Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

WordPress Cache Eklentileri – En iyi 7 Eklenti ve Özellikleri

WordPress Cache Eklentileri

WordPress

WordPress Cache Eklentileri – En iyi 7 Eklenti ve Özellikleri

Performans İçin En İyi WordPress Cache Eklentileri

WordPress cache eklentisi kullanmak, web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir.

İstatistiksel olarak, ziyaretçilerin neredeyse yarısı sitenizin 3 saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini bekler. Bu yüzden Google’ın arama algoritmasında site hızını vurgulamaya devam etmesi şaşırtıcı değil. Sayfa hızı ne kadar yüksek olursa, arama sıralamalarınız o kadar iyi olur ve daha fazla organik trafik çekebilirsiniz.

 

WordPress Cache Eklentisi Neden Gerekli?

Cache eklentisi web sitenizin statik HTML sayfalarını oluşturur ve sunucunuza kaydeder.

Bir ziyaretçi web sitenize her erişmeye çalıştığında, cache eklentiniz ağır olan WordPress PHP betiklerini işlemek yerine daha hafif HTML sayfasını sunar. Bu, cache eklentisinin sayfa yükleme sürenizi büyük ölçüde iyileştirmesini sağlar.

Piyasadaki en iyi WordPress cache eklentileri:

 

1. WP Super Cache

super

WP Super Cache iki milyondan fazla aktif kurulum ile WordPress için popüler cache eklentisidir. Eklenti, WordPress.com’un arkasındaki aynı ekip olan Automattic tarafından çalıştırılmaktadır.

WP Super Cache, dinamik WordPress blogunuzdan statik html dosyaları oluşturmanıza yardımcı olur. Sitenizdeki nispeten daha ağır WordPress PHP betiklerini işledikten sonra. WP Super Cache statik HTML dosyasını web sitenizin ziyaretçilerinin büyük çoğunluğuna sunar.

WP Super Cache, önbelleğe alınan dosyaları 3 şekilde sunar:

  • Basit: Bu en çok önerilen dosya önbelleğe alma yöntemidir. Çünkü PHP dosyalarını düzenlemek zorunda değilsiniz. Artı .htaccess dosyasının yapılandırılması gerekmez.
  • Uzman: Bu, kullanıcılara süper önbelleğe alınmış HTML dosyalarını sunmak için en hızlı cache yöntemidir. Ancak .htaccess dosyalarınızın değiştirilmesini gerektirir.
  • WP Super Caching: Bu yöntem, bilinen kullanıcılar için (sitenize giriş yapan, yorum bırakan vs.) Sayfaları önbelleğe almak için kullanılır. En esnek önbellekleme yöntemi olmasına rağmen, diğer yöntemlere göre biraz daha yavaştır.

 

2. W3 Total Cache

w3tc

Bir milyondan fazla aktif kurulum ile W3 Total Cache, WordPress için en popüler cache eklentilerinden biridir. Sitenizin her yönünü önbelleğe alarak sunucu performansınızı geliştirir ve çeşitli CDN entegrasyonları sunar.

Siteniz paylaşımlı hosting veya bir sunucuda barındırılıyor olsa da. Web sunucusu performansınızı iyileştirmek ve sayfa yükleme süresini kısaltmak için yararlı bir eklentidir.

Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) ve SSL (Secure Socket Layer) için destek sunar.

Geliştiriciler, eklentinin HTML, CSS, JavaScript ve yayınlarınızın boyutunu küçültme sürecini olumsuz bir etkisi olmadan küçültme yoluyla. %80’e varan bant genişliği tasarrufu sağlayabileceğini iddia ediyor.

 

3. WP Fastest Cache

Fastest

WP Fastest Cache, WordPress eklentileri arasında bulunan en kolay WordPress Cache eklentilerinden biridir.

Diğer tüm cache eklentileri gibi, dinamik WordPress sitenizde statik HTML dosyaları oluşturur.

Dosya boyutunu azaltmak için, eklenti HTML ve CSS dosyalarını küçültür. Ayrıca, sitenizdeki emojileri devre dışı bırakmanıza izin verir. Yinelenen ziyaretçiler için sayfa yükleme süresini azaltmak üzere tarayıcı önbelleğini etkili bir şekilde uygular. Ayrıca bütün CSS dosyalarını bir araya getirerek HTTP gidiş geliş sayısını azaltır.

Eklentinin premium sürümü, görüntü optimizasyon, veritabanı temizleme, mobil önbellekleme ve daha fazlası gibi sayfa hızınızı artırmak için birçok benzersiz özelliğe sahiptir.

 

4. WP Rocket

WP Rocket

WP Rocket, WordPress için en popüler premium cache eklentisidir. Yapılandırma kolaylığı, WP Rocket rakiplerinden ayıran şeydir. Eklentiyi etkinleştirdiğinizde, sayfa önbelleği hemen etkinleştirilecektir.

WP Rocket kullanmanın birkaç avantajı:

  • Web sitenizi arama motorlarında dizine ekleme özelliğini geliştirilecektir.
  • Sayfa yükleme süresini iyileştirmek için HTML, JavaScript ve CSS dosyaları küçültülür.
  • Lazy loading resimlerinize uygulanır, yani resimleriniz yalnızca ziyaretçileriniz tarafından görülebildiklerinde yüklenir.
  • Geliştiricilerin özelliklerini kolayca genişletmelerine yardımcı olan bir sürü kanca ile birlikte gelir.

 

5. Cache Enabler

Cache Enabler, sitenizde statik bir HTML dosyası oluşturan. İstek üzerine web sitenize gelen ziyaretçilerin büyük çoğunluğuna hizmet veren hafif bir cache eklentisidir. Minimum konfigürasyona ihtiyaç duyar ve bir cache eklentisinden ihtiyacınız olan tüm önemli özelliklerle birlikte gelir.

Çoğu ücretsiz WordPress Cache eklentisinin aksine, Cache Enabler, farklı eklenti özelliklerini keşfetmenize yardımcı olan kapsamlı belgeler sunar. Ekran görüntüleri ve videolarla, belgeler WordPress önbelleğe almanın farklı yönleri arasında size yol gösterecektir.

Cache Enabler ile birlikte mobil ve masaüstü kullanıcıları için farklı mizanpajlar gösteren mobil özel temalar veya eklentiler kullanmamak sizin yararınızadır. Çünkü önbellek atlanır ve işe yaramaz hale gelir.

 

6. Hyper Cache

Hyper

Hyper Cache, hem ucuz barındırma ortamlarında hem de yüksek sunucularda kullanılabilen, tamamen PHP dilinde yazılmış bir Cache eklentisidir.

Hyper Cache özelliğini etkinleştirmek kolaydır, çünkü bir dizi varsayılan değerle çalışır.

Eklenti, mobil kullanıcılar ve masaüstleri için farklı mizanpajlar kullanıyor olsanız bile. Önbelleğe almayı etkinleştirmenizi sağlayan bir mobil tema değiştirme seçeneğiyle birlikte gelir. Sitenizde duyarlı bir tema kullanıyorsanız. Farklı cihazlar için farklı reklam biçimlerine ihtiyacınız varsa, bu eklenti kullanışlı olur.

Hyper Cache’in bir başka benzersiz yararı, yazarlara yorum yapmak için önbelleğe alınmış sayfalar sunma yeteneğidir. Ancak, isterseniz yazarlara yorum yapmak için önbelleğe alınmış sayfaların sunulmasını da devre dışı bırakabilirsiniz.

 

7. Comet Cache

Comet

Comet Cache, 60.000 aktif kurulumla bir başka popüler cache eklentisidir. Diğer önbellek eklentilerinden farklı olarak. Comet Cache oturum açmış kullanıcıları da önbelleğe alma özelliğine sahiptir. Bu, bir üyelik sitesi, e-ticaret sitesi veya kullanıcıların kaydolmasını gerektiren başka siteler çalıştırıyorsanız. Comet Cache sizin için kullanılması gereken bir eklentidir.

Eklenti, Apache sunucusuyla tarayıcı önbelleğe almayı kullanır. Bu, sunucu ile tarayıcı arasında birden fazla gidiş dönüş yapılmasını önleyerek sayfa hızını artırabileceğiniz anlamına gelir.

Sitenizdeki tüm önbelleğe alınmış dosyaları, istediğiniz içerik dağıtım ağından (CDN) da sunabilirsiniz. CloudFront, MaxCDN ve daha fazlası gibi popüler CDN ağlarını destekler.

Sunucunuz meşgulken yeni bir önbellek sürümü oluşturmamak için, eklenti sunucu yükünü izler. Önbellek son kullanma tarihini geçici olarak devre dışı bırakır.

Eklenti ayrıca, site önbelleğinizin durumu hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak önbellek istatistiklerini gösterir.

 

En İyi Cache Eklentisi Nasıl Seçilir

Siteniz için bir WordPress cache eklentisi seçmek söz konusu olduğunda, herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Cache eklentisi, WordPress web sitenizin bulunduğu sunucunun durumuna göre iyi veya normal olarak çalışır. Bunu anlayabilmek bir-iki günlük iş değildir. Öncelikle gerekli SEO ayarlarınızı yaptıktan sonra eklentiyi kurarsınız ve bir hafta boyunca test yaparsınız. Sonuç sitenizin hızlı olmasıyla birlikte, Arama motoru sıralamasına göre değişir.

Bazı eklentiler web sitenizin hızlı olmasını sağladığı gibi, bazende arama sonuçlarına etki vermez! Bunun için gerekli testleri yapmalı ve sonuca göre en iyi cache eklentisini seçmelisiniz.

İşinizi görecek en iyi ücretsiz wp cache eklentisini seçmek isterseniz, W3 Total Cache veya WP Fastest Cache seçeneğini belirleyin. Bu iki eklentinin ayarları için, W3 Total Cache Ayarları ve WP Fastest Cache Ayarları sayfasına bakabilirsiniz. Her ikisi de sürekli güncellenmekte ve bir milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılmaktadır.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer WordPress

Reklâm
En üste