Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Google, nihayet Android Go’yu başlattı

android go

Android

Google, nihayet Android Go’yu başlattı

Google, nihayet Android Go’yu başlattı

Yeni Android Go

Android Go Mayıs ayında Google, 1GB ve 512MB RAM’lik giriş seviyesi cihazlarda çalıştırmak için Android’in küçültülmüş bir sürümünü hazırlayacağını açıkladı.

Düşük güç tüketen bu tür cihazlar, akıllı telefonları Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan pazarlara açmada kilit rol oynadı ve Google, bu cihazlarda yumuşak ve tam özellikli bir deneyim sunmak için istekli oldu. Google for India 2017 basın konferansında şirket, nihayet Android Oreo Android 8.1 Oreo’nun güncellenmiş sürümünün yanında Android Go’yu başlattığını açıkladı.

Google uygulamaları Go sürümüyle gelecek

Esasen Android’in bölünmüş bir versiyonu olan Android Go, düşük güçlü giriş seviyesi akıllı telefonlarda sorunsuz çalışmasına olanak tanıyan birkaç belirli alana odaklanmaktadır. Birincisi, işletim sistemi (OS) boyutundaki büyük düşüş. Android olgunlaştıkça ve telefonların depolama alanlarında işletim sistemi yiyen yer miktarı arttı.

Başlangıç seviyesindeki telefonların OS alacağı yerden az yer ayırma ihtimali az olduğu için, daha fazla insan resimleri ve videoları için daha çok kişiye sahip olur. Android Go, Android 7.0 Nougat’ın kabaca yarısı boyutunda olup kullanıcının gerçekten istediği medya için çok fazla alan tasarrufu sağlıyor.

Google’ın tamamlayıcı uygulamaları da küçültüldü. Her Android Go telefonu, önceden kurulmuş olan her zamanki Google uygulamalarının “Go” sürümleriyle gelecek. Google Maps YouTube Google Assistant ve Gmail’in hepsinde daha az yer kaplar. Çalıştırmak için daha az kaynak gerektiren ve normal sürümlerinden daha hızlı çalışan “Go” sürümleri bulunur. Şirket, çoğu “Go” uygulamasının normal sürümlerden ortalama yüzde 15 daha hızlı çalıştığını belirtti.

Chrome Veri Tasarruf modu

Android Go’da ayrıca Chrome tarayıcısından Google’ın Veri Tasarrufu modu da bulunur. Mobil veri gelişmekte olan piyasalarda epeyce kuruşa mal olabilir ve kaydedilen megabayt kazanılan megabayttır. Bu nedenle Google, Android Go tarafından kullanılan veri miktarını azaltmak için yoğun bir şekilde çalıştı, çünkü bu mod varsayılan olarak açıktır.

 

Şirket, Chrome’un Data Saver’ın yılda ortalama 600 MB veriyi kaydedebileceğini ve böylece sistem genelinde bu özelliğin daha da fazla yardımcı olmasını beklediğini tahmin ediyor. Ayrıca, daha fazla veri kaydetmenize yardımcı olan Wi-Fi veya Bluetooth vasıtasıyla diğer insanlarla içerik paylaşabilirsiniz.

Play Store’da tüm Android telefonlar için kullanılabilen Files Go adlı yeni bir uygulama da telefonunuzdaki alanı temizlemenize yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Google Files Go kullanıma sunuldu

Android Go’da, Google Play Store, Go özelliğinde, depolama alanını etkilemeyen veya yavaşça çalışmayan optimize edilmiş uygulamaları sergileyen ve tüm Android Oreo cihazlarında artık standart bir güvenlik özelliği olan Google Play Protect ile korunan bir aerodinamik deneyim sunmaktadır.

Android Go, artık Android 8.1 Oreo’nun yeni sürümüyle birlikte üreticilere sunuluyor ve önümüzdeki aylarda çeşitli giriş seviyesi cihazlarda sevk edilecek.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Android

bitcoinBitcoin
$ 27,998.500.49%
ethereumEthereum
$ 1,767.760.95%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001251.03%
En üste