Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Blogger sitemap.xml Arama motorlarına (Google, Bing) nasıl eklenir?

Blogger sitemap.xml Arama motorlarına (Google, Bing) nasıl eklenir

SEO

Blogger sitemap.xml Arama motorlarına (Google, Bing) nasıl eklenir?

Blogger Blog’unuza sitemap.xml Nasıl Eklenir

Blogger sitemap.xml dosyası arama motorlarına (Google, Bing) nasıl eklenir?

Sitemap, blogunuz için bir sokak haritası gibidir. Arama motoruna sitede ne sayfa olduğunu, ne dendiklerini ve onlara nasıl gidileceğini bildiren bir XML dosyasıdır. Web sitesi SEO’sunun temel bir unsurudur ve arama motorları tarafından indekslenmesi isteniyorsa her web sitesi veya blogun bir tane olması gerekir.

Blogger, temel bloglar için ücretsiz bir barındırma sitesidir. Blog dünyasına mükemmel bir giriştir ve havalıdır. Çünkü tüm çalışmaları kendi blogunuzu oluşturmaktan ve barındırmaktan alıkoyar. Ayrıca, yazma ve yayınlama üzerine yoğunlaşmanıza yardımcı olur. Ücretsizdir ve en kısa sürede en az çabayla bir blog oluşturmak ve çalıştırmak için gereken temel araçları sunar.

Başlamanıza yardımcı olacak temel optimizasyon seçenekleri var. Ancak blogunuz büyüdükten sonra başka bir yere taşımak isteyeceksiniz. Blogger Sitemap.xml dosyası dosyalarınızın içindedir. Ama onu arama motorlarına kendiniz göndermelisiniz ve bazen tüm sayfalarınızı veya yayınlarınızı listelemiyor.

 

SITEMAP.XML

Google’a, Bing’e veya diğer arama motorlarına blogunuzun nasıl kurulduğunu. Hangi menü seçeneklerinin bulunduğunu ve hangi sayfalarda yayınlandığını gösteren bir XML işaretleme sayfasıdır. Motorlar dili gerçekten anlamadığından ve görüntüleri anlamadığından. Arama motoruna blogunuzun ne olduğunu anlatmanın basit bir yoludur.

Blogger temel bir site haritası yayınlıyor, ancak kapsamlı değil. En son blog gönderileriyle sınırlıdır. Bu nedenle daha büyük bir blog çalıştırıyorsanız ve daha fazla sayfanız varsa, dahil edilmeyebilir.

Çok uzun zaman önce, Google’ı blogunuz için bir site haritası oluşturmaya teşvik etmek için bir RSS yayını oluşturmanız gerekiyordu. Şimdi Google bunları otomatik olarak yapıyor. Haritanızı http://blogum.blogspot.com/sitemap.xml adresinden kontrol edebilirsiniz.

 

Blogger sitemap.xml dosyasını arama motorlarına ekleyin

Bir site haritası, site SEO’sunun çok küçük bir yönüdür ve arama motoru sıralamalarınız üzerinde önemsiz bir etkiye sahiptir. Ancak, SEO marjinal kazanımların bir endüstridir, bu yüzden biraz yardımcı olur. Sadece birkaç dakika sürdüğü göz önüne alındığında, yapmaya değer.

Şu anda ana arama motorları oldukları için Google ve Bing’i anlatacağım. Ancak prensiplerin büyük ölçüde aynı olmasını istiyorsanız, diğer alternatif arama motorlarınıda dahil edebilirsiniz.

 

Google’a Sitemap.xml Nasıl Eklenir

Blogunuz kaliteli içerikle doluysa, Google herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan sonunda blogunuzu taramalıdır. Arama motorunun blogunuz hakkında bilgi sahibi olduğundan emin olmak istiyorsanız, biraz yardımcı olabilirsiniz.

Kendi Blogger sitemap.xml’nizi Google’a göndermenin işleri hızlandırdığını veya sitenizi taramasını daha da olası hale getirdiğine dair hiçbir kanıt yoktur.

siteharitalari

Bir Gmail hesabınız olduğunu varsayarsak, şunu yapın:

  • Google Search Console‘a giriş yapın
  • Soldaki menüden Site Haritaları’nı seçin.
  • Yukarıdaki URL biçimini kullanarak blogunuz için merkeze yeni bir site haritası ekleyin.
  • Gönder’i seçin.

Doğru format http://blogunuz.blogspot.com/sitemap.xml’dir. Arama Konsolu, Gönder düğmesine bastıktan sonra site haritasına erişip erişemeyeceğini size söyler.

 

Bing’e Sitemap.xml Nasıl Eklenir

Google gibi, Bing de blogunuzu tanımalıdır. Yine, Bing’e bir site haritası eklemek, blogunuzu tarayacağının garantisi değildir, ancak kazanmak için içinde olmanız gerekir.

  • Bing Web Yöneticisi Araçları‘na giriş yapın.
  • Site Ekle’yi seçin ve URL’yi girin.
  • Site Haritası Ekle’yi seçin ve site haritası URL’sini girin.
  • Ekle’yi seçin.
  • Sonraki ekranda bir doğrulama yöntemi seçin.
  • Doğrulama adımını uygulayın ve Doğrula’yı seçin.

Mülkiyeti doğrulamanın en kolay yolu HTML kodu yöntemidir. HTML’yi Bing’den kopyalayın ve blog ana sayfanızdaki <head> etiketinden hemen sonra ekleyin. Değişiklikleri kaydedin ve ardından Bing Web Yöneticisi Araçları’nda Doğrula’yı tıklayın.

Bir site haritasının SEO’nuz ve arama motorunuzdaki sıralaması üzerinde küçük bir etkiye sahiptir. Bu, sadece birkaç dakika sürmesi gerektiğini düşünerek kullanmaya değer olduğu anlamına gelir.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer SEO

bitcoinBitcoin
$ 23,146.201.55%
ethereumEthereum
$ 1,585.161.19%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001714.04%
En üste