Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Robot tasarımları – Honda’nın yeni sevimli robotları

robot tasarımları

teknoloji

Robot tasarımları – Honda’nın yeni sevimli robotları

Robot tasarımları – Honda’nın yeni sevimli robotları

Honda’nın sevimli robot tasarımları

Robot tasarımları, Honda bir otomobil üreticisi olarak daha iyi bilinmesine rağmen. Uzun süredir kişisel etkileşimler ve hareketlilik için robotik araştırmalara fonlar yönlendiriyor. Ve bazılarının da şoförsüz otomobil projesine dönme ihtimali artıyor.

En son çalışmalarının meyvelerinin sadece birkaç hafta içinde CES’de sunum yapacak Japon şirket için çok yoğun bir zamandı.

Honda tarafından “3E (Empower, Experience, Empathy) Robotik Konsepti” olarak tanımlanan dört robot, çeşitli roller için tasarlanmış deneysel teknolojileri bir araya getiriyor.

Birincisi, Honda tarafından “çeşitli yüz ifadeleri ile insanlara ilgi gösteren” bir robot olarak tarif edilen 3E-A18 (ismi bu şekilde). Video’da 3E-A18 görülebilirsiniz.

Sıradaki 3E-B18, “iç mekan veya dış mekanlarda rahat kullanım için tasarlanmış” bir tek kişilik hareket kabiliyeti konsepti ise, 3E-C18 (adları henüz ortaya çıkmayan bir tasarımı görebiliyor musunuz?). Küçük boyutlu, çok fonksiyonlu kargo alanına sahip elektrikli bir makinadır.

Nihayet 3E-D18 en sağlam ve en dayanıklı görünüşlü tasarım, “geniş bir çalışma yelpazesinde” insanları desteklemeye yönelik bir arazi aracıdır.

Tasarımların hepsi, Honda tarafından kasıtlı bir yaklaşımla gözler önüne seriliyor. Çünkü görüşleri doğrultusunda, toplumun belirli kesimlerince daha olası hale geliyor. Örneğin başlangıçta yaşayabilecek yaşlı vatandaşlar robotik teknoloji endişesi içinde.

Bunlar konsept tasarımları olduğu için, bu robotların bir gün insanlara alışverişlerini, etrafında dolaşmak ya da kullanıcıları genelde taşımak, onlara güç veren teknolojilerden çok uzak olmayan benzer makinelere benzeyeceği kesin olarak belli değil. Gelecek ay Las Vegas’ta CES’te olacaklar ve robotları hareket ettirecekler ve neler sunmaları gerektiğini öğrenmeye başladılar.

Asimo ve diğerleri

Honda’nın halihazırda en ünlü robotik deneyimi olan “Asimo“, şirketin “dünyanın en gelişmiş insan robotu” olduğunu iddia ediyor.

İlginizi çekebilir: Yapay zekaya sahip farklı robot türleri

Yürümeye yardımcı diğer bir robot, Walking Assist cihazı, adından da anlaşılacağı üzere yürüme sırasında bir miktar desteğe ihtiyacı olanlara yardımcı olan küçük motorlarla donatılmış, kalçaya monte bir ünitedir.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

Reklâm
En üste