Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Black Friday Nedir? Neden Kara Cuma deniyor ve Ne Zaman Başladı

black friday

teknoloji

Black Friday Nedir? Neden Kara Cuma deniyor ve Ne Zaman Başladı

Black Friday Nedir? Neden Kara Cuma deniyor ve Ne Zaman Başladı

Black Friday Nedir

Black Friday Hristiyanlıkta Şükran Günü’nden sonraki gün (Cuma) Kara Cuma olarak bilinir.

Kara Cuma 23 Kasım 2018’de tekrar başlayacak.

Bu, gayri resmi olarak ya da resmen tatil alışveriş sezonunun başlangıcıdır. Hemen hemen tüm mağazalar tüketicilerini kendi mağazalarına çekmek için özel Doorbuster Satışları ile gelir. İnsanlar, yılın indirimlerini kapmak için mağazalar açılmadan birkaç saat önce orada hazır bekliyorlar. Son birkaç yıldır, Black Friday Sales’i Cuma gününe kadar çevrimiçi hale getirmeyi başardılar. Yakın bir zamanda buna benzer bir Satış uygulaması Türkiye’de görülmeye başlandı. Ve daha da ilerleyecek gibi görünüyor. 

Son birkaç yılda (hassas olmak için 2013’ten başlayarak), Black Friday Sales, Cuma gününe denk gelmeye başladı. Şükran gününde Kara Cuma satışlarına başlayan bazı mağazalar ve hatta Çarşamba ve Pazartesi günü başlayan bazı mağazalar var. Kara Çarşamba gününün Cuma haftasında Pazartesi günü satışa sunulması şaşırtıcı değildir.  Dolayısıyla, gelir yönüyle Kara Cuma, mağazalar için en büyük gün değildir. Şükran Günü, Yeşil Pazartesi  ve Cyber ​​Pazartesi en büyük satış gününü içeriyor.

alışveriş

 

Neden Kara Cuma deniyor?

Black Friday olarak söylenmesinin cevabını Wikipedia’da veriliyor. “Birçok perakendeci, en yüksek kârlarının bir kısmını Kara Cuma’da rapor ediyor” Kara Cuma “isminin siyah kısmı, kayıplarını kırmızıya kaydeden işletmelerle ilgilidir. Renkler ve siyah kazançlar. Bu gelenek çağdaş muhasebe yazılımında bulunuyor, bu nedenle adı böyle kaldı.” Şirketler Black Friday terimi için internette arama motorlarında üst sıralarda yer almak için binlerce dolar seo ücretleri ödüyorlar.

Dealsofamerica.com gibi özel web siteleri, 2003 yılından itibaren “Black Friday sales” ı vurgulamaya başladı ve perakendeciler onu kullanmaya başladı. Esasen, Siyah Cuma bir İnternet terimidir. Daha önce insanlar, satışları ‘Şükran Günü Sonrası Gündüz’ veya bazı varyasyonlarına yönlendirirdi.

Perakendeciler resmi olarak ne zaman reklamlarını yayınlıyorlar? 
Çoğu reklam Şükran Günü gazetesinde yayınlanır. (Siyah Cuma gününden bir gün önce). Ancak son zamanlarda pek çok mağaza Kasım ayının başlarında Kara Cuma Reklamı yayınlamaya başlıyor veya bazen Ekim ayında reklamı sızdırıyorlar. Bazı mağazaların daha sonra, web sitelerinde yalnızca açıkladıkları ek siyah kalem kutuları var.

Şükran Gününde Bankalar Kapalı mı? 
Evet, Şükran Günü ABD’de ulusal Tatil’dir. Bu nedenle, çoğu banka Şükran Günü kapalıdır.

Bankalar Kara Cuma günü açık mı? 
Evet, Siyah Cuma ABD’de Tatil DEĞİLDİR. Bankaların çoğu kara cuma’da açıktır. Kara Cuma, gayri resmi bir alışveriş tatili olmasına rağmen, bazı finansal kuruluşları çalışanlarına uzun bir hafta sonu tatili izni verebilmek için Kara Cuma’da kapalı olabilirler.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

Reklâm
En üste