti – Huaweinin rekabeti yok.

Yetkililer, Avrupa’nın 5G teknolojisinde Huawei ile rekabet edebilecek başka bir şirket olmadığını ve Huaweinin araştırma ve bilgi tabanının şu anda üstün olduğunu belirtti.

Peki Avrupa neden tedarikçilerini kaybettikten sonra Huawei ile uzlaşıyor?

ABD Çin Ticaret Savaşı yeni bir durum değildir ve Huawei, Çin istihbaratına bağlı kalmakla suçlanarak ABD ajanlarının casusluğuna yardım etmekle bu yükselen gerilime dahil oldu. Huawei muhtemelen böyle bir şeyin farkındaydı. Ve 5G planına bu kadar çok yatırım yaptığı göz önüne alındığında, Huawei bu savaşı kaybetmeyi planlamıyordu.

Huaweinin, tedarik yasağı ile yüzleşmeye hazır bir yıl boyunca envantere sahip olduğu ve ayrıca kendi yonga setlerini tasarlama ve yapma konusunda çalışmaya başladığı bildirildi. Muhtemelen, bu, şirketi savunmasız bir durumda bırakan Amerika’nın dayattığı ZTE’nin daha önce yasaklanmasından öğrenilen bir dersti. Tersine mühendislik yapmanın yanı sıra, kendi kendine tasarım ve kendi kendine üretim için mevcut olan sarf malzemelerinin yanı sıra Huawei, Avrupalılara söz verilen 5G mobil teknoloji hizmetlerini sunmada yardımcı olacak yeni ortaklara da sahiptir. Huawei, şimdi Qualcomm’a adil bir yedek olarak davranan HiSilicon ve Taiwan Semiconductor Manufacturing gibi firmalarla kendisini ilişkilendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri, 5G savaşındaki bu yenilgiyle, dünyadaki teknolojik üstünlüğünü kaybeder mi? Yorumlarınızı bekliyoruz..

 

Peki ya Google Yasağı

Huaweinin, 5G planları için kendisini hazırlamış olabilir, ancak cep telefonu pazarına geldiğinde hala köprünün altında kalıyor. Huawei şu anda Samsung ve Android Huaweinin başarısının önemli bir parçası olduktan sonra ikinci en büyük cep telefonu üreticisi. Google’ın Huaweinin desteğinden vazgeçmesiyle Huawei pazardaki gücünü kaybedebilir. Google’ın işletim sistemi desteği ve lisanslı uygulaması olmadan, Huaweinin android telefonları pek fazla işe yaramaz.

Şirket, şu anda karşı karşıya kalmasına rağmen Amerika’yı 5G savaşında almaya hazır olabilir. Araştırma ve bilgi tedarikinde kullanılan olağanüstü bir bütçe ve işgücüyle, sadece 5G teknolojisinin yanı sıra yonga tasarım ve imalat endüstrisinin de hakimiyetinde.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 17,012.150.17%
ethereumEthereum
$ 1,258.071.61%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001761.42%
En üste