Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

DNS sunucusu nedir ve DNS sunucusu nasıl çalışır?

dns sunucusu

Bilgisayar

DNS sunucusu nedir ve DNS sunucusu nasıl çalışır?

DNS sunucusu nedir

DNS sunucusu nedir ve DNS sunucusu nasıl kurulur?

DNS sunucusu, DNS (etki alanı adı sistemi) altyapısının önemli bir parçasıdır.

Tüm IP adresleri ve ana bilgisayar adlarının saklandığı ve kullanıcıların belirli bir web sitesine. Cihaza veya IP adresi kullanan diğer ağa bağlı herhangi bir sisteme erişmesi için. Yapılan aramaları çözümlemek için kullanılır.

DNS sunucuları da ad sunucusu olarak bilinir. Ancak ikisi de aynı şeydir ve barındırma şirketiniz/sağlayıcınız bu ikisi arasında değişebilir.

 

DNS sunucu ne zaman kullanılır?

Bir kullanıcı, adres çubuğuna bir ana bilgisayar adresi veya URL girdiğinde bir DNS sunucusu kullanılır. Bu noktada, bir DNS çözümleyici sunucuya yönelecek. Ana makine adına eklenen IP adresini arayacak ve kullanıcıya tekrar erişmeye çalışacakları. Web sitesi veya cihazı görüntüleyebilmeleri için kullanıcıya geri gönderecektir.

DNS çözümleyici, ilişkilendirilen bilgileri bir sunucuda bulamıyorsa. DNS sunucusu hiyerarşisinde aşağı doğru hareket eder ve adresi çözmek için gereken bilgileri arar.

 

DNS sunucusu nasıl kurulur?

DNS sunucuları, ISS’niz tarafından kurulur. Ancak bilgisayarınız yönlendiricinizi de bir DNS sunucusu olarak kullanıyor olabilir. Yönlendiriciler, isteklerinizi ISS’nizin DNS sunucularına yönlendirilmek suretiyle bir denetçi olarak hareket eder.

DNS çözümleyici, DNS sunucusuna eriştiğinde, dağıtılmış bir veritabanı olarak biçimlendirilmiş bilgileri bulur. Yani çözümleyicinin, aradığı bilgileri bulmak için sunucuların etrafında dolaşması gerekebilir. Bu, web sitesinin size sunduğu hızı etkilememelidir.

 

Bazı DNS sunucuları diğerlerinden daha hızlı mı?

DNS ne kadar hızlı ve sorguların ne kadar hızlı çözüldüğü, DNS sunucusunun bulunduğu yere çok bağlıdır.

ISS’lerin çoğunluğu kendi DNS sunucularını dünya çapında dağıtmaktadır. Böylece nerede olursanız olun, web sitenize güç kazandıracak bir yakın olacaksınız. Ancak, sunucularından daha uzakta yaşayan talihsiz kişilerden biri olabilirsiniz. Siz de sitenize gelen ziyaretçiler ve ziyaretçileriniz daha yavaş bir yanıt alacaktır.

DNS hızı, ziyaretçinin DNS’den ne kadar uzak olduğu da etkilenir. Yakınsa, daha hızlı bir hizmet yaşayacaklar. Eğer dünyanın diğer tarafında yaşıyorlarsa, daha az farkedecek olsalar da, daha yavaş bir hizmet oluşur.

Daha önce bir web sayfasını ziyaret etmişseniz, DNS araması da daha hızlı olabilir. Çünkü ana makine adı ve IP adresi zaten çözülmüş ve yerel olarak saklanacak. Böylece alan adını yazarken bağlantıyı aramak zorunda kalmayacaktır.

Bu soruna bir çözüm (DNS’yi doğrudan etkilememekle birlikte). Sorgu çözüldüğünde içeriği daha hızlı dağıtacak bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanmaktır. Bir CDN, içeriğinizi ziyaretçiye yerel bir konuma yerleştirir. Böylece DNS’in çözülmesi daha uzun sürerse bile. İçerik (yani, web sitesini oluşturan resimler ve öğeler) kullanıcının bilgisayarına daha hızlı ulaşır çünkü o kadar uzak değildir.

 

DNS sunucu güvenlik sorunları

Bazen, DNS sunucuları bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilip. Ulaşmaya çalıştığınız site gibi görünen sahte web sitelerine kurban edilmeyen kurbanlara yol açabilir. Ancak IP adresi orijinal site gibi görünecek şekilde değiştirilmiştir.

Bu tür aldatmacalara kurban edilmesini önlemek için. Antivirüs ve kötü amaçlı yazılım algılama araçlarınızın güncel olduğundan emin olmalısınız.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 16,827.030.96%
ethereumEthereum
$ 1,229.802.22%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001663.92%
En üste