Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Avustralya hükümeti şirketlerin yüz tanıma veritabanına onay verdi

avustralya

teknoloji

Avustralya hükümeti şirketlerin yüz tanıma veritabanına onay verdi

Avustralya hükümeti şirketlerin yüz tanıma veritabanına onay verdi

Avustralya yüz tanıma veritabanına onay verdi

Avustralya’da yakında satılık yüzler olabilir. Guardian‘nın yayınladığı yeni bir rapora göre, Avustralya hükümeti özel şirketlerin ulusal yüz tanıma veritabanına erişmesine izin verebilir.

Bilgi Edinme Özgürlüğü yasaları uyarınca elde edilen belgelerde hem “büyük telekomünikasyon şirketleri” nin, hem de finansal kurumların birçok Avustralya vatandaşının fotoğraf verilerini içeren geniş veri tabanını kullanmaya ilgi duydukları ortaya çıkıyor .

Avustralya hükümeti kendi Veritabanının oluşturmasıda. Yüz tanımanın ulusal güvenliğe yardımcı olabileceğini ve kimlik dolandırıcılığı gibi bazı suçları azaltma yeteneğine sahip olduğunu belirtti. Başsavcılık Departmanı, belgelerde özel şirketlerin izniyle bir kişinin yüzüne erişmesine izin verileceğini kaydetse de. Eleştirmenler şeffaflığın olmaması ve yüz tanıma programları nın düzenlenmesinden endişe duyuyorlar.

Avustralya Gizlilik Vakfı direktörü ve hukuk fakültesinde öğretim görevlisi olan Monique Mann Queensland Teknoloji Üniversitesi’nde Guardian’a verdiği demeçte. “Bireylerin, gönüllü olarak bilinçli kararlar alıp alamayacakları ve bunun gerçekleştiğinin farkında olsalar bile bu programlardan çekilmesini isteyip istemediklerine ilişkin sorular var” diye belirtti.

Mann, “Alternatif bir banka, hesap açmak gibi önemli hizmetlere erişemiyorsa, müşterilerin rızalarını özgürce verdiklerini gerçekten söyleyebilir misiniz?” Diyen Mann, “Uygulamada, bu program, özel şirketleri, kendi yüz tanıma veritabanları. Bu veriler oluşturulduktan sonra, insanlara ne kadar güvenli bir şekilde depolanacağı, kiminle paylaşılacağı ve hangi bilgilere bağlanacağı. Ve hangi amaçla sonlandırılacağı büyük bir merak konusu” dedi.

Ancak özel şirketler bu veritabanını nasıl kullanabilirler? Kısmen düzenlenen belgeler uyarınca, “[Başsavcı] Bölümü, şu anda [Yüz Onaylama Hizmeti (FVS)] ‘nin potansiyel kullanımıyla ilgili olarak, bazı büyük telekomünikasyon taşıyıcıları [derlenmektedir] ile keşif amaçlı tartışmalarda bulunmaktadır.” FVS bir müşterinin yüz görüntüsünü alıp “Biyometrik Çalışabilirlik Merkezi” ne gönderecekti. Bu merkez, daha sonra bu fotoğrafı resmi bir devlet kaydına (bir pasaport veya ehliyet gibi). Karşı doğrulamak için ulusal veri tabanını kullanıyordu.

İlginizi çekebilir: IOS ve Android için Yüz tanıma Uygulamaları

Hükümet yetkilileri, her işlem için elbette şirketlerin bedelini ödemek zorunda kalacaklarını belirttiler: “FVS’yi kullanan herhangi bir özel sektör kuruluşu. Gizlilik Yasası uyarınca bunu yapmak için yasal temellerini göstermek ve yalnızca FVS’yi kazanabilecekleri FVS’yi kullanabilir bir kişinin yüzünü kullanma rızasının olaması lazım” dedi.

Tam olarak bunun nasıl işlediği henüz belli değil, ancak bir gizlilik tartışması önümüzdeki aylarda kesinleşecek gibi görünüyor.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 17,115.090.88%
ethereumEthereum
$ 1,281.372.45%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001771.6%
En üste