Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Apple’ın Shazam’ı satın aldığı bildiriliyor

shazam

teknoloji

Apple’ın Shazam’ı satın aldığı bildiriliyor

Apple’ın Shazam’ı satın aldığı bildiriliyor

Apple Shazam’ı satın aldı

Shazam Apple şirketine geçti. Apple, şarkılardan, filmlerden ve TV şovlarını bir ses klibinden ayırt etmenizi sağlayan Shazamı satın almak için bir anlaşma yapıyor.

400 Milyon dolar

Haberde ayrıca doğrulama yapan Recode, anlaşmanın 400 milyon dolar olduğu bildirildi.

Spotify, halka açık bir listeye doğru ilerlemeye devam ederken. Apple müzik servisindeki oyununu hızlandırmak için kendi adımını atıyor. Kaynaklar bize, şirketin bir ses klibini dinleyerek (örneğin bir reklam olduğu takdirde) görsel bir parça dinleyerek ve insanların herhangi bir şarkının TV şov filmini tanıtması ya da saniyeler içinde reklam vermesine olanak tanıyan popüler bir uygulama olan Shazamı satın almak için şirketin yakın olduğunu belirtti.

Anlaşmanın bu hafta imzalandığını duyduk ve her zaman değişebileceği halde Pazartesi günü açıklanacak.

Bir kaynak anlaşmayı dokuz rakamdaki gibi açıklıyor; Bir diğeri ise 300 milyon sterlin (401 milyon dolar) civarında. Hala etrafında diyoruz. Özellikle, duyduğumuz sayıların 2015 yılında şirketin son fonlama turunda sahip olduğu 1,02 milyar dolardan (PitchBook’a göre) para sonrası değerlemeden düşük olmasına rağmen.

Shazamın tümünde, Kleiner Perkins, Londra’nın DN Capital, IVP ve stratejik yatırımcı Sony Müzik, Evrensel Müzik ve Erişim Endüstrileri (Warner Music’in sahibi) olan yatırımcılardan 143.5 milyon dolar kaynak sağlandı. Kleiner Perkins, rakip SoundHound’a da yatırım yaptı.

1 Milyar download

Shazam, son olarak, 1 milyar indirmeyi kabul etti ancak bu, Eylül 2016’da geri döndü, bu sayıların şu anda daha yüksek olacağı anlamına geliyor.

Ancak, uygulamalar dünyasında yüksek rakamlar her zaman kara dönüşmez. Eylül 2017’de Shazam 2016 mali yılında 404 milyon sterlin (54 milyon ABD doları) gelir sağlamış olup, 2014 ve 2015 yılları arasındaki düşüşlerden bir dönüş gerçekleştirmiştir. 2016’da hala 4 milyon sterlin (5,3 milyon ABD Doları) tutarında vergi öncesi zarar etti. Bu tutar hala bir kayıptı ancak 2015 Yılında 16,6 milyon TL zarardan önemli ölçüde daha küçüktü.

Şirketin CEO’su Rich Riley, bu yılın başında kaydedilen ancak kârlılıkta veya yakınında faaliyette bulunmanın niyetinin büyüdüğünü belirttiğini. Ayrıca şirketin muhtemelen bir satın alma hedefi olduğunu da ima etti.

Shazam, servis çağrılarının başlamasından önce, SMS koduyla ulaştığınız bir hizmet olarak geri döndü. Aslında ilk adı, hizmete erişmek için İngiltere’de yazdığınız numaranın ardından 2580 idi.

İlk günden beri bir dizi ilgili hizmet başlatıldı. Shazam’daki sanatçılar, ünlü kişileri izlemelerine ve hangi müziğin Shazamming olduğunu görmelerini sağlar.

Müzik için geldiniz

Artırılmış gerçeklik marka pazarlama hizmeti, uygulamayla çektiğiniz resimleri temel alan içeriği keşfetmenize olanak tanır. “Müzik için geldiniz, McDonald’ın Karaoke MTN VR Yarışı ve çok daha fazlasını yaşamaya devam edin” bu özellik şirketin adımları.

Ayrıca, Snapchat ve Apple’ın Siri gibi diğer uygulamaları ile entegre oluyor. Ve şu anda Spotify ve Apple Music gibi diğer müzik uygulamalarına bu tıklamalar satın alımlara dönüştüğünde ödeme yapan çok sayıda trafik gönderiyor.

Satın alım sonrasında neyi sürdüreceği belli değil ve bunlardan hangisi Apple’ın kendi işine entegre edeceği (ve nasıl olacağı) bir şey olabilir. Ancak Shazamın yaptığı şeylerin çoğunun zaten üzerinde çalışmakta olan Apple ile sinerjik olduğu dikkat çekicidir. AR ve Apple Music platformuna daha fazla kullanıcı çekmek için daha fazla özellik var.

İlginizi çekebilir: IOS ve Android arka planda YouTube oynatma

Apple’ın onlarca satın alış ve en büyüklerinden biri de müzik alanında olmuştur. 2014’te Beats’ı Apple Müziğinin temelini oluşturan 3 milyar dolar kazanmıştır. Bu hizmetin bu yıl eylül ayı itibarıyla yaklaşık 30 milyon kullanıcısı var. Karşılaştırma noktası olarak, Spotify, 60 milyondan fazla ödeme yapan aboneye ve toplamda 140 milyon kullanıcıya sahiptir.

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

Reklâm
En üste