Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Blogger mı WordPress mi? Hangisi Daha İyi Detaylı Karşılaştırma

Blogger mı WordPress mi

WordPress

Blogger mı WordPress mi? Hangisi Daha İyi Detaylı Karşılaştırma

Blogger mı WordPress mi?

Pek çok kişi bloglama çözümü için Blogger mı WordPress mi hangisinin daha iyi olduğunu soruyor.

Artı ve eksileriyle Blogger ve WordPress‘in hangi özellikleri taşıdığını ve en iyisinin hangisi olduğunu karşılaştırmalar yaparak anlatacağız.

 

Blogger ve Özellikleri Nedir

Bildiğiniz gibi, Blogger, Google’dan blog oluşturabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Blogger, bir blog için yatırım yapmak istemeyen insanlar için mükemmel bir araçtır.

 • Kullanımı kolay:

Çok fazla teknik olmasa bile, bazı adımları izleyerek kendi blogunuzu kolayca oluşturabilirsiniz.

 • Ücretsizdir:

Blogger’da blog oluşturmak tamamen ücretsizdir ve hiçbir ücret talep edilmez. Blogger herhangi bir abonelik ücreti, kayıt ücreti, alt etki alanı ücreti, barındırma ücreti alınmaz.

 • Ücretsiz temalar ve Özelleştirme:

Blogger’da birçok ücretsiz tema bulunmaktadır. Blogunuzdaki herhangi bir temayı ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. Ücretsiz temalardan veya ücretsiz şablonlardan ayrı olarak, şablonu CSS olmadan özelleştirebilirsiniz. Şablonu düzenlemek isterseniz, tam olarak erişebilirsiniz ve varsayılan HTML, CSS, Javascript kodunu ihtiyacınıza göre değiştirmek için şablonu düzenleyebilirsiniz.

 • Google’dan ücretsiz hosting:

Blogger’ın en büyük avantajlarından biri ücretsiz barındırma hizmetidir. Ücretsiz hosting ile birlikte en büyük avantajı güvenilir ve %99.99 up-time olmasıdır. Web siteniz çok fazla trafik alıyorsa veya trafikte artış olursa, barındırma şirketiniz web sitenizi düşürür veya yavaşlatır. Bütün bu sorunlar Blogger’da olmaz. Burada, web siteniz popüler olduğunda, barındırma planları konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

 • Google platformunun avantajı:

Blogger Google’ın ürünü olduğundan, Google’ın ikinci hizmeti veya ürüne kolayca entegre olur. Google Web Yöneticisi, Google Analytics, Picasa Web, Google Dokümanlar, FeedBurner, Picasa Reklam Seti, Google Drive, Google Merchant gibi. Bu hizmetlerin tümünü aynı e-posta kimliğiyle birleştirebilir ve bakımlarını yapabilirsiniz.

 • Güvenlik:

Google, blogger’ın güvenlik düzeltme eklerini gereksinime göre güncellemeye devam eder. Bu nedenle hiçbir şey için endişelenmenize gerek yoktur.

 • Alan Adı:

Blogger’da bir blog oluşturduğunuzda, alt etki alanınızı herhangi bir etki alanı adı olmadan bir Blogspot’ta oluşturabilir. Daha sonra etki alanı adı satın almak için talep ederek bir Blogger’a bağlayabilirsiniz.

 • Web Sitesi Dizin Oluşturma:

Blogger sitelerinin, Google arama dizininin 24 saat içinde indekslendiğini biliyor musunuz? Daha hızlı dizin oluşturma, blogunuza gelen trafiğin çok yakında başlayacağı anlamına gelir.

 • Kullanımı ve anlaşılması kolay:

Blogger en kolay blog platformu olarak kabul edilir ve bunun nedeni arayüz ve editördür.

Barındırma

Blogger’daki tüm verileriniz Google’ın sunucularında barındırılır. Bu nedenle veritabanları ve dosyalar üzerinde fazla kontrol sahibi olmazsınız. WordPress kendi kendine barındırılan blogunda bloglarınızı seçtiğiniz sunucuda barındırırsınız, bu şekilde blogunuzun veritabanına ve dosyalarına müdehale edebilirsiniz.

 • Zorluk seviyesi:

Blogger’da blog oluşturmak ve kullanmak WordPress’e kıyasla çok kolaydır. Daha az teknik beceriye sahip olduktan sonra Blogger’ı birkaç dakikadan daha az bir sürede oluşturabilirsiniz. Ancak WordPress’te, barındırmanın farkında olmak için teknik becerilere sahip olmanız gerekir.

 • Genişletilebilirlik:

Blogger’da bulunan birçok araç ve temaya rağmen, WordPress’ten daha azdır. WordPress’te çok fazla esneklik ve genişletilebilirlik mümkündür. Blogunuzda çokça kullandığınız WordPress’te kullanımı kolay binlerce ücretsiz eklenti var.

 • Görünüm – Tema:

Blogger’da pek çok tema ve düzen seçeneği var. Ancak blogger’da pek fazla profesyonel tema yok. WordPress’te sitenizin daha iyi görünmesi için blogger ile karşılaştırıldığında birçok ücretsiz ve ücretli seçenek var. WordPress’in yüksek kaliteli temalarını kullanarak blogunuza profesyonel bir görünüm verebilirsiniz.

 • Destek:

Blogger, WordPress ile karşılaştırıldığında sınırlı bir desteğe sahiptir. Blogger’da, bazı çevrimiçi belgeler ve topluluk desteği alıyorsunuz ancak bu yeterli değil. WordPress’in sizi destekleyebilecek çok aktif destek forumları var.

 

Blogger ve WordPress Arasındaki Fark

 

MÜLKİYET

Blogger, Google’ın Platformu’dur Bu, tüm verilerinizin Google’da depolandığı anlamına gelir. Gmail Kimliğinizde kolayca bir blog oluşturabilir ve bir Gmail Kimliği sayesinde 100’e kadar Blog oluşturabilirsiniz. Ancak sunucuya erişiminiz yok, yani Google istediği zaman hesabı kapatır veya blogunuzu kapatır, herhangi bir iddiada bulunamaz veya itiraz edemezsiniz.

WordPress böyle bir şeye sahip olmasa da, kendiniz barındırabilirsiniz. Yani WordPress’te sahip olduğunuz her türlü verilere sahip olma hakkınız vardır. İstediğiniz zaman herşeyi yapabilirsiniz. Bunun için Hosting’e yüklenen bir WordPress yazılımına sahipsiniz. İstediğiniz verileri üçüncü tarafla da paylaşabilirsiniz.

 

GÖRÜNÜM

Bloggerda, hazır olan birkaç şablonu kullanabiliriz. Bir şablon, Blog’umuzu kullanarak blogumuzun görünümünü veya görünümünü değiştirmek için kullanabileceğimiz bir doku veya tasarımdır.

Blogger’da kullanılabilecek çok az şablon vardır yani blogunuzu tarzınıza göre tasarlayamazsınız. WordPress’te böyle bir şey yoktur, binlerce ücretsiz şablon veya tema bulabilirsiniz. Kendi düzeninizi oluşturabilirsiniz, bu da zihninize göre bir şekil verebileceğiniz anlamına gelir. Sonuç olarak, WordPress Blogger’dan çok daha iyidir.

 

KONTROL

Google size blogunuzu kontrol edebileceğiniz bazı araçlar sunar. Ancak bazı sınırlamalar vardır ve aynı şekilde çalışmak zorundasınız. Blogunuza daha fazla bir şey eklemek isterseniz bu mümkün değildir. Sağlanan araçlarla çalışmak zorundasınız. WordPress Açık Kaynak platformu olduğu için herhangi bir eklenti yükleyerek blogunuzu geliştirebilirsiniz.

 

GÜVENLİK

Blogger, Google’ın Platformu’dur. Bu, içinde oluşturulan bloglar için en iyi korumayı sağladığı anlamına gelir. Blogunuz içinde ise güvenlik konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Hack etmek çok zor ve trafiğiniz ne kadar gelirse gelsin, blogunuz asla yavaşlamaz. WordPress’te paylaşılan bir hesabınız varsa, barınmada ortak olduğunuz kişilerle sınırlı kaynaklar kullanırsınız. Bu, Blogger’ın güvenlik açısından WordPress’ten daha iyi olduğu anlamına gelir.

 

DEPOLAMA ALANI

Google size 1 GB’lık bir alan sağlar, tüm içerikleri bu alanda saklamanız gerekir.

 

TAŞINABİLİRLİK

Verilerinizi Blogger’da başka bir platforma aktarabilirsiniz, ancak çalışması çok zordur ve ayrıca SEO’nuzun bozulmasına neden olabilir. Bu da sitenizin trafiğini azaltabilir ve kaybedebilirsiniz, yani uğraşılarınız büyük olasılıkla boşa gidiyor.

Bu durumda, Google Taşınabilirlik kolaylık sağlar, ancak bu veriler Google’ın sunucusunda uzun süre kalır. Bu nedenle Blog’un etki alanı adını değiştirmek veya barındırma sitesini değiştirmek veya platformu değiştirmek zorunda olmanız durumunda WordPress’te böyle bir şey yoktur. Her şeyi kolayca yapabilirsiniz ve herhangi bir zorlukla yüzleşmek zorunda değilsiniz. Bu, Taşınabilirlik WordPress blogger’ında bile bazı yönlerden daha iyi olduğu anlamına gelir.

 

GÜNCELLEŞTİRME

Blogger hiçbir zaman güncellemelerini getirmez, yeni özellikler eklemez. Google, daha önce belirtildiği gibi, sonraki yıllarda herhangi bir değişiklik yapmamıştır. WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu yüzden güncellemesi birçok kez gelmiştir. Kendi yönteminizle güncelleyebilir ve blogunuzu geliştirebilirsiniz.

 

SEO – ARAMA MOTOR OPTİMİZASYONU

SEO bugünün zamanlarında çok önemli bir hale geldi. Bu da Blog/Web Sitesinin Trafik oranını arttırmaya ve arama motorunu dostu hale getirmeye yardımcı oluyor. Blogger, SEO açısından da WordPress’in gerisindedir. Ancak son birkaç yılda SEO’da bir değişiklik olmuş olmasına rağmen, bu yeterli değildir. WordPress’te blogunuzun SEO’sunu geliştirebilecek ve değiştirebilecek birçok eklenti var.

 

MASRAFLAR

Bunun dışında, Gmail’de ücretsiz bir hesap oluşturabilir ve Gmail Kimliği aracılığıyla Bloggerda kendi blogunuzu oluşturabilirsiniz. Bunun için, WordPress.com’da Ücretsiz Site oluşturabileceğiniz gibi, insanların başlangıçtan başlaması için herhangi bir şey harcamanıza gerek yoktur.

 

En İyi Blog Platformu

Blogunuzun yanıt verebilmesi için çok önemlidir, böylece blogunuz tüm platformlarda iyi görünebilir ve okuyucularınız içeriğinizi kolayca okuyabilir.

 

Blogger:

yeni yayin

Bloggerda bir blog oluşturduğunuzda, temel şablonlar sağlarsınız. Ayrıca İnternette, blogunuza ekleyebileceğiniz ve Blogunuzun daha çekici görünmesini sağlayabileceğiniz Ücretsiz ve Ücretli Şablonlar bulabilirsiniz.

 

WordPress:

WordPress’te temayı istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz, böylece blogunuzun istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu sayede WordPress’te birçok Ücretsiz ve Ücretli Şablonu kolayca bulabilir ve WordPress Blog’unuzdaki diğer sitelerden şablonlar indirebilirsiniz.

WordPress’te blogunuzun görünümünü ve rahatlığını artırabileceğiniz WordPress’teki hemen hemen her şey için eklentiler elde edersiniz.

SEO hakkında, varsayılan kurulum aynıdır. WordPress’in varsayılan yüklemesi SEO dostu değildir. Ancak Eklentileri kullanarak SEO dostu yapabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Ahmet

  28 Şubat 2019 de 02:50

  Bence wordpress daha güzel çünkü herşey yapabiliyorsun sınırlama yok. Blogger ise sizin dediğiniz gibi hem sabit işlemler var hem depolama alanı az. En iyisi wordpress!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer WordPress

bitcoinBitcoin
$ 23,146.201.55%
ethereumEthereum
$ 1,585.161.19%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001714.04%
En üste