Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Yapay zeka ile Depremler önceden tespit edilebilecek

Depremler

Keşfet

Yapay zeka ile Depremler önceden tespit edilebilecek

Yapay zeka ile Depremler tespit edilebilir

Depremler önceden tahmin edilebilir. Büyük kazalar bile küçük bir uyarı ile sıklıkla görülür.

Bu arada, insanların nadiren hissettikleri ancak sismograflarda bazen tespit edilen yüzbinlerce küçük deprem vardır.

A.I. sinir ağı

Şimdi, Harvard Üniversitesi’nden ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden araştırmacılar, her ölçekteki depremlerin daha iyi tespit edilmesine yardımcı olmak için bir yapay zeka (A.I.) sinir ağı geliştirdiler.

Science Advances dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada, A.I. sistem’in mevcut yöntemlerden daha doğru olduğu ve sismologları deprem tahmini hedefinin yakınına getirmesine yardımcı olabileceği gösterildi.

Makalenin odak noktası, parçalanan endüstrinin atık su bertaraf etme uygulamalarına kısmen bağlı olarak geçtiğimiz on yılda giderek daha aktif hale gelen, sismik açıdan aktif olmayan. Oklahoma’daki depremler üzerinde odaklanıyor. Oklahoma depremler den gerçekten endişelenmek zorunda kalmadıklarından, devlet onları bulmak ve bulmak için donanımsızdır.

“Depremler’i tespit etmenin bir yolu, GPS gibi çok istasyon ve üçgenleme kullanmaktır”, Thibaut Perol, bir A.I. Harvard’daki araştırmacı ve araştırmanın yazarlarından biri, verdiği demeçte. “Ancak sadece kısa bir süre sismik olarak aktif olan Oklahoma bölgesinde, üçgenleştirme yapmanıza izin verecek pek çok sismik istasyon yok. Yaptığımız, birinin sadece tek bir istasyonu kullanarak bir depremi bulmasına izin vermek “dedi.

Perol ve ekibi tarafından kullanılan hüner, trafik gibi insan faaliyetlerinden rüzgar ve dalgalar tarafından oluşturulan titreşimlerden dünyadaki gidişatlarla ilgili gürültüyü süzmek için konvolüsyonel bir sinir ağı kullanarak Oklahoma’nın seyrek sismograflarının hassasiyetini arttırmaktı. Bunu yapmak için A.I. sismik olarak pasif olan bölgelerdeki veriler, sistemin titreme sonucu olmayan ortam gürültüsünü saptamasını sağlar. Bu ortam gürültüsünü tanımlayarak, sistem daha sonra önem şeylerini (depremler) daha iyi alabilir.

Perol, Siri’nin bir grup arka plan gürültüsünün ortasında bir komutu tanıması gibi ses tanıma yazılımıyla karşılaştırdı.

“Yaptığımız, birinin sadece bir istasyonu kullanarak bir deprem tespit etmesine izin vermek” dedi. “A.I’yi … her ne olursa olsun büyüklükteki depremleri gerçek zamanlı olarak algılamak için eğittik.”

Araştırmacılar, sismologların depremleri tespit etmelerine ve nedenlerini belirlemelerine yardımcı olmak için bu teknolojiyi Oklahoma’da daha yaygın bir şekilde kullanmayı umuyorlar. Ve kesin konumu ve nedeni de dahil olmak üzere depremleri daha iyi anlayarak, bir gün bir deprem gerçekleşmeden önce önceden tahmin edebilecek bir sistem geliştirmeyi umuyorlar.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Keşfet

bitcoinBitcoin
$ 26,367.061.53%
ethereumEthereum
$ 1,842.671.19%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000992.01%
En üste