Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Huawei Google Yasağına Karşı Kendi İşletim Sistemini Geliştirebilir

Huawei Google Yasağına Karşı Kendi İşletim Sistemini Geliştirebilir

teknoloji

Huawei Google Yasağına Karşı Kendi İşletim Sistemini Geliştirebilir

Huawei Google Yasağına Karşı Kendi İşletim Sistemini Yapıyor

Huawei Google yasağına karşı ‘B planı’ HongMeng hazırlığı içinde.

Huawei’deki Çin beyin fırtınası veya aşırı pratik bir araştırma ve geliştirme ekibi olarak adlandırılan bu adamlar. ABD Çin ticaret savaşının etkilerini göstermeye başlamadan çok önce mümkün olan her sonucunu almışlardır.

Dünyanın en güçlü iki ülkesi arasındaki en büyük ekonomik savaştaki son gelişmelerde. Huawei Amerika’nın şirketi uluslararası olarak geri alması ve Amerikan teknoloji firmalarıyla herhangi bir iş yapmasını yasaklaması nedeniyle ölümcül bir darbe aldı. Bu firmalar arasında, Huawei telefonunun android desteğini durduran Google, Huawei cep telefonlarındaki Android yükseltmelerini engellemeye karar verdi ve Huawei kullanıcılarının Google’ın lisanslı uygulamalarına erişimini elinden aldı.

Şimdi, Huawei google karşısında, donanım bileşeni tedarikçileriyle yasaklama sonrası sorunlarını gidermeye hazır tam güçte bir “B Planı” na sahip. Ancak, insanlar tam yazılım desteği, güncellemeleri ve uygulama mağazası olan uygun bir işletim sistemine sahip olmadığından. Huawei’nin kaderinden hala emin değiller.

 

Android ve Google Play Mağazası

play store

Google, Android destekli akıllı telefonların üzerinde çalıştığı iki şey olan Android ve Play Store’un sahibidir. Android, mobil uygulamaların çalıştığı tüm işletim sistemi olsa da. Play Store, kullanıcıların bir dizi üçüncü taraf uygulaması indirmelerini sağlayan uygulama evidir. Bu uygulamalar Google tarafından onaylanmış ve doğrulanmıştır. Google ayrıca lisansı, Gmail, Haritalar, Keep, YouTube vb. Gibi Google Play Store’dan indirilebilen çok çeşitli uygulamalara da sahiptir. Bu Google Play Store uygulamalarının kullanıcı tabanından bahsetmiyoruz bile.. Google’a tüketicilerin cep telefonu kullanımı üzerinde benzeri görülmemiş bir kontrol sunuyor.

Şimdi Android ve Play Store’u olmayan bir cep telefonu hayal edin. Bu, kullanıcının telefonu çalıştırmak için herhangi bir işletim sistemine sahip olmayacağı gibi. Google lisanslı veya herhangi bir üçüncü taraf uygulamasına kaynak sağlamadığı anlamına gelir.

 

Huawei’nin Cep Telefonları için Kendi İşletim Sistemi

HongMeng

Huawei, kendi işletim sistemini 2012’de geri almaya başlayacağını duyurdu. Şimdi ise Huawei’nin şirket içi, kendi kendini kontrol eden bir işletim sistemine geçiş yapmak için her zamankinden daha iyi olması gerekiyor gibi görünüyor. Şu anda, HongMeng işletim sistemi olarak adlandırılan Huawei’nin, Android’le olan belirgin rekabetinin, çalışmalarının izlerini zaten bazı Huawei telefonlarına yerleştirmişti. Huawei’nin yeni cihazlarına önceden yüklenmiş olan App Gallery adlı kişiselleştirilmiş uygulama mağazasının Play Store için potansiyel bir alternatifin deneme sürümüdür. HongMeng’in aktif test aşamasında olduğu ve Google’ın Huawei’ye Android hizmetleri sunma yasağını sürdürmeye devam etmesi durumunda beta kullanımına açılabileceği bildiriliyor.

 

Huawei HongMeng ile Google’a Yönelik Halkla Yüzleşecek

HongMeng zamanında hazır olsa bile, Huawei’nin başı derde girebilir. Çünkü diğer tüm Android satıcıları gibi, Huawei Google’ın Gmail ve YouTube gibi lisanslı uygulamalarına büyük ölçüde bağımlı olan büyük bir tüketici tabanına sahiptir. Yeni App Gallery’nin bu Google uygulamaları için potansiyel değişikliklere sahip olduğundan emin olmak için, Huawei’nin geliştiricilerin App Gallery’yi Play Store gibi her türlü uygulama ile doldurmalarını sağlaması gerekir. Ancak geliştiricilerin gemiye alınması Huawei için bir başka baş ağrısıdır. Tüketicilerin tepkisi ve söz konusu uygulamanın başarısı ile ilgili tüm potansiyel sonuçları göz önünde bulundurmadan, geliştiricilere bir uygulama mağazasında bilgi ve çabalarını vermeye ikna edemezsiniz.

Ancak, ABD hükümetinin yüksek incelemesi ve Google ile sonsuza dek işini kaybetmek için büyük bir neden altında. Huawei’nin güçlü bir desteğe ihtiyacı olduğunu düşünmüyor musunuz?

 

Bir İşletim Sistemi Kurmak Tek Başına Yarar mı?

Yeni bir güncellemede, Microsoft’un Huawei’nin dizüstü bilgisayarlarını ve diğer aksesuar ürünlerini Microsoft Mağazasından kaldırdığı görülmüştür. Kelimenin tam anlamıyla Microsoft Store’dan şimdilik herhangi bir Huawei ürünü satın alamıyorsunuz. Microsoft, Huawei’nin Trump kara listesindeki herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı ve resmi olarak herhangi bir adıma cevap vermedi. Ancak bu habersiz önlem, Huawei’nin Microsoft ile olan işlerinde de büyük bir risk oluşturuyor.

Doğruysa, Huawei’nin işletim sistemi yedeği, bunu kesmeyecek. Ne yazık ki, Uygulama Galerisi ancak Huawei Google ile işini kaybederse başarılı olur. Bununla birlikte, ABD kavgayı sıkılaştırırken, ABD merkezli diğer teknoloji firmalarının da Huawei ile olan bağlarını koparması oldukça olası. Ve eğer bu gerçekleşirse, App Gallery bile kullanılamaz. Çünkü bu, Facebook, Twitter, LinkedIn gibi şirketlerin ve ABD’nin teknolojik ekonomisine olan hemen hemen tüm diğer ortak çalışanların. Microsoft’un ima ettiği gibi, Huawei’nin bir parçası olacağı anlamına geliyor. Ve kullanıcıları en yaygın kullanılan platformlar olmadan. Huawei telefonlarını veya diğer aygıtları satın almaya ikna etmek, başarılı bir hareket olması pek mümkün değildir.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 17,039.250.09%
ethereumEthereum
$ 1,262.840.03%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.000172.81%
En üste