Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Hacet namazı nasıl kılınır, Hacet namazı duası

Hayat

Hacet namazı nasıl kılınır, Hacet namazı duası

Hacet namazı nasıl kılınır

Hacet namazı dünya ve ahiret ile ilgili her hangi bir isteğin karşılanmasını dilemek niyetiyle kılınan nafile bir namazdır.

Hacet namazının belirli bir vakti yoktur. Kerahat vakitleri dışında gece veya gündüz istenildiği bir vakitte kılınabilir. Hacet namazı diğer namazlar gibi kılınabilir.

Hacet namazı kılındıktan sonra Allah’a hamd edilir ve verdiği nimetlerden dolayı O’na şükredilir. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem efendimize salt ve selam getirilir. Daha sonra söz konusu olan isteğin karşılanması dilenir.

Bu namaz, diğer nafile namazlar gibi kılınmakla birlikte okuyuş yönünden biraz farklıdır. Birinci rekatta fatihadan sonra üç kez ayetel kürsi okunur. İkinci rekatta fatihadan sonra ihlas suresi, felak suresi ve nas suresi okunur. Hacet namazı iki rekat kılınabildiği gibi, bir rivaye göre dört rekat diğer bir rivayete göre oniki rekattir. Üçüncü rekat ve dördüncü rekatta tıpkı ikinci rekatta olduğu gibi fatihadan sonra ihlas, felak ve nas sureleri okunur.

Hacet namazı nasıl kılınır, Hacet namazı duası

Hacet namazı duası

“La ilahe illallahu’l-halimu’l-kerim. Subhanellahi Rabbi’l arşilazim. Elhamdu lillahi Rabbil alemin. Es’elüke mucibati rahmetike ve azaime mağfiratike vel ganimete min külli birrin vesselamete min külli ismin la tede’li zenben illa gaferteh. Vela hemmen illa ferrecteh. Vela haceten hiye leke rıdan illa kadayteha Ya erhamer-Rahimin.”

Anlamı: “Halim ve Kerim olan Allah’tan başka hiç bir ilah yoktur. Büyük Arş’ın Rabbi olan Allah’ı tesbih ederim. Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Allah’ım! Rahmetini gerektiren şeyleri kesin affını her iyiliği elde etmeyi her günahtan uzak durmayı senden dilerim. Bağışlamadığın bir günah ve gidermediğin bir üzüntü bende bırakma. Rızana uygun olan benim dilek ve hacetimi de yerine getir. Ey mermahmet edenlerin en merhametlisi.”

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Hayat

bitcoinBitcoin
$ 26,614.130.99%
ethereumEthereum
$ 1,851.430.54%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001017.5%
En üste