Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Yeni Windows 10 Diskte şimdi yer açın nasıl kullanılır

Diskte şimdi yer açın

Windows

Yeni Windows 10 Diskte şimdi yer açın nasıl kullanılır

Windows 10’da Diskte şimdi yer açın nasıl kullanılır

Yeni Windows 10 bilgisayarda disk alanı boşaltmak için yeni bir araç Diskte şimdi yer açın var.

Geçici dosyaları, sistem günlüklerini, önceki Windows kurulumlarını ve muhtemelen ihtiyacınız olmayan diğer dosyaları kaldırır.

Bu araç Windows 10 1803 Nisan 2018 Güncellemesi ile beraber geldi. Disk Temizleme yardımcı programına benzer şekilde çalışır. Modern Ayarlar uygulamasının bir parçasıdır ve kullanımı biraz daha hızlıdır.

Temizleniyor

Bu yeni aracı kullanmak için Ayarlar> Sistem> Depolama‘ya gidin. Akıllı Depolama altındaki “Diskte şimdi yer açın” bağlantısını tıklayın. Bu seçeneği burada göremiyorsanız, Nisan 2018 Güncellemesi henüz bilgisayarınıza yüklenmemiş demektir.

 

Depolama

Windows, diskte yer açmak için kaldırılabileceğiniz gereksiz verileri bulmak için. Bilgisayarınızı otomatik olarak tarar.

Depolama

Eski Disk Temizleme aracından farklı olarak, bu ekran yalnızca gerçekten çıkartabileceğiniz verileri gösterir. Aynı zamanda hem Geri Dönüşüm Kutusu’nu hem de sistem verilerini eski Windows yüklemeleri gibi herşeyi tarar.

Listeyi aşağıya kaydırın ve kaldırmak istediğiniz farklı veri türlerini kontrol edin. Windows, her bir veri türünü kaldırarak ne kadar yer açacağınızı gösterir.

Dosyaları kaldırın

Bilgisayarınız düzgün çalışıyorsa, her şeyi buradan silebilirsiniz. Mesela, Windows yükseltme günlük dosyaları ve Sistem tarafından oluşturulan Windows Hata Raporlama Dosyaları gibi. Bilgisayarınızda herhangi bir sorun yoksa, onları silmek için çekinmeyin.

Burada “Geri Dönüşüm Kutusu” seçeneğini işaretlerken dikkatli olun. Bu, Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki silinmiş dosyaları siler. Bu seçeneği işaretlemeden önce Geri Dönüşüm Kutusu’ndan herhangi bir dosyayı geri almak istemediğinizden emin olun.

Nisan 2018 Güncellemesi gibi büyük bir güncellemeden sonra. Burada “Windows yükleme günlük dosyaları” girişini de görürsünüz. Bilgisayarınız düzgün çalışıyorsa, bu dosyaları kaldırmak için çekinmeyin. Bu dosyaları kaldırdıktan sonra önceki Windows 10 güncellemesine geçemezsiniz.

Bilgisayarınızın (C:) Diskinde bulunan Windows.old klasörünü Windows, 10 gün sonra bu dosyaları otomatik olarak kaldırır. Bilgisayarınız düzgün çalışmıyorsa, önceki Windows sürümüne geri dönmek için bu dosyalara ihtiyacınız olacak.

Geçici dosyaları kaldır

Windows 10, Diskte şimdi yer açın altında toplam alanın ne kadar boş olacağını gösterir. Seçtiğiniz verileri kaldırmak için “Dosyaları kaldırın” ı tıklayın.

Kaldırılacak verilerin ne kadar olduğuna bağlı olarak. Windows işlemi tamamlamak için birkaç dakika sürebilir.

Bir süredir Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki eski geçici dosyalar ve dosyalar da dahil olmak üzere bazı veri türlerini otomatik olarak kaldırmak için. Ayarlar> Sistem> Depolama Alanı’nda “Akıllı depolama” seçeneğini etkinleştirdiğiniz halde. Verileri “Şimdi Boş Alan” aracı olarak kullanır.

Depolama Algılama özelliğinin otomatik olarak alanı nasıl boşaltacağını yapılandırmak için. Ayarlar> Sistem> Depolama alanı altındaki “Otomatik alan boşaltma biçimini değiştir” seçeneğini tıklayın.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Windows

bitcoinBitcoin
$ 26,445.091.45%
ethereumEthereum
$ 1,841.041.89%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000948.72%
En üste