Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Yeni Synaptics Clear ID, Ekrana gömülü parmak izi sensörü

parmak izi sensörü

Mobil

Yeni Synaptics Clear ID, Ekrana gömülü parmak izi sensörü

Yeni Synaptics Clear ID, Ekrana gömülü parmak izi sensörü

Synaptics Clear ID, Parmak izi sensörü

Parmak izi sensörü’nün sadece Apple’ın Face ID’de olduğuna inanıyorsanız, tekrar düşünün. Dokunmatik yüzeyler ve parmak izi sensörleri üreten Synaptics Inc. Bir akıllı telefonun hemen altına oturan parmak izi sensörü olan yeni nesil Synaptics Clear ID’yi tanıttı.

Ekrana gömülü parmak izi sensörü

Akıllı telefon üreticileri ekranın çevresini çerçeve küçültürken, telefonun ön yüzündeki parmak izi algılayıcısı için daha az yer kaplar. Parmak izi sensörleri, akıllı telefonların kilidini açmak ve hatta bir bankacılık uygulaması gibi hassas içeriğe erişmek için kullanılır. Çoğu Android üreticisi, bu sensörleri telefonun arkasına yerleştirir, bu nedenle çerçevesiz modayı etkilemez. Bazıları OnePlus, LG ve Samsung gibi selfie kamera vasıtasıyla yüz kilidini açma teknolojisi sunuyor.

IPhone X ile birlikte Apple, Face ID’nin parmak izi teknolojisi Touch ID’yi kaldırmak için şimdiye kadar gitti. Hareket, analistlerin daha fazla Android üreticisinin gelecek yıl yüz tanıma 3D kameralara yatırım yapacaklarına inanmalarını sağladı. Synaptics hem arka parmak izi sensörlerinin hem de yüz kilit açma teknolojisinin ideal olmadığını düşünüyor. Telefonunuz bir masada duruyorsa, yüzünüzü tanımak için aynı olan arka parmak izi sensörüne erişmek için telefonu kaldırmalısınız. Apple’ın Face ID, iPhone X’in teknolojiyi sıkıştırmak için “çentik” olarak da bilinen “düzensiz şekilli bir ekrana” sahip olmasına neden oldu.

Synaptics’in Clear ID FS9500, şirketin akıllı telefon üreticilerine satacağı seri üretime hazır bir sensör. Çoğu mükemmel akıllı telefonunun kullandığı OLED ekranlarında çalışır ve geleneksel bir sensörden oldukça farklıdır. Telefonunuzdaki parmak izi algılayıcısı şimdi izinizi yakalamak için elektrik akımı kullanarak kapasitanseldir. Clear ID, akıllı telefon üzerindeki OLED panelinden çıkan ışıkla baskınızı yakalayan ultra-ince optik bir sensördür.

Tam olarak işlem şöyle işliyor: Sensör, parmağınızı algılar OLED ekran parmağınızı aydınlatır; sensör parmak izini tarar ve “eşleştirici” görüntüyü doğrular ve nüfuz size erişiminizi onayladığını teyit eder. Sensör, Synaptics’in bazı genel yönergeler sunmasına rağmen üreticinin istediği ekranda herhangi bir yere yerleştirilebilir.

Clear ID sensörü katı veya esnek ekranlarda çalışabilir ve şirket, telefonda bir ekran koruyucusu olsa veya ekran ıslak olsa bile çalışması gerektiğini söyledi. Synaptics, sensörün bugünkü geleneksel parmak izi algılayıcılarıyla paralellik gösteren yaklaşık 7 milisaniyede 3D yüz tanıma algoritmasının iki kat daha hızlı olduğunu söyledi.

%99 Güvenli

Bu cam altı parmak izi algılayıcının günümüzdeki algılayıcılarla karşılaştırıldığında ne kadar güvenli olabileceği, ancak Synaptics’in yüzde 99 oranında parodi saldırısı reddetme oranına sahip olduğu iddia ediliyor. Teknoloji, gerçekleşen bir sahtekârlığın ne zaman gerçekleştiğini doğrulamak için makine öğrenimi kullandığını söyledi. Clear ID’nin akıllı telefonlara girmesiyle bu iddiaları test etmemiz gerekecek.

parmak izi sensörü

Bu ne zaman gerçekleşecek? Yakında şirket, 2018 yılında Clear ID sensörünü çerçevesiz bir telefona entegre etmek için ilk beş akıllı telefon üreticisi ile birlikte çalışıyor. Synaptics bu yarışta yalnız değil. Qualcomm, ultrasonik teknolojiyi kullanan cam altı parmak izi tarayıcılarını zaten açıkladı ve Apple, benzer teknolojiyi iPhone 8’e kadar çıkarmaya çalıştıkları yönünde söylentilere yol açtı.

Synaptics Ocak 2018’de CES’te Clear ID’yi gösterecek

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Mobil

Reklâm
En üste