Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Google Search Console Ayarları – SEO Optimizasyon

Google Search Console

SEO

Google Search Console Ayarları – SEO Optimizasyon

Google Search Console Nedir?

Google Search Console nedir, nasıl kullanılır ve SEO için nasıl optimize edilir.

Google Search Console (eski adıyla Google Webmaster Tools). Google’ın siteleri nasıl görüntülediğini izlemek ve organik varlığını optimize etmek için. Web sitesi olan herkes için ücretsiz bir platformdur.

Bu, yönlendiren alan adlarınızı, mobil site performansını, zengin arama sonuçlarını ve en yüksek trafik sorgularını ve sayfalarını görüntülemeyi içerir.

 

Google Search Console nasıl kullanılır?

İlk önce Google Search Console’a kayıt olmalısınız. Bunun için Google hesabınız olması gerekir. Eğer Google hesabınız varsa hemen aşağıdaki adımlara geçin.

Başlangıçta size ipucu vermek isterim. Eğer bir blog açacaksanız, birkaç (3-5) makale yayınladıktan sonra kayıt işlemini gerçekleştirin.. Ve sakın acele etmeyin, Google bir yere kaçmıyor! İpuçlarımız her konu içinde olacaktır.

mulk ekle

Site URL’si yazan kısıma Alan adınızı (domain) yazın. Burada önemli olan şey, Google’ın belirttiği gibi https (güvenli) olarak sitenizi kayıt etmeniz gerekir. Çünkü Google artık http (güvensiz) hesaplara pek önem vermiyor. Eğer SSL sertifikanız varsa, Sitenizi http’den https’ye yönlendirme için buraya bakabilirsiniz.

Alan adınızı yazdıktan sonra MÜLK EKLE butonuna tıklayın. Daha sonra eklenen mülkün (alan adının) size ait olduğunu doğrulamanız için indirilen dosyayı sitenizin ana dizinine yüklemelisiniz.

dogrulama

Doğrulama dosyasını Web sitenizin ana dizinine eklemeniz için FTP programı kullanabilirsiniz. Bunun için En iyi ücretsiz FTP programı FileZilla kullanmanızı öneririm.

Sitenizin sahipliğini doğrulamak için başka yöntemler kullanabilirsiniz. Bunun için, HTML Dosyası’na tıklayın ve diğer seçenekleri açın.

html

Diğer doğrulama yöntemleri:

  • Alan adı sağlayıcısı: Hosting hesabınızda oturum açın ve DNS TXT veya CNAME kaydı ekleyerek sitenizi doğrulayın.
  • HTML etiketi: Belirli bir sayfanın HTML kodunun <HEAD> bölümüne bir <meta> etiketi ekleyin.
  • Google Analytics: Sitenizde kullandığınız GA izleme kodunu kopyalayın.
  • Google Etiket Yöneticisi: Sitenizle ilişkili GTM snippet kodunu kopyalayın.

En iyi yöntem indirilen HTML dosyasını dizin içine atmaktır. Doğrulama işlemini tamamladıktan sonra diğer adımlara geçebilirsiniz.

 

Site Haritası

Aslında, Google arama sonuçlarında görünmek için bir site haritası gerekmez. Siteniz doğru bir şekilde düzenlendiği sürece (yani, sayfalar birbirlerine mantıksal olarak bağlanır). Google web tarayıcıları sayfalarınızı bulur ve kendi dizinlerine ekler.

Ancak, Google’a Alternatif Diğer Arama Motorları bir site haritasına ihtiyaç duyar.

Bunun için sitemap.xml dosyanızın olması gerekir. Eğer bir WordPress sitesi yapacaksanız bunun için Google XML Site Haritaları eklentisi kurmanız yeterli olacaktır. Diğer türde normal HTML veya PHP ile yapılmış bir siteniz varsa bunun için sitemap xml oluşturucu kullanmalısınız.

Google’a Site haritasını göndermeniz için Console ana sayfadan Site Haritaları‘na tıklayın.

site haritalari

Açılan Site haritaları kısmında Sitenizin ana dizininde bulunan sitemap.xml dosyasını Google’a gönderin.

sitemap

Bu kısıma sadece sitemap.xml yazın ve GÖNDER‘e tıklayın.

Google site haritanızı işledikten ve dizine ekledikten sonra, Sitenizin sayfaları Site haritaları raporunda görünecektir.

 

Google gibi Getir

Google gibi getir, eski Google Search Console uygulamasıdır. Ve işlemleri hızlandırmak için etkilidir.

Bu işlemde çoğu kişi Google gibi Getir‘i farklı kullanır. Bazıları tek tek URL ekler, bazıları yeni yayınlanmış sayfanın URL’sini ekler vs. Tüm bunlarla uğraşmak yerine, size herşeyi kolaylaştıran bir ipucu vermek isteriz.

Eski Search Console’a dönün ve Tarama kısında Google gibi Getir’e tıklayın.

getir

Açılan Google gibi Getir bölümünde Masaüstü ve Mobil Akıllı telefon sürümleri için, sayfalarınızın dizine hemen eklenmesini isteyebilirsiniz.

ekle

İpucu: Tek seferde bütün dizinleri otomatik ekleyin.

Masaüstü ve Mobil Akıllı telefon için, sadece GETİR VE OLUŞTUR butonuna tıklayın.

durum

Bu işlem, Googlebot’un sitenizdeki sayfaların ve görsellerin, Google dizinlerine eklenmesini hızlandıracaktır.

 

Robots.txt

Robots.txt dosyası bir bakıma, Google ve diğer arama motorları botlarına, şunu yap bunu yapma komutlarını iletme dosyasıdır.

Bunu hazırlamak çok basittir, robots.txt adında bir metin dosyası oluşturun ve sitenizin ana dizinine ekleyin.

Bu küçük dosya sayesinde işleri daha da hızlandırabilirsiniz.

WordPress için örnek robots.txt dosyası:

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Diğer web siteleri için örnek robots.txt dosyası:

User-agent: *
Disallow:

Bu dosya ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Ancak bir takım güvenlikler için Disallow eklemeri gerekmektedir.

Tabi bu dosya biraz daha geliştirilebilir. Örnek olarak Yandex bot robots.txt içinde Host: eklemesi görmezse siteyi Yandex’e eklemesi çok uzun sürer.

Bunu hızlandırmak için örnek robots.txt dosyasına aşağıdaki satırı ekleyin:

Host: https://isminiz.com

Ayrıca dosya içine Sitemap ekleyebilirsiniz:

Sitemap: https://isminiz.com/sitemap.xml

 

Uluslararası Hedefleme

Web sitenizin Google’da görünürlüğünü arttırmak için uluslararası hedefleme yapabilirsiniz.

Bunun için eski Google Search Console‘a gidin, “Arama Trafiği” sekmesi altında Uluslararası Hedefleme‘ye tıklayın.

hedefleme

Açılan bölümden Dil ve Ülke seçimi yapabilirsiniz.

ulke

Alan adı uzantısı COM.TR ise bu kısımı kullanmanıza gerek yok. Çünkü ülke uzantıları sisteme otomatik olarak kaydedilir. SEO olarak COM.TR uzantısı Türkiye’de çok etkilidir, Ancak Ülke dışına çıkamaz.

Örneğin, VPN kullanan bir kişi Arama motorunda bir kelime aradığında, VPN konumu (ABD, Almanya, Hollanda vs.) Olduğu zaman COM.TR uzantılı alan adı üst sıralarda çıkmaz. Bu sebeble ülke uzantılarının avantajı olduğu gibi dezavantajı da vardır.

Eğer uzantınız COM, NET veya ORG ise hedef olarak Türkiye’yi seçebilirsiniz. Arama motoru kullanan bir kişi VPN kullansa dahi, sıralamada değişim olmaz.

İngilizce olan bir site için, hedeflemeyi seçmeyin. Çünkü Dünya çapında ingilizce bilen çok sayıda insan var. Bu yüzden ingilizce tercihi için konum ayarlamaya gerek yok. Ayrıca ingilizce olan site Türkçe olan siteden çabuk sonuçlar verir.

Örneğin, geçen gün açtığımız TempMail24 (geçici mail oluşturma) sitesi 3 günde Çeşitli ülkelerde görünür hale geldi. Eğer site Türkçe olsaydı, görünürlüğü biraz uzun sürebilirdi.

Arama motorunun bir siteyi indekslemesi tıpkı CDN gibidir. Hedefleme veya Hedefleme olmadan dağılım süreci yaşar. Yani Sitenin hedefi sadece bir ülke olursa indekslenme hızlı olur.

Eğer siteniz Multi dil’e sahipse o zaman Uluslararası hedefleme yapmanız mecburidir. Ancak mevcut diller ayrı dizin veya alt alan adına sahipse bu özellik kullanılır. Örneğin en.isminiz.com veya isminiz.com/en/ şeklinde olabilir. Eğer ayrı dizin veya alt alan adına sahip değil ve tek sayfada dil değiştirme yapılıyorsa, uluslararası hedefleme yapamazsınız.

TO hakkında bir bilgi:

Google Search Console > Performans kısmında bulunan TO hakkında önemli bir bilgi: Sitenizin TO değeri düşük ve gösterimler artmışsa, daha fazla anahtar kelime için sıralama yaparsınız. Eğer, TO değeri artmış ve gösterimler azalmışsa, anahtar kelimeleriniz sıralama kaybediyor demektir.

Konu hakkında sormak istediğiniz birşeyler varsa yorum yapabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer SEO

Reklâm
En üste