Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Evcil hayvanlar COVID-19 bulaştırabilir mi? Veteriner cevapları SSS

Evcil hayvanlar COVID-19 bulaştırabilir mi? Veteriner cevapları SSS

Gündem

Evcil hayvanlar COVID-19 bulaştırabilir mi? Veteriner cevapları SSS

Evcil hayvanlar COVID-19 bulaştırabilir mi? Bir veteriner, evcil hayvanların tüylerinde koronavirüs taşıyabilecekleri gibi soruları cevaplıyor.

Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki bir Malaya kaplanı COVID-19 için pozitif test ettikten sonra, ülke genelindeki veterinerler evcil hayvan sahiplerinin çağrıları ve endişeleri ile boğulmuştu. 4 yaşındaki kaplan büyük olasılıkla virüsü bir hayvanat bahçesinden yakaladı.

Ancak Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği başkanı Dr. John Howe, bunun kendi ev kedinizin veya köpeğinizin risk altında olduğu anlamına gelmediğini söylüyor.

Howe, “Büyük kediler ve evcil kediler arasında büyük bir fark var. Aynı tür değiller. Bazı virüsleri birlikte paylaşabilirler, ama hepsini paylaşamazlar. Ve bu noktada Amerika’da COVID-19 almış tek bir köpek ya da kedi yoktur.”

Howe, sadece insanların endişe duyduğu türler arası aktarım olmadığını söylüyor. Ayrıca, hayvan tüylerinin sevilmesi veya dokunulması virüsün potansiyel olarak transferini sağlayabileceğine dair endişeler de vardır.

“Evcil hayvan tüyü çok gözeneklidir ve içindeki virüsleri yakalama eğilimindedir. Bu nedenle, bir kapı tokmağının veya tezgahın pürüzsüz yüzeyinden farklı olarak, bir köpeğin veya kedinin tüyünden bir virüs yaymak çok zordur.”

Yine de, koronavirüs ve hayvanlar üzerinde çok az bilimsel araştırma yapılmıştır.

Dr. Howe, Bu yüzden hastaysanız, kendinizi evcil hayvanlarınızdan ve elbette diğer insanlardan uzaklaştırmanın en iyisi olduğunu söylüyor.

Eğer bir seçenek varsa, ailede onlar için evcil hayvanla ilgilenen bir başkasının güvende olmasını tavsiye ederim. Ve evcil hayvanların etrafındayken, bir maske takın, aşırıya kaçmayın onlara sarılmayın.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Gündem

bitcoinBitcoin
$ 27,752.441.45%
ethereumEthereum
$ 1,897.280.87%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000871.5%
En üste