Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Bilgisayar Açılmıyor – Düzeltme ve Çözümler

Bilgisayar Açılmıyor

Bilgisayar

Bilgisayar Açılmıyor – Düzeltme ve Çözümler

Bilgisayar Açılmıyor Çözümleri

Bilgisayar açılmıyor herhangi bir zamanda olabilecek yaygın bir sorundur.

Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar açılmıyor çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bunu düzeltmek için bir takım ipuçları ve çözümlerini sizin için bir araya getirdik.

 

Masaüstü Açılmıyor Çözümleri

Masaüstü bilgisayar açılmıyor veya önyükleme yapmıyorsa. Çeşitli nedenler ve bunların düzeltmeleri aşağıda açıklanmıştır.

 

Güç Kablosunu Kontrol Edin

Bilgisayarınıza elektrik gelmiyorsa, yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınızın SMPS veya PSU’nuza giden güç kablosunu kontrol etmektir.

Güç kablosunun dahili hasar görmesi olası olabilir. Güç kablosunu bir Multimetre kullanarak bağlantı kontrol özelliği veya basit bir hat test cihazı kullanarak test edebilirsiniz.

Bilgisayarınızın açık olup olmadığını görmek için farklı bir güç kablosu kullanabilirsiniz. Gücü alıyor ve normal olarak çalışıyorsa, güç kablosu arızalı demektir.

 

Güç Düğmesini ve Güç Pimlerini Kontrol Edin

Bilgisayarınız açılmayacağı zaman yapılacak olan şey, kabininizin güç düğmesinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir.

Anakart üzerindeki güç pimlerini bir tornavida ile kısaltmak suretiyle bunu kontrol edebilirsiniz. Normal bir tornavida alın, anakartınızın üzerindeki iki güç pinini bulun. Ardından ikisini de bir veya iki saniyeliğine tornavida ile birbirine dokunun.

power pin

Bilgisayarınızın açık olması ve normal olarak önyükleme yapması durumunda, sorun pc kabini güç düğmenizdedir. Eğer değilse, aşağıda belirtilen bir sonraki adımdan geçebilirsiniz. Ayrıca, güç düğmesinin güç pin konektörünün anakartınızın güç pimlerine doğru ve sıkı bir şekilde takıldığından emin olun.

 

SMPS / PSU Sorunu

SMPS veya güç kaynağınızın arızalı olması olası olabilir. SMPS hasar görürse, bilgisayarınız açılmaz. SMPS’yi test etmek için 20 + 4 anakart / ATX konektörünün belirtilen SMPS pinlerini kısa devre yapın. SMPS’nin çalışıp çalışmadı görmek için gücü açın.

soket

Eğer SMPS fanı çalışmıyorsa veya SMPS açık değil ise hasarlıdır. İşte tek düzeltme SMPS’nizi yenisiyle değiştirmek. SMPS başlarsa ve fanı dönüyorsa, aşağıda verilen bir sonraki adımı takip edersiniz.

 

Kısa bağlantı

Kablolarınızda veya anakartınızda bir şeyin kısa olması olası olabilir. Burada anakartınızın ana güç kablosu (24-pin) hariç tüm kabloları çıkarın ve bilgisayarınızı başlatın.

SMPS başlar ve POST ekranı görüntülenir, ardından bazı hatalı kablolar yaşıyor olabilirsiniz. Tüm kabloları tek tek kontrol edin ve hatalı olanı değiştirin.

 

Anakart sorunu

Hatalı bir anakart da bilgisayar açılmıyor sorunun sebebi olabilir. SMPS ve tüm kablolar tamamsa, anakartınızın bir şekilde hasar görmesi olası olabilir.

Burada en iyi seçenek, servise götürmek kontrol edilmesini, onarılmasını veya değiştirilmesini sağlamaktır.

 

CMOS Pil

Bazı anakartlarda, boşalmış veya gevşek şekilde takılmış bir CMOS pilin bilgisayarın çalışmasına izin vermeyebilir.

Bu yüzden, BIOS veya CMOS pilinizin iyi çalıştığından ve anakarta düzgün bir şekilde takıldığından emin olun.

 

Voltaj sorunu

Evinizde veya ofisinizde aldığınız voltajın uygun olduğundan emin olun. Bunun nedeni, düşük voltajın bilgisayarınızın açılmasını da engelleyebileceğidir.

Evinizdeki voltajı dijital multimetre kullanarak test edebilirsiniz.

 

Hatalı / Gevşek RAM

Bilgisayarınız güç alıyorsa ve tüm fanlar dönüyor ve bilgisayarınız önyükleme yapmıyorsa. RAM ile ilgili bir sorun olabilir.

RAM’inizin iyi çalışıp çalışmadığını test edin ve eğer varsa tekrar yuvasına tekrar yerleştirin. Anakart yuvasına RAM yerleştirmeden önce, yuvayı temizleyin ve üzerindeki tozu temizleyin.

RAM’in üst kısımlarını (cache) normal silgiyle silebilirsiniz.

 

Sabit Disk Sorunu

Bilgisayarınız açılır ancak önyükleme yapamazsa. Sabit diskinizin zarar görmesi veya SATA konektörlerinin veya güç konektörlerinin gevşek olması mümkündür.

Bu yüzden, sabit diski test edin ve tüm konektörlerin düzgün şekilde takıldığından ve sıkı olduğundan emin olun.

 

Sorunu Kontrol Etmek için Sesli Kod

Bilgisayarınız POST (kendi kendine sınama açık) hatası verirse veya düzensiz POST’u varsa. Bilgisayarınız bir veya daha fazla bip sesi çıkartabilir.

Farklı BIOS, donanımınızla ilgili sorunu belirtmek için farklı bip kodlarına sahiptir. Bip seslerini tanımlayarak sorunu bilgisayar veya bileşenle belirleyebilirsiniz. Aşağıda, çeşitli bip kodlarının anlamları veya açıklamaları ile bağlantısı vardır.

BIOS Hatası Bip Kodları

 

İşletim Sistemi Arızası

Tüm donanım aygıtlarınız iyi durumdaysa ve bilgisayarınızda normal POST varsa. İşletim sistemini yüklemedikten sonra işletim sisteminizle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelir.

İşletim sistemi önyükleme dosyaları bozulmuş olabilir. Bunu çözmek için önyükleme dosyalarını onarmak için Önyüklenebilir CD/DVD kullanmanız gerekir.

 

Dizüstü Açılmıyor Çözümleri

Dizüstü bilgisayar başlamaz veya dizüstü bilgisayar açılmıyor, çeşitli sorunlar ve bunların düzeltmeleri.

 

Dizüstü Bilgisayarı Güç Döngüsü

Dizüstü bilgisayarınız açılmazsa yapmanız gereken ilk şey, dizüstü bilgisayarı çevirmek. Bunu gerçekleştirmek için sadece aşağıdaki adımları izleyin:

  • Dizüstü bilgisayarı kapatın ve güç adaptörünü veya şarj cihazını çıkarın.
  • Dizüstü Bilgisayar Pilini çıkarın.
  • Dizüstü Power düğmesine 30 ila 60 saniye basın.
  • 5 dakika bekleyin.
  • Dizüstü bilgisayar pili yerine takın.
  • Dizüstü bilgisayarınızı açın.

Not: Yukarıdaki güç döngüsü adımlarını gerçekleştirmek için dizüstü pilinin şarj edilmesi gerekir.

 

Deşarjlı / hatalı pil

Dizüstü bilgisayarı bataryadan başlatıyorsanız ve adaptör takılı değilse. Bataryanızın tamamen boşalmış olması veya şarj edilmemesi mümkün olabilir. Pil şarj edilmezse, yeni bir pil ile değiştirmelisiniz.

 

Güç Adaptörünü Kontrol Edin

Dizüstü bilgisayarınızın güç adaptörünün düzgün çalışıp çalışmadığını ve uygun voltajı sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. Bunu bir dijital multimetre yardımıyla kontrol edebilirsiniz.

 

Anakart sorunu

Dizüstü bilgisayarınızın anakartının arızalı olması muhtemeldir. Bunun için tek yapmanız gereken dizüstü bilgisayarınızı yetkili servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmektir.

 

Destek

Bilgisayar ve donanım bileşenleri ayrıntılarınızla birlikte, sorununuzu açıkça belirten bir yorumda bulunarak bize sorabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 27,756.440.54%
ethereumEthereum
$ 1,900.480.02%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000861.94%
En üste