Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Conficker virüsü 10 yaşında olmasına rağmen halen yayılıyor

Conficker

internet

Conficker virüsü 10 yaşında olmasına rağmen halen yayılıyor

Conficker virüsü 10 yaşında olmasına rağmen halen yayılıyor

Conficker virüsü halen yayılıyor

Conficker virüsü, dünyada ilk yayılmasından yaklaşık on yıl sonra güvenlik şirketleri Trend Micro’nun araştırmasına göre internetin en yaygın virüs tehditlerinden biri olmaya devam ediyor.

Downad olarak da bilinen Conficker, 2008’de 15 milyondan fazla bilgisayara bulaştığında görüldü. Uzmanlar bunu bugüne kadarki en kötü ve en sofistike siber güvenlik krizlerinden biri olarak görüyorlardı.

Kötü amaçlı yazılım, ağ paylaşımlı çıkarılabilir ortamlar veya yazılım açıkları yoluyla ağlar arasında hızla yayılır. Avrupa’daki işletmeler ve hükümetler, kesintiler yüzünden milyonlarca dolar kaybetti.

Teknolojik standartlara göre, Confickerin ilk saldırı aşaması uzun zaman önce meydana geldi. Ancak bu yıl 2.564.618 başarılı enfeksiyon görüldü.

Sadece eski sistemlerde etkili

Eski, düzeltilmemiş bilgisayar kullanan herkes savunmasız kalır ve virüsün bulaşmasına terk edilir.

Trend Micro araştırmacıları; “Her ne kadar WannaCry ve Petya gibi daha modern zararlı yazılımlar olarak kamunun gözünde heyecan verici olmasa da, kalıcı bir tehdit olarak kalmaya devam ediyor. Ve desteklenmeyen, birleştirilmemiş eski sistemler hala bir organizasyon ağının düzenli bir parçasıdır.”

Conficker verileri bozmaz veya çalmaz; yalnızca bir sistemi enfekte eder ve mümkün olduğunca çok sisteme yayılmaya çalışır.

Trend Micro’den Jon Clay; “Bu zararlı yazılım, özellikle gelir üretmek için yaratılan bugünün zararlı yazılımlarından çok farklı.”

1 milyondan fazla bilgisayara enfeksiyon bulaştı  (yılın yüzde 41’ini bulan) değerlendirdiğinde, 2017’de Conficker tarafından özellikle çok zorlandı. Kurumlar ve üreticiler ayrıca önemli saldırılara maruz kalmıştı.

Clay, “Conficker solucanı tarafından saldırıya açık birçok eski sistemi ve cihazı yönetmek zorundadır. Çoğu zaman bu sistemler bir güvenlik birimini destekleyemez veya düzenli olarak eklenir. Böylece enfeksiyona daha yatkın olurlar.” dedi.

Confickerden en çok etkilenen ülkeler Hindistan, Çin ve Brezilya’dır. Bu ulusların çoğu, Confickere karşı savunmasız kalan eski ürünleri kullanan büyük üretim endüstrilerine sahiptir.

Kötü amaçlı yazılım, malware eski sisteme eriştiğinde bile oldukça etkilidir ve bulaşıcıdır. Oldukça yetenekli yaratıcıları ve tam olarak ne amaçla yaptıkları bilinmiyor.

Clay, “Conficker kar amacı gütmemektedir. Bu bir solucan ve amacı, virüsü mümkün olduğu kadar çok sistemi bulaştırmaktır. Onunla ilişkili veri çalma bileşeni yok ve yıkıcı bir yük yok. Basitçe, ilk oluşturulduğunda mümkün olduğu kadar çok sistemi enfekte etmek için yapıldı ve bugün hiçbir şey değişmedi, yine de aynı şeyi yapmaya çalışıyor. ” dedi.

2009’da Microsoft, Confickerin yaratıcılarının tutuklanması ve mahkûm edilmesine yol açan bilgi için 250.000 dolarlık bir ödül önerdi.

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

2 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 27,184.283.27%
ethereumEthereum
$ 1,715.683.78%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001213.92%
En üste