Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Hosting alırken nelere dikkat edilmeli

internet

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Hosting alırken nelere dikkat edilmeli hangi kuralları gözden geçirmeli.

Web hosting alırken, dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Bu yazıda, web hosting şirketi seçerken ve bir web hosting alırken nelere dikkat edilmeli gerektiğine ilişkin yaygın hatalardan bahsedicez.

 

Ucuz hosting

Web hosting seçerken çoğu kişi en yaygın hata olarak en ucuz olan hosting seçimini yapıyor. Bundan daha da kötüsü de, ücretsiz hosting seçeneklerine yoğunlaşarak projelerini hayata geçirmeye çalışıyorlar.

Ücretsiz hosting önemsiz bir site için uygun olsa da, iş sitenize ücretsiz veya ucuz bir vps alarak güvenmek istemezsiniz.

Ucuz hosting kötü bir hizmet sunar, sık kesinti, önemli özellik eksikliği, zayıf güvenlik, destek eksikliği vs. Piyasada kullanıma göre, aylık 5 – 10 $ değerinde iyi bir vps bulabilirsiniz. Bu yıllık fiyatı 30 – 50 $ olan hosting paketlerinden çok daha iyidir. Özellikle SEO çalışmalarınız için, paylaşımlı hostinglerden uzak durmanız gerekli.

 

Sınırsız’dan Uzak Durun

Sınırsız hosting, yeni başlayanların yaptığı bir başka yaygın hatalardan biridir.

Sınırsız hosting görünüşte harika olsa da, gerçek olamayacak kadar iyi. Bir firma Sınırsız depolama alanı sunuyorsa, bu büyük olasılıkla paylaşılan depolama anlamına gelir. Bu da sizin için yavaş bir site anlamına gelir.

Aynısı bant genişliği için de geçerlidir. Sadece videoları aktaran sitelerle paylaştığınız sınırsız bir hizmet aldığınızda ne olacağını düşünün. Tüm disk alanını ve bant genişliğini alırlar ve sayfalarınızın yüklenmesini beklemek için sınırsız zaman alırsınız. Sınırlı (garantili) alan ve bant genişliği elde etmek ve gerektiğinde sınırsız yerine yükseltme yapmak daha iyidir. (Zaten sınırsız diye birşey yoktur.. Gizli tutulmuş belirli bir limitten sonra hosting firması paket yükseltmesi yapılması için uyarır.)

İhtiyacınız Olmayan Özellikleri Almayın

Ne ucuz ne de çok ödeme yaparken iyi hosting almanın yollarından biri, tam olarak ihtiyacınız olan hosting paketini almaktır.

Örneğin, hosting paketi seçerken içinde bulunan 100 tane e-posta’ya ihtiyacınız yoksa bu paketi seçmek akıllıca olmaz. Elbette, tek bir özelliği bir teklifte her zaman seçemezsiniz, ancak ihtiyacınız olduğunda almanız daha iyi olacaktır. Örnekleri çoğaltmak mümkün, bazı paketlerde 50 tane DB ama ihtiyacınız olan 2 veya 3 db ise bu konuda iyi düşünmelisiniz.

vps

Sitenizin katlanarak büyüyeceğini düşünüyorsanız, paylaşımlı hosting sizin için çok sınırlayıcı olacaktır. Ancak bu olursa, o noktada VPS‘ye yükseltin.

 

Hizmet Kullanım Şartları

Şeytan, ayrıntıda gizlidir. Hizmetler söz konusu olduğunda, Hizmet Şartlarını okumak hosting alırken nelere dikkat edilmeli maddesinin en vazgeçilmezidir. Bu şartlar, hosting şirketinizle olan ilişkinizi tanımlar ve önemli bir iş yapıyorsanız okumak zorundasınız.

Para iadeleri, hizmet dışı kalma süreleri için tazminat, hizmetlerin sona ermesi vs. Maddelere bakın, çünkü bu maddeler sizin lehinize değilse, potansiyel sağlayıcınızın sunduğu tüm hız ve devasa disk alanı boşa harcanır.

Kullanım şartlarında yer alan bazı kelime oyunlarına dikkat edin.. Sitenizin en iyi olduğu dönemlerde, bir üst pakete geçmek için hosting firması tarafından zorlanırsınız.. Sitenizi bir anda kapatırlar, sebep olarakta aşırı kaynak tüketimi gibi ıvır zıvır laflar ederler. Bu yüzden hizmet kullanım şartlarını iyi okumanızda fayda var.

 

İncelemelere ve Derecelendirmelere Göz Atın

Seçtiğiniz hosting, yukarıdaki faktörlere göre mükemmel görünüyor olabilir. Ancak diğer kullanıcıların neler söylediğine bakmanız gerekebilir.

Firmaların, sitelerinde yayınlanan (muhtemelen mevcut olmayan) kullanıcılara ait yorumları okumanızda fayda var. Ancak bazı forum gibi bağımsız yerlerde hosting alırken nelere dikkat edilmeli gibi başlıklar altında yapılan yorumlar incelenmeye değer.

Hosting firmasının eski olması onların iyi olduğu anlamına gelmez. Yeni kurulmuş bazı hosting firmaları, kendilerini kanıtlamak için daha iyi hizmetler veriyor. Üstelik sistemleri daha hızlı..

Her zaman incelemelerle olduğu gibi, onlara körü körüne güvenmeyin. Ancak, bir sürü kullanıcı seçmiş olduğunuz hosting şirketinin desteğinin kötü olduğunu ya da sık kesintileri olduğunu söylüyorsa, o firmadan vazgeçin.

Kötü bir firmaya denk geldiğinizde, kendinize kızmayın. Gerekirse sitenizi her zaman taşıyabilirsiniz. Tabii ki, mümkün olduğunda bunu önlemek çok daha iyidir. Bu nedenle belirli bir web hosting firmasından hosting paketi almadan önce araştırmaya daha fazla zaman ayırmanız mantıklıdır.

Bu makaledeki ipuçlarının siteniz için iyi bir web hosting hizmeti bulmanızı. Ve yaygın hatalardan uzak durmanıza yardımcı olmasını umarım. Web hosting alırken nelere dikkat edilmeli konusunda sormak istediğiniz birşeyler varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 28,316.592%
ethereumEthereum
$ 1,802.533.3%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001293.4%
En üste