Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Dünya Tarihinin En Büyük 14 Dava Dosyası

Dava

Keşfet

Dünya Tarihinin En Büyük 14 Dava Dosyası

Dünya Tarihinin En Büyük 14 Dava Dosyası

En Büyük Dava Dosyaları

Dava Büyük firmaların ve şirketlerin her yıl milyonlarca dolarlık yasal prosedürleri ve politikaları olduğunu biliyor musunuz?

Tahminlere göre, dünyadaki her şirket sayısız dava ile karşı karşıya bulunuyor ve rakiplerinin kendi ürünlerine ve hizmetlerine yönelik suçlamalarını hiç bitmiyor.

Çoğu kez özel firmalar, piyasa ve kamu dolandırıcılık davaları üzerine hükümet kurumlarından ağır federal para cezaları ile uğraşmak zorundadırlar. Davalarla ilgili bir şey var ki, şirket dünyasında, özellikle de rekabetin her yerde olduğu kapitalizmin bu döneminde kaçınılmaz olduğunu bilmeliler.

İşte burada, tarihteki en büyük ve pahalı dava anlaşmalarının kapsamlı bir listesini hazırladık. Bu listede, kurumsal yerleşimlerin yanı sıra son yirmi yılda yaşanan pahalı evlilik anlaşmalarını da dahil ettik. Bu yüzden, gerçekten çok büyük rakamları görmeye hazır olun.

14. Tiger Woods Boşanma

Dava

Anlaşma Değeri: 100 milyon dolar

Golf efsanesi Tiger Woods 2004 yılında Elin Nordegren ile evlendi. Fakat işler yürümedi ve ancak çoğunlukla kişisel farklılıklar yüzünden çift altı yıl sonra boşanma davası açtı. Başlangıçta, boşanma anlaşması olarak Woods’un eski eşini 750 milyon dolara yakın bir miktarda ödemesi gerekiyordu. Ancak, daha sonraki bir değerlendirme toplamı 100 milyon dolara değiştirdi.

 

13. Bank of America ve George McReynolds

Dava

Anlaşma Değeri: 160 milyon dolar

2005 yılında Merrill Lynch’in (Bank of America bağlı şirketi) uzun vadeli bir çalışanı 2005 yılında şirkete dava açtı. Merrill Lynch’te Afrikalı Amerikalı kökenli uzun vadeli bir broker olan George McReynolds, şirketin Afrikalı Amerikalı ve ABD kökenli Amerikalılar arasında ırk ayrımcılığı yaptığını iddia etti. Beyaz çalışanlar.

Ona göre, New York merkezli firma, çalışanlarının belli bir bölümünü ne cesaretlerine dayanan ne eşit ücret ödeyerek, ne de kendi kariyerlerine ilerleme fırsatı tanımayarak, kendilerine ayrım yapıyordu. Şirket nihayet tazminat için uygun 700’den fazla eski ve mevcut çalışana 160 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

 

12. Michael Jordan Boşanma

Dava

Anlaşma Değeri: 168 milyon dolar

Spor efsanesi işadamı haline geldi, Michael Jordan, 2006 yılında eşi Juanita Vanoy boşanmak üzere büyük bir finansal aksaklık yaşadı. ‘Karşılıklı ve dostane’ boşanma için, Michael Jordan 168 milyon dolar harcadı ve o sırada bilinen en büyük ünlü boşanma anlaşması haline geldi.

Ünlü çift ilk kez 2002 yılında boşanma davası açtı, ancak o zaman farklılıklarını hızla saptadı. Ancak 2006’da nihayetinde ayrıldıklarında Chicago’daki yedi dönüm arazisinin yanı sıra üç çocuğunun vesayeti ile birlikte boşanma konusunda 168 milyon dolar ödemeye karar verildi.

 

11. Solomon Brothers Hazine Bonosu Skandalı

Dava

Anlaşma Değeri: 290 milyon dolar

Salomon Brothers’ın hazine tahvili skandalının 1991-92 yılları, 20. yüzyılın en meşhur mali hırsızlığından biriydi. Hepsi Ağustos 1991’de ABD Hazinesi, Aralık 1990 ila Mayıs 1991 arasındaki dönemde bir alıcı tarafından yetkili sınırı aşan hazine tahvilleri satın almak amacıyla sahte teklifler veren Paul Mozer adlı bir Salomon tüccarını öğrendiğinde çöktü. Salomon, ABD’deki herhangi bir yatırım bankasının ödediği en büyük kurumsal kazanç olan bu ihlal nedeniyle 290 milyon dolar tahsil edildi.

 

10. Aol Time Warner Sınıfı Eylemi

Dava

Anlaşma Değeri: 300 milyon dolar

Time Warner’ın 2001’deki AOL suçlaması, paydaşlarından ve hisse sahiplerinden oldukça fazla kaş kaldırdı. Bir dizi duruşma ve duruşmadan sonra, medya devleri davayı çözmek için 300 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

 

9. Ülke çapında Finansal Kurum

Dava

Anlaşma Değeri: 500 milyon dolar

2008 yılında hükümet yetkilileri Countrywide Financial Corporation’daki usulsüzlüklerle ilgili çok sayıda şikayet aldı. Bu, birçok üst düzey yetkilinin ve politikacının uzun yıllar boyunca büyük çaplı kredi dolandırıcılığından sorumlu tutulduğu rezil bir soruşturma ile sonuçlandı.

Raporlara göre, yüksek profilli politikacılar yıllarca Countrywide Financial’da çok rekabetçi olmayan oranlarda ipotek alabilir ve azınlıklar için olumsuz ipotek şartlarına neden olabilirler. 2013 yılında şirket, sorunlu borçlularına yaklaşık yarısı milyar vermeyi kabul etti.

 

8. Dmitry Rybolovlev Boşanma

Dava

Anlaşma Bedeli: 600 milyon dolar

Dmitry Rybolovlev, 2011 yılında popüler bir Fransız futbol kulübü olan AS Monaco FC’deki çoğunluk hisselerini satın alarak popüler spotunu kazandı. 2014 yılında Rus milyarderi, eski karısı Elena ile 600 milyon dolarlık dava anlaşması  yaparken medya başlıklarına tekrar girdi.

 

7. Apple-Nokia Patent Davası

Dava

Anlaşma Değeri: 2 milyar dolar

Apple, eski cep telefonu üreticisi olan Nokia ile 2009’da patent mücadelesine girdi  . İki yıl sonra, her iki şirket de Apple ile bir kerelik bir ödeme yapmak ve ileride de normal telif ücreti ödemeyi zorunlu kılacak bir lisans sözleşmesine katılmak üzere Apple’la olan anlaşmazlıklarını hallettiler.

Ancak Nokia, ikonik şirkete karşı yeni dava açarak konuyu yeniden canlandırdı. Bununla birlikte, ikisi de Mayıs 2016’da tekrar bir anlaşmaya vardılar. Ancak iki şirketten biri bu anlaşmanın değerini açıklamaya isteksiz davrandılar. Nokiamob hala, resmi olarak açıklanmayan halde,  Nokia’nın Apple’dan  2 milyar dolar (1.7 milyar Euro) nakit para aldığını açıkladı.

 

6. Rupert Murdoch Boşanma Davası

Dava

Anlaşma Değeri: 2 milyar dolar

Avustralya doğumlu Amerikalı milyarder Rupert Murdoch, küresel medya holding şirketi News Corp.’un medya dünyasındaki en büyük isimlerden birine sahip olmasıyla servet kazandı. 86 yaşındaki çocuk, özellikle de kişisel hayatında 3 kez boşandıktan sonra çok fazla inişli çıkışlı bir yaşam geçirmişti. Ancak, 1999’da ikinci eşi Anna Maria Torv’dan boşandıktan sonra Bay Murdoch’a yaklaşık 2 milyar dolarlık varlık yatırdı. Tarihteki en büyük boşanma anlaşması budur.

 

5. Cendant

Dava

Anlaşma Değeri: 2.83 milyar dolar

Cendant Corporation, başta gayrimenkul ve seyahat endüstrileri ile uğraşan, New York merkezli bir ticaret ve tüketici hizmeti sağlayıcısıydı. 1990’ların sonunda şirket, aslında en büyük finansal skandallardan birine neden olan en kötü muhasebe usulsüzlüklerinden birini yaşadı. Beklendiği gibi, paydaşları sahte muhasebe politikaları nedeniyle şirkete dava açtı ve bunun karşılığında Cendant Corp 2.83 milyar dolarlık  payı sahiplerine geri ödemeyi kabul etti.4. Tyco Uluslararası Skandal

Dava

Anlaşma Değeri: 3 milyar dolar

2002’de Tyco International’ın eski başkanı ve CEO’su Dennis Kozlowski ve diğer üst düzey yetkililer şirketten milyonlarca dolar çalmakla suçlandı. Bu, Dennis Kozlowski ve diğer yetkililere karşı tam teşekküllü bir soruşturma açtı. Davalar, Tyco’nun iki üst düzey yetkilisinin hapsedilmesine ve yatırımcılarının açtığı dava dosyasında ödemeyi kabul ettikleri 3 milyar dolarlık yasal bir cezaya neden oldu.

 

3. WorldCom

Dava

Anlaşma Değeri: 6,1 milyar dolar

WorldCom, 1997’de MCI Communications ile birleşmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük telekomünikasyon şirketleri oldu. Ancak, 2000 yılının başlarında işler çirkinleşmeye başladı. Büyük birleşmeden üç yıl sonra şirket ve hissedarları, büyük bir muhasebe skandalı bulmuşlar ve sonuçta şirketin iflas etmesine ve sadece 3 yıl içinde hayatını kaybetmesine neden olmuştur. 2005 yılında, WorldCom anlaşmasında yer alan bir düzineden fazla dünyanın önde gelen yatırım bankaları, paydaşlarına  ve yatırımcılarına 6,1 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

 

2. Enron Aldatmacası

Dava

Anlaşma Değeri: 7,2 milyar dolar

Günümüzde, Enron Corporation’ın bir zamanlar Birleşik Devletler’deki en büyük doğal gaz tedarikçisi olduğuna inanmak zor. 1992’ye gelindiğinde, şirket 1985’te varlığa girdikten sonra zaten 122 milyon doların üzerinde gaz kontratı elde etmişti. Fakat kısa süre sonra hepsi değişti. 2001’de şirket, ABD tarihinde yaşanan en büyük dava ile yüzleşti.

Şirketin karmaşık ve hatalı bilançoları, hisse senedi fiyatını 2000 yılında 90.75 $ / paya kadar 2001’de sadece 1 $ seviyesinden düşürdü. Bu felaket, hissedarlar tarafından açılan 40 milyar dolarlık bir davaya yol açtı. Şirket, 2004 yılından önce işten ayrılmadan önce eski çalışanlarına 85 milyon dolar ve hissedarlarına 7.2 milyar dolar ödedi.

 

1. Tütün Uzlaşma Anlaşması

Dava

Anlaşma Bedeli: 206 milyar dolar

1998 Tütün Ana Uzlaşma Anlaşması, belki de tarihe kadar dünyadaki en büyük dava çözümüdür. Kasım 1998’de, 46 devletten sorumlu avukat, Amerika’daki dört büyük tütün şirketi ile anlaşma imzaladı. Dava, sigara içimi hastalıkların dan etkilenen kişilerin sağlık giderlerini karşılamak için devlet tarafından açıldı. Ve ayrıca şirketleri belirli tütün pazarlama uygulamalarına yasakladı.

Büyük yerleşim, aslında, yarım yüzyılı aşkın süredir, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tütün üreticilerine yönelik çeşitli bireysel dava sonucuydu. Durum, 1990’ların başında, tütün endüstrisine karşı çeşitli tüketici koruma yasaları uyarınca para yardımı isteyen 40’dan fazla devlet dava açtığında daha da kötüydü.

Son olarak, 1998’de MSA uyarınca, dört temel tütün imalat şirketi (Lorillard, RJ Reynolds, Philip Morris Inc., Brown & Williamson) 25 yıllık zaman aralıklarıyla devletlere 206 milyar dolarlık bir ödemeyi kabul etti.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Keşfet

bitcoinBitcoin
$ 27,184.283.27%
ethereumEthereum
$ 1,715.683.78%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001213.92%
En üste