Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

BIOS nasıl güncellenir Marka ve modeli tanımlama

bios

Bilgisayar

BIOS nasıl güncellenir Marka ve modeli tanımlama

BIOS nasıl güncellenir

Anakartınızın BIOS’unu güncellemek, performansı artırabilir, sorunları düzeltebilir.

BIOS güncelleme Yeni işlemciler ve NVMe depolama ile uyumluluk ekleyebilir. Güvenli bir şekilde BIOS nasıl güncellenir aşağıda açıklanmıştır.

Bilgisayarınızın BIOSu (Temel Giriş/Çıkış Sistemi). İşletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce başlayabilmesi için yeterli bilgileri içeren bir yongadır. İster geleneksel ister yeni UEFI standardı olsun, bir Bilgisayarın BIOSunu güncelleme hakkında bilmeniz gereken her şey.

 

BIOSu güncellemem gerekir mi?

Başlamadan önce bir uyarı: BIOS güncellemesi sırasında bir şeyler ters giderse, bilgisayarınız işe yaramaz hale gelebilir. Güç kesintisi varsa veya bilgisayar güncellenirken kapanırsa, önyükleme yapamayacağı anlamına gelebilir.

Bu nedenle, BIOSunuzu gerçekten güncellemeniz gerekip gerekmediğini kontrol etmeye değer. İhtiyacınız olan özellikleri ekleyip eklemeyeceğinizi. Veya yaşadığınız bir sorunu düzeltip düzeltmeyeceğini görmek için. En son sürümün (ve şu an yüklü olana kadar her sürümün) sürüm notlarını okuyun. Aksi takdirde, riski güncelleyerek küçük bir nokta olabilir.

Bazen anakartın yeni bir işlemci veya başka bir donanımı desteklemesi, hataları düzeltmesi. Kararlılığı veya performansı iyileştirmesi için BIOSu güncellemeniz gerekecektir.

 

Güncelleme nasıl yapılır

  • Üreticinin web sitesinden BIOSu indirin.
  • Unzip edin ve yedek bir USB flash sürücüye kopyalayın.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOSa girin.
  • BIOSu güncellemek için menüleri kullanın.

Başlamadan önce Bilgisayarınızda yedekleme işlemi yapın. Başarısız bir BIOS güncellemesi, sabit diskinizdeki verileri doğrudan tehlikeye atmasa da. Dosyalarınıza erişebilecek ve çıkarılabilir bir sürücüde yedeklemeniz varsa. Başka bir bilgisayarda onlarla çalışmaya devam edebileceksiniz.

Benzer şekilde, BIOSunuzun yedeğini oluşturmak da iyi bir fikirdir. Bazen bu, güncelleme işleminin bir parçası olarak otomatik olarak yapılacaktır. Ancak bunu manuel olarak yapmanızı gerektiriyorsa, bu adımı atlamayacağınızdan emin olun.

 

Marka ve modeli tanımlama

Kartınızın kesin marka ve modelini bilmek çok önemlidir.

Bir dizüstü bilgisayarı güncelliyorsanız, yalnızca bilgisayar’ın marka ve modelini bilmeniz yeterlidir.

Her zamanki gibi farklı sürümler olduğu ve her birinin kendi kişisel BIOSları olabileceği için önemlidir. Ayrıca, revizyon numarasını not etmelisiniz. Mesela REV 1.03G, önceki revizyonlara farklı bir BIOS dosyası gerektirebilir.

 

Mevcut sürümünü kontrol edin

BIOS sürümünüzü tanımlamak kolaydır: Çalıştır komut istemini açmak için Windows tuşu windows tuşu + R tuşunu birlikte basın ve msinfo32 yazın. Görüntülenen Sistem Bilgileri penceresinde, soldaki Sistem özeti’ni seçin ve sağdaki BIOS Sürümü/Tarihi girişine bakın.

Sistem bilgisi

 

En son B I O S dosyasını indirin

Anakart veya dizüstü bilgisayar üreticisinin web sitesine gidin ve bir destek bağlantısı arayın. Modeli arayabilir sürücüleri ve BIOS dosyalarını içeren mevcut indirmelerin listesini görebilmeniz gerekir.

amibios

Bir BIOS güncellemesi varsa kontrol etme zamanı gelmiştir. Güncelleme geçerli sürümünüzden daha yeni mi? Ve eğer öyleyse, özel probleminizin dokümantasyonda ele alınacağını belirtiyor mu? Her şey geçerliyse, indirme yapabilirsiniz.

Eski BIOS yüklemeleri, komut isteminde bir komut yazdıktan sonra. USB sürücüsünden çalışacak bir flash programı içermek için kullanılır.

Ancak, modern kartlar BIOSun kendisinde yerleşik bir yardımcı programa sahip olma eğilimindedir. Böylece indirdiğiniz .zip dosyası sadece BIOS güncelleme dosyasını ve sürüm notlarının ayrıntılarını içeren bir metin dosyasını içerir.

Bu noktada, üreticinizin web sitesinde BIOSunuz için tam güncelleme işlemi hakkında herhangi bir talimatı okumaya değer. Değişiklikler yaparlar ve güvenli başlatma modlarının. Hızlı önyükleme modlarının devre dışı bırakılması gibi güncelleme işlemine başlamadan önce bazı şeyleri yapılandırmanız gerekebilir.

Çoğu zaman, dosyaları zip dosyasından çıkarmanız ve bir USB sürücüsüne kopyalamanız yeterlidir.

 

BIOSumu nasıl güncellerim?

Birçok anakart için, BIOSa girmeniz ve “EZ Flash”, “M Flash” veya “Q Flash” gibi bir seçenek için menüyü aramanız yeterlidir. Sadece USB sürücünüzden BIOS dosyasını seçmek için ekrandaki talimatları izleyin.

flash

 

Windows’da

Varsa, üreticiniz tarafından sağlanan Güncelleme yardımcı programını çalıştırın. Sık sık BIOSunuzun yedeğini alma seçeneğiniz olur. “Mevcut BIOS verilerini kaydet” satırlarındaki bir girişi bulun ve saklamak için seçtiğiniz bir klasörü seçin.

Güncellemeyi indirmek için, şimdi “İnternetten BIOSu Güncelle” ye benzer bir ada sahip bir seçenek aramanız ve üzerine tıklamanız gerekecektir. Varsayılan sunucu yanıt vermiyorsa, genellikle başka birine geçmek için yakındaki “Otomatik Seçim” seçeneğini kullanabilirsiniz. Beklenmedik bir durumda, güncelleme yazılımınızın daha yeni bir sürümü mevcutsa, önce onu indirmeniz gerekecektir.

BIOS yazılımınızın daha yeni bir sürümünü bulduktan sonra, dosyayı indirin ve işlem için seçmek için “Bir dosyadan BIOSu güncelle” ye tıklayın. Güncelleme yardımcı programınıza bağlı olarak, eski BIOS sürümünüzün bilgilerini yenisiyle karşılaştıran son sayfaya ulaşırsınız. İşlem yapmaya başlamak için kesinlikle olumluysanız, “Update” veya “Flash” seçeneğini tıklayın. İşlem tamamlandıktan sonra, değişikliklerin yürürlüğe girmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

Önyüklenebilir bir USB sürücü nasıl yapılır

Bir USB sürücüsünü önyüklenebilir yapmak için Rufus veya Unetbootin gibi bir yardımcı programa ihtiyacınız olacaktır.

Bir ISO görüntüsüne de ihtiyacınız olacak ve BIOS güncellemelerini yüklemek için FreeDOS en uygun çözümdür. Önyüklenebilir sürücüye sahip olduğunuzda. Üreticinin web sitesinden indirdiğiniz tüm gerekli BIOSları kopyalayın ve yardımcı program dosyalarını güncelleyin.

 

Güncelleme başarısız olursa

Her önlem ve güvenlik önlemine rağmen, güncelleme beklenmedik uyumsuzluk sorunları yüzünden olabilir.

Yapmanız gereken şey: Hala çalışır durumdaysanız, bilgisayarınızı kapatmayın.

Flaş güncelleme aracını kapatın ve çalışıp çalışmadığını görmek için güncelleme işlemini yeniden başlatın. BIOSun bir yedeğini aldıysanız. Yeni dosya yerine yüklemek için bu dosyayı seçmeyi deneyebilirsiniz. Bazı anakartlarda yedek bir BIOS bulunur, bu yüzden bu bilgileri geri yükleyebilirsiniz.

 

Güncelleme için Bazı Anakart modelleri

ASUS

MSI

Gigabyte

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 23,342.250.12%
ethereumEthereum
$ 1,661.440.36%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001915.55%
En üste