Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

HP dizüstü bilgisayarınızda, keylogger kurulu olabilir

keylogger

Bilgisayar

HP dizüstü bilgisayarınızda, keylogger kurulu olabilir

HP dizüstü bilgisayarınızda, keylogger kurulu olabilir

Klavyenizde bir keylogger kurulu olabilir

Keylogger, klavye hareketlerini kaydeden bir programdır, temizlenmediği müddetçe her klavye haretiniz başkalarının eline geçebilir. HP, muhtemel bir keylogger sorununu gidermek için geçen ay Synaptics touchpad sürücüsü için bir düzeltme paketi yayınladı ancak bu başlangıçta beklenenden daha sorunlu olabilir.

Sürücü içinde tanımlanan keylogger güvenlik araştırmacıları. Yakın geçmişteki Spectre Pro x360 modelleri de dahil olmak üzere yüzlerce HP dizüstü bilgisayarı ve mobil iş istasyonunu etkileyebilir.

HP klavye sürücüsünde gizlenen keylogger

Bu soruna yönelik düzeltme, Kasım ayının başında kuru bir sondaj biçiminde yayımlandı; Sürücü güncellemesi “Synaptics Dokunmatik Yüzey Sürücüsü Potansiyel Yerel Gizliliğini Kaybı” olarak adlandırıldı. HP bunu, olabildiğince çabuk çözülmesi gereken bir şey olarak belirlemesine rağmen, HP’nin ses çıkarmadan ZwClose bu sorunun potansiyel olarak neden daha tehlikeli olduğunu çözdü.

Söz konusu keylogger, “HP klavye sürücüsünde” gizli olarak keşfedildi ve tarama kodlarını kaydetmek için oraya yerleşti. Günlük kaydı varsayılan olarak devre dışı bırakılmış olsa da, yönetici erişimi olan bir kullanıcı tarafından kolayca etkinleştirilebilir. HP’nin iddiası, kaldırılmayan ve şimdi yama tarafından yapılmış olan bir hata ayıklama izi olduğu yönünde.

Yama notlarında, HP’nin kendisinin ne touchpad geliştiricisinin Synaptics’in müşteriye herhangi bir erişimi olmadığını vurgulamanın yolları açıklanıyor:

Güncelleme sayfası okunan tüm Synaptics OEM ortakları etkileyen belirli sürümleri olan Synaptics touchpad sürücüleri ile potansiyel bir güvenlik açığı tespit edildi. “Bir tarafın bu güvenlik açığından faydalanabilmek için idari ayrıcalıklara ihtiyacı olacaktır. Ne Synaptics ne de HP, bu sorunun sonucu olarak müşteri verilerine erişemiyor. ”

Böyle bir sorun, malware veya HP makinesine yerel erişime sahip hain bir kişi tarafından kolayca elde edilebilir. HP, casus yazılım yüklemekle ve yazılımı müşterilerin makinelerine (ZeroHedge’ye göre) izlemekle suçlanan bir zamanda ortaya çıkan bu haberi pek de ideal değil. İzleyicinin Windows Update veya HP’nin kendisinden geldiği de belli değil, ancak bazı kullanıcılar sistem performansını olumsuz yönde etkilediğinden şikayetçi.

Böyle bir olay bir şirkete fazla güvenmese de yamalı sürücüyü ya HP’nin web sitesinden ya da bir Windows Update aracılığıyla satın almanız önemlidir. Yüzlerce farklı HP dizüstü bilgisayarının bu hatadan etkilendiğini göz önüne alırsak, birisinin bunu kullanmaya çalışması olur; böylece sisteminizi en kısa sürede güncelleyin.

HP, en sonuncusu işitsel olmasına rağmen, platformunda keyloggerlar ile sorun yaşanması ilk kez değil.

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 16,975.160.28%
ethereumEthereum
$ 1,249.670.43%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.000171.66%
En üste