Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Google AdSense Nedir ve Nasıl Para Kazanılır

google adsense nedir

internet

Google AdSense Nedir ve Nasıl Para Kazanılır

Google AdSense Nedir

Google AdSense nedir ve AdSense den nasıl para kazanılır.

AdSense internetten para kazanmanın birçok yolundan biridir.

AdSense, blogunuza veya Web sitenize yerleştirebileceğiniz bir Google içerikli reklam sistemidir.

Google, Web sitenize eklediğiniz reklamlar, karşılığında. Bu reklamlardan elde edilen gelirin bir kısmını size verecektir. Kazandığınız para, Web sitenizdeki reklamları oluşturmak için kullanılan anahtar kelimelere bağlı olarak değişir.

Metin reklamlar, Google’ın reklamcılık programı olan Google AdWords’ten gelir.

Reklam verenler, her bir anahtar kelimenin reklamını yapmak için bir açık artırmada teklif verir. Ardından içerik sağlayıcılar içeriklerinde yer alan reklamlar için ödeme alır.

Ne reklam verenler ne de içerik sağlayıcılar, hangi reklamların nerede kullanıldığını tam olarak bilmezler. Google’ın hem içerik sağlayıcılar hem de reklam verenler için kısıtlamalarının olmasının nedenlerinden biri budur.

 

Kısıtlamalar

Google, AdSense’i pornografik içerikli olan Web sitelerini kısıtlar. Ayrıca, aynı sayfada Google reklamlarıyla karıştırılabilecek reklamları kullanamazsınız.

Arama sonuçlarında AdSense reklamları kullanıyorsanız. Arama sonuçlarının Google arama motorunu kullanması gerekir.

Kendi reklamlarınızı tıklayamaz veya “Reklamlarımı tıklayın” gibi ifadelerle. Reklamlarınızı tıklamaları için başkalarını teşvik edemezsiniz. Ettiğiniz takdirde hesabınız askıya alınır.

Sayfa görüntülemelerinizi veya tıklamalarınızı yapay olarak şişirmek için mekanik veya diğer yöntemlerden de kaçınmalısınız. Bu tıklama dolandırıcılık olarak kabul edilir.

Google ayrıca, bir anahtar kelime için ne kadar ödediğiniz gibi, AdSense ayrıntılarını açıklamanızı da kısıtlar. Yani, AdSense kimlik bilginizin yer aldığı bir paylaşımla şöyle kazandım böyle kazandım vs. Gibi bir paylaşımınız olursa Ban yersiniz.

Google’ın ek kısıtlamaları vardır ve gereksinimlerini istedikleri zaman değiştirebilir. Bu nedenle AdSense politikalarını düzenli olarak kontrol etmenizde yarar var.

 

Nasıl başvurulur

Google AdSense den para kazanabilmek için Google’ın sitenizi onaylaması gerekir.

AdSense başvuru formunu www.google.com/adsense adresinden doldurabilirsiniz. Ayrıca Blogger blogunuzdan da başvurabilirsiniz. Başvuru süreci onaylanmadan önce birkaç gün sürebilir. AdSense reklamlarını yerleştirmek ücretsizdir.

 

AdSense Yerleri

AdSense iki temel konuma ayrılmıştır.

  • İçerik için AdSense
  • Arama için AdSense

İçerik için AdSense, bloglarda ve Web sitelerinde bulunan reklamları kapsar. Ayrıca, blogunuzdaki RSS veya Atom beslemesine de reklam yerleştirebilirsiniz.

Arama için AdSense, arama motoru sonuçlarına yerleştirilen reklamları kapsar.

 

Ödeme şekli

Peki kazanç olarak Google AdSense nedir? Google üç ödeme yöntemi sunar.

  • TBM veya tıklama başına maliyet reklamları, bir kullanıcı bir reklamı her tıkladığında ödeme yapar.
  • BGBM veya bin gösterim başına maliyet reklamları, bir sayfanın görüntülendiği her bin günde bir ödeme yapar.
  • İşlem başına maliyet veya yönlendirme reklamları. Kullanıcının bir bağlantıyı takip ettiği her zaman için ödeme yapan ve yazılım indirme gibi reklamı yapılan eylemi gerçekleştiren yazılım reklamlarıdır.

Google için Arama sonuçları yalnızca TBM reklamları kullanır.

Ödemeler genellikle çek veya banka hesabı yolu ile aylık olarak yapılır. ABD vatandaşları vergi bilgilerini Google’a bildirmeli ve aldığı gelir IRS’ye bildirmelidir.

 

Dezavantajları

Google AdSense reklamları potansiyel olarak iyi ödeme yapabilir.

Yalnızca AdSense gelirinde yılda 100.000 Doları aşan kişiler var. Örnek için, Google Adsense Dünyanın En Yüksek Kazançları Listesine bakabilirsiniz.

kazanç

Dezavantaj olarak Google AdSense nedir? AdSense den para kazanmak için büyük bir kitlenin ilgi odağı olmanız gerekiyor. Bunun için, kaliteli içerik, SEO ve muhtemelen reklam gerekir.

Yeni bir AdSense kullanıcısının, reklam ve hosting ücretlerine biraz para harcayarak gelir elde etmesinden daha fazla faydası olabilir.

Ayrıca, hiç kimsenin AdWords üzerinden satın almadığı anahtar kelimelerle içerik yapmak da mümkündür. Bu olduğunda, yalnızca Google kamu hizmeti reklamlarını gösterir ve gelir elde edemezsiniz. Türkiye’de anahtar kelime kazanç ücretleri neredeyse hiç yok gibi dir. Ancak ingilizce içerikli bir site yapacaksanız, En Çok Kazandıran İngilizce Kelimeler kullanmanız gerekir.

 

Avantajları

AdSense reklamları çok dikkat çekicidir. Bu nedenle gösterişli banner reklamlar daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Reklamlar içeriğe bağlı olduğu için, sonuçlar alakalı olabileceğinden, pek çok kişi zaten bu reklamlara tıklamak isteyecektir.

AdSense kullanmaya başlamak için büyük veya ünlü olmak zorunda değilsiniz ve başvuru süreci basittir. Bir WordPress sitesi veya kodlama yöntemiyle yaptığınız Web sitesi oluşturarak hemen işe koyulabilirsiniz.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 28,316.592%
ethereumEthereum
$ 1,802.533.3%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001293.4%
En üste