Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Domain Authority Nedir – DA Arttırmanın Önemi ve Püf Noktaları

Domain Authority Nedir

SEO

Domain Authority Nedir – DA Arttırmanın Önemi ve Püf Noktaları

Domain Authority Önemi ve Püf Noktaları

Domain authority az bilinen ancak bir web sitesi için çok önemli bir ölçümdür.

Bir etki alanı adının gücünü ölçer. Birçok araştırmaya göre sıralamayı arttırmada en önemli faktörlerden biri. Bir web sitesi içeriğinin SEO’sunda büyük bir rol oynar.

DA üç faktöre dayanır:

  • Etki alanının yaşı,
  • Popülerlik ve Boyut.

Bu metrik MOZ tarafından geliştirilmiştir.

 

Backlinks ve DA

SEO uzmanlarına göre, “Domain authority, web sitenizin kaç tane geriye dönük bağlantı gösterdiği gibi birçok faktöre dayanır”.

Örneğin: Bir blog www.ornek.com, facebook ve diğer yüksek kaliteli veya üst düzey bir web sitesinden bir geri bağlantı kazanıyor. Yüksek rütbeli web sitesinin ornek.com hakkında konuşulduğu anlamına gelir. Bu iyi bir kalite backlink, etki alanı otoritesini artırmak için birincil faktördür.

Başka bir örnek, Birkaç gün önce yeni bir web sitesi başlattınız. Backlink (geri bağlantı) yok. Bu arama motoru algoritması, bu web sitesinin şu anda yeterli veya geçerli içeriğe sahip olmadığını düşünüyorum. Birkaç ay sonra, bazı diğer popüler web siteleri web sitenizin içeriği hakkında konuşur. Bu değişiklik web sitenize, bir miktar domain authority (etki alanı yetkisi) kazanacaktır.

 

DA’yı Geliştirmek için SEO Püf Noktaları

DA, anahtar kelimeler, meta veriler vs. Gibi seo ipuçları kullanarak doğrudan etkilenemez.

Böylece seo’nuzu değiştirerek Yüksek DA elde edemezsiniz. Ancak bu, seo’ya odaklanmanız gerektiği anlamına gelmez. Yalnızca, SEO’nun etki alanı yetkilisini etkilemeyeceğini söyledim, ancak SEO, DA’ya dolaylı bir kaynaktır. Bu yüzden genel SEO’nuzu iyileştirmek, bu ölçümü etkilemenin en iyi yoludur.

 

Paylaşılabilir İçerik Oluşturun

Üst kısımda yazdığım gibi, yepyeni bir web sitesi etki alanı yetkisi 0 olur. Bunu artırmak için, web sitenizin içeriğine odaklanarak DA’yı artıracak ilk ve en önemli püf noktası yüksek kaliteli içerik yayınlamaktır.. Çünkü içeriğiniz internette paylaşıldığında, içerikle ilgili otomatik olarak yapılan sohbetler de artar.

 

Çevrimiçi Pazarlama Yöntemi

Gerçek trafiği artırmak için organik çevrimiçi pazarlamayı kullanın. Bazı popüler çevrimiçi pazarlama yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  • Kaliteli gönderilerinizi başkalarının web sitelerine gönderin.
  • Okuyucunun soru sorduğu konuşmayı artırmak için yığın değişimi gibi bir topluluk kullanın. Onlara problem için çözümler yazmalarını sağlayın. Web sitenizin içeriğiyle ilgili olan sorunun içeriğini seçin. Konuşma sırasında, web sayfanızın sorusuyla ilgili bir bağlantı da ekleyebilirsiniz.
  • Topluluğunuz arttıkça, Etki alanı yetkisi de artar.
  • AdWords gibi ücretli pazarlama sıralamanızı iyileştiremez ve DA. Ücretli pazarlama trafiği artırabilir ancak değerli trafik olmayabilir.

Domain Authority metrikleri web üzerinden onlarca SEO ve çevrimiçi pazarlama platformuna dahil edilmiştir.

 

Domain Authority Nasıl Ölçülür?

Etki alanı yetkisi, MOZ tarafından oluşturulan metriktir. Bunu, Open Site Explorer veya MozBar‘ı kullanarak ölçebilirsiniz. Bunların hepsi ücretsiz araçlardır.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer SEO

Reklâm
En üste