Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Facebook artık Facebook Canlı videolar için yayıncılara para ödemeyecek

Facebook Canlı videolar

internet

Facebook artık Facebook Canlı videolar için yayıncılara para ödemeyecek

Facebook artık Facebook Canlı videolar için yayıncılara para ödemeyecek

Facebook Canlı videolar için yayıncılara para ödemeyecek

Facebook Canlı videolar, artık sosyal medya devinin yayıncılara ve video yapımcılarına, haber yayınları için içerik üretmesi karşılığında, para ödemeyecek.

Digiday tarafından bildirildiğine göre Facebook’un bir dizi yayıncıyla yaptığı sözleşmelerin yılın sonunda sona ereceği ve platformun bunları yenileme niyetinde olmadığı bildirildi. Bu, Facebook’un artık canlı videolar üretmek için bu insanlara aylık ücret ödemeyeceği anlamına geliyor.

2016’dan bu yana Facebook tarafından ödenen bir yayıncıdaki yetkili, Digiday’e “Belli bir dakika üretmek için asgari garantili aylık lisans ücretini ödememek istemiyorlar. Herkesin normal programa girmesini istiyorlar.” dedi.

Başlangıçta yayıncılar, Facebook’dan bir maaş çeki almak için belirli sayıda dakika üretmeleri telafi ediliyordu. Bu dakikalar isteğe bağlı veya canlı videolardan gelebilir. İsteğe bağlı videoların en az 90 saniye uzunluğunda olması gerekirken, canlı videoların minimum altı dakikası vardı. Bu zaman dilimlerinin nedeni nedir? Tabii ki, Facebook’un, videonun ortasında gösterilen reklam aralarını test etmeleri için asgari gerekliliklerdi.

Facebook yeni bir para kazanma yöntemi geliştiriyor

Programın sona erdirilmesine ilişkin kararın, ünlüler ve diğer içerik üreticileri de dahil olmak üzere yaklaşık 300 yayıncıyı etkilediği söyleniyor. Bu anlaşmaların çoğunluğu 2017 yılı sonunda sona erecek olsa da, bazı sözleşmeler 2018’in başlarında geçebilir.

Sosyal medya devi sadece 2016 yılında video yaratıcılarına ödeme yapmaya başlamıştı. Başlangıçta 140 şirket ve birey vardı. Bu üreticiler arasında BuzzFeed, The New York Times, Kevin Hart ve Michael Phelps vardı. Sonuç olarak, bir takım medya ortaklarının tüm Facebook Live ekipleri oluşturduğu. New York Times, örneğin bu videoların oluşturulması için sadece altı kişiye odaklanmışken. Refinery29’un bir noktada 10’a kadar bir ekibi olduğu söyleniyor.

Ancak Facebook Live, beklendiği gibi (en azından reklamverenler için) oldukça iyi performans göstermedi. Ve sonuç olarak şirket, odak noktasını tamamen değiştiriyor.

Facebook en son yayımlananlardan Digiday’e yaptığı açıklamada, “En yeni fırsatların köprü anlaşmalarının yürütüldüğü para kazanma sistemi belirlenene kadar köprünün hiçbir yere gitmediğini söyledi. Facebook’ta yayınladığımız ve başka yerlere baktığımız yerli videoların miktarını önemli derecede kısaltacağız. Bundan altı ay sonra geri geldiklerinde ve başka tür bir program için ödeme yapmayı teklif ettiysek, geri döneceğinden emin değilim çünkü hiçbiri işe yaramadı.”

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer internet

Reklâm
En üste