Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

ABD’nin Dünyanın En Güçlü Süper Bilgisayar Projesi

süper bilgisayar

teknoloji

ABD’nin Dünyanın En Güçlü Süper Bilgisayar Projesi

Dünyanın En Güçlü Süper Bilgisayar Projesi

Çin’in Sunway TaihuLight, süper bilgisayar dünyasında en büyük lider olmuştu.

Ancak, ABD Enerji Bakanlığı’nın Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı tarafından açılan yeni bir süper bilgisayar olan Summit’in gelişiyle işler değişti.

summit

Maksimum 200 petaflops kapasitesinde (veya saniyede 200.000 trilyon hesapla) çalışarak. ORNL tarafından geliştirilen bir başka güçlü süper bilgisayar olan Titan’dan yaklaşık sekiz kat daha hızlı. Aynı zamanda Sunway’den de daha hızlıdır. Bu da maksimum kapasitede iken 125 petaflop hızında çalışabilir ve Zirvesi% 60 daha hızlı yapar. Ayrıca, Red Hat Enterprise Linux‘u da çalıştırıyor.

zirve

Büyüklük bakımından, Summit iki tenis kortunun eşdeğer bir alanı kaplar. Bu, 4.608 sunucu, yaklaşık 9.000 22 çekirdekli IBM Power 9 işlemcisi ve 27,0000 Nvidia Tesla V100 GPU’yu barındırıyor. Summit’i çalıştırmak için gereken elektrik, 8.000 ev için yeterlidir. Hesaplama yaparken süper bilgisayarı serin tutmak için dakikada yaklaşık 15.000 litre su tüketiyor.

 

Peki, bu kadar gücün kullanımı nedir?

Summit, bilim insanlarının şimdiye kadar mümkün olmayan keşifler yapmasına yardımcı olmak için. Yapay zekayı ve makine öğrenimini kullanacak.

ORNL araştırmacıları, dünyanın ilk exascale bilimsel hesaplamasını. (Saniyede bir milyar milyara yaklaşan hesaplama) şimdiden 1.88 exaops’ta çalışan Summit’i kullanıyorlar.

Summit için oluşturulan projeler, süpernovas bulmak gibi farklı alanlara yayıldı. Demir gibi metallerin vücudumuzda nasıl sona erdiğini, yeni materyallerin geliştirilmesini. Kanser için bir çözüm bulmak için tıbbi verileri analiz etmeyi vs planlanıyor.

ORNL araştırmacıları, dünyanın ilk büyük ölçekli bilimsel hesaplamasını başarıyla yürütmek için. Summit’in son teknoloji mimarisinin gücünü ve zekasını nasıl kullanacaklarını anladılar. ORNL’nin Dan Jacobson ve Wayne Joubert tarafından yönetilen bir bilim insanları ekibi. Biyoenerji ve insan sağlığı alanındaki araştırmalarla ilgili olarak 1,88 oranında karşılaştırmalı genomik hesaplama yapmak için makinenin zekasını kullanmıştır. Karmaşık hassas hesaplamalar, daha önce Titan üzerinde çalışan daha fazla zaman harcayan. 64-bit hesaplarına denk sonuçlar üretti.

Çin’in daha önce yaptığı Sunway TaihuLight dünyayı simüle etmek için yapılmıştı. Fakat şimdi ABD’nin ürettiği güçlü süper bilgisayar Çin’in ürettiği bilgisayardan çok daha güçlü.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 16,827.030.96%
ethereumEthereum
$ 1,229.802.22%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001663.92%
En üste