Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

En erken iftar yapan iller hangisi 2020

Gündem

En erken iftar yapan iller hangisi 2020

En erken iftar yapan ve en geç iftar yapan iller hangisi? Astronomik hesaplarla belirlenen imsak ve iftar vakitine göre, ülkemizde iftar sofrasına en geç oturacak olanlar Edirne’de yaşayanlar olacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığından alınan bilgiye göre, ramazan ayının ilk günü Hakkari’de imsak saat 03:42’te, iftar ise 18:55’te gerçekleşecek. Edirne’de ise imsak saat 04:36’de başlayacak ilk oruç, akşam ezanının okunacağı 20:11’te açılacak.

İstanbul

Ramazan’ın ilk günü İstanbul’da imsak saat 04:29’da ve iftar vakti 20:00’da gerçekleşecek.

Hakkari ile Edirne arasındaki, oruç açma süresi farkı 76 dakika olacak. Bir anlamda Hakkari’de bulunan vatandaşlar teravih namazını kılmaya hazırlanırken, Edirne’de yaşayanlar iftar sofrasına oturacak…

En erken iftar yapan iller Hakkari birinci sırada yer alırken diğer En erken iftar yapan iller Van, Iğdır, Şırnak ve Ağrı olacak. En geç iftar yapan iller ise Edirne’yi Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir ve İzmir takip ediyor.

En uzun süren oruç İskandinav ülkelerinde

Coğrafi konumları nedeniyle dünyada en fazla süreyle oruç tutacak olan müslümanlar İskandinav ülkelerinde yaşayanlar olacak. Norveç, Danimarka, İzlanda ve İrlanda gibi ülkelerde iftar sofrasın dan kalkan Müslümanlar, kısa süre sonra sahur hazırlıklarına başlayacak. Söz konusu bazı ülkelerde oruç süresi yaklaşık 22 saat olacaktır.

Bu Ramazan ayında sizler için özel imsakiye hazırladık buradan ulaşabilirsiniz.

Gurbetçilerin yaşadığı Avrupa ülkelerinde de oruç süresi yaklaşık 18 saati buluyor. Fransa, Belçika ve Hollanda’da yaşayan müslümanlar, Türkiye’nin orucunu en geç açan ili Edirne’den bir saat sonra iftar yapacak.

Soydaşların yaşadığı Sofya’da ilk iftar saat 20.25’de, Kırcaali’de 20.15’de, Dobruca’da 20.08’te, Filibe’de 20.18’de, Varna’da 20.07’de iftar yapılacak.

Ramazanın ilk günü yurdun büyük bölümünün güneşli olması bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahminlerine göre, ramazanın ilk günü yurdun büyük bölümünde serinlik olması öngörülüyor.

Trakya, Ege, Akdeniz’in batı bölümü, İç Ege, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu’da gök gürültülü sağanak bekleniyor. Cumartesi günü en yüksek sıcaklık; Ankara ve İstanbul güneşli, Edirne parçalı bulutlu Antalya’da ve İzmir’de hava sıcaklığı 20 derece ölçülecek.

İftar Duası

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) iftar vakti geldiğinde orucunu, “Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.” şeklinde dua ederek açardı.

Bu duanını anlamı, (Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.) ( Ebu Davud, Savm: 22) şeklindedir. Diğer yandan iftar duası okuyarak orucunu açmak isteyenler şu duayı okuyabilirler:

“Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema ahhertü.”

Anlamı: “Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Gündem

Bitcoin
$ 22,943.152.09%
Ethereum
$ 1,630.203.05%
Terra Luna Classic
$ 0.0001816.22%
En üste
Exit mobile version