Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Hacker yakalandı

teknoloji

Hacker yakalandı

Hacker yakalandı

Marcus Hutchins

 

Hacker yakalandı FBI, bu hafta Las Vegas ta Hutchins’i altı suçlamayla tutukladı, buna Kronos malware de dahil! Hacker Marcus Hutchins ABD makamları tarafından gözaltına alındı. Temmuz 2014 te güvenlik araştırmacıları tarafından ilk kez görülen bir banka Truva atı (malware) olan Kronos olarak bilinen kötü amaçlı yazılımları üretmekle suçlanıyor.

11 Temmuz’da FBI tarafından oluşturulan bir iddianame, 23 yaşındaki birinin Trojen’u şu anda adı açıklanmayan bir eşi ile birlikte dağıtarak AlphaBay online’deki zararlı yazılımları sattığını iddia ediyor.

Hacker yakalandı

Kronos, kendisini sistemi bir parçası olarak gösteren, zararsız bir e-posta gibi davranan bir tür kötü amaçlı yazılım olan bir tür Trojen dir. Aslında kurbanının bilgisayarına bulaşmaya hazır olan bir şey. Truva atları sıklıkla e-posta ekleri yoluyla yayılır ve bir kez indirildiğinde saldırganlara mali verileri e-postalar ve şifreler gibi hassas bilgileri gizlice izleme ve çalma işlemi yapar.

Hacker yakalandı

Kronos, ilk kez 2014 yılında Rus yeraltı sitesinde yer aldı ve 7,000 $ karşılığında satıldı.
Bunu keşfeden IBM araştırmacıları Trojen’i tespit ve analiz etmek için birden fazla modül üreterek potansiyel alıcıların kötü amaçlı yazılımları bir satın alım işlemine başlamadan önce modülleri bir hafta test etti.

Bilgisayara yerleşen Kronos, malware (Truva atı) bankacılık bilgilerini almak için klavye hareketlerini kaydetme özelliği ile donatılmış ve Chrome, Internet Explorer ve Firefox’daki web tarayıcılarında çalıştı.

Truva, aynı zamanda antivirüs yazılımını atlayabilen izlenemeyen bir enjeksiyon yöntemini kullanıyor.

Kronos ne kadar tehlikeli?

  • Hazırlanan iddianame de Kronos’un gizlilik ve güvenlik için “sürmekte olan bir tehdit” Ayrıca, kötü amaçlı yazılımın 2016 yılı sonunda bir e-posta kimlik avı kampanyası yoluyla aktif olarak cihazları bulaştırmaya çalıştıklarını da iddianameye eklendi.
  • Güvenlik araştırmacılarına göre, geçen sene Kanada bankalarına saldıran altı banka Trojen inden biriydi. Bu saldırıda Kronos kullanıcıları virüslü bir dosyayı açmaya çalışan sahte bir Microsoft güvenlik alarmı gibi göründü.
  • Temmuz 2014’te Kronos’un keşfedilmesinin ardından, Truva atı ile bağlantılı çok sayıda küresel saldırı oldu. Ağustos 2014’te bir güvenlik araştırmacısı olan Jozsef Gegeny, Fransız banka hesaplarından para çalmak için Kronos un izlerini buldu.
  • Ekim 2015’te IBM araştırmacıları  Kronos u İngiltere de bankalara ve finansal kuruluşlara ve Hindistan da bir bankaya saldırdığını tespit etti.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

2 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 23,133.201.22%
ethereumEthereum
$ 1,645.482.02%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001827.72%
En üste