Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Qualcomm’a 1 milyar dolarlık patent davası

qualcomm

teknoloji

Qualcomm’a 1 milyar dolarlık patent davası

Qualcomm’a 1 milyar dolarlık patent davası

Apple ve Qualcomm: Bilmeniz Gereken Her Şey

Qualcomm ve Apple muhtemelen yıllar boyu ve epik bir savaş olarak karşıkarşıya geliyorlar. Qualcommun teknolojisini kullanmak için yüksek telif ücreti ödemesinin yanı sıra Qualcomm tarafından Qualcomm patentlerinin kullanımı karşılığında Apple’ın iPhone gelirinin belirli bir yüzdesini ödemesini gerektiren haberlere yer verildiği için Apple üç ülkede şirkete dava açtı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Apple, Qualcomma 1 milyar dolarlık bir dava açmakla birlikte, İngiltere’de olduğu kadar 145 milyon dolarlık bir dava daha açtı. Qualcomm, mahkemeye kendi şirket ekibiyle birlikte geldi.

Şimdiye kadar ki dava savaşıyla ilgili bilmeniz gereken çok şey var.

Apple, patent ihlali nedeniyle Qualcomm’a karşı savaşıyor

Apple zaten Qualcomma karşı birkaç dava açtı ve şimdi Apple’ın sahibi olduğu patentler üzerinde Qualcomm Snapdragon chipset ihlal edildiğini iddia eden yeni bir dava Apple tarafından açıldı.

Apple’a göre, pil ömrünü yönetmekle ilgili toplam sekiz patent ihlal edildi. Bildirildiğine göre , ihtiyaç duyulmadığında bir işlemcinin parçalarını kapatan ve uykumoduna yardımcı olan ve işlevleri daha verimli bir şekilde uyandıran patentlerin etrafında dönen özellikle Snapdragon 800 ve 820 chip patent ihlali.

Qualcomm, Çin’de iPhone’ları yasaklamak istiyor

Qualcomm, Çin’de iPhone’ların yasaklanmasını talep ediyor ancak bunun Çin hükümeti ile hiçbir ilgisi yok. Bunun yerine, Apple’ın patentleri çaldığını iddia eden Qualcommun iddiasıyla. Bir Bloomberg raporuna göre, chip üreticisi şimdi Çin’deki popüler akıllı telefonun satışını ve imalatını yasaklamak için evrak hazırladı.

Qualcommun Apple’daki en yeni ve en dikkat çekici jaberi. Bir şirketin sözcüsü Bloomberg’e “Apple, Qualcomm tarafından icat edilen teknolojileri kendileri için ödemeden kullanıyor.” dedi ve “iPhone’un güç yönetimi ve Force Touch özellikleri yalnızca Apple’ın cihazlarını iyileştirmek ve cihazlarını geliştirmek için kullandığı birçok Qualcomm teknolojisinin birkaç örneğidir.” dedi.

Bir şirket sözcüsü; Apple şu iddiaları reddetti: “Qualcomm ile yaptığımız uzun yıllar devam eden müzakerelerde bu patentler hiç tartışılmadı. Diğer mahkeme salonlarındaki manevralar gibi, bu son yasal çabanın başarısız olacağına inanıyoruz. ”

Gerçekten de, bir Çin mahkemesi böyle bir hareket için tarihsel bir emsal bulunmadığı Qualcommun isteğini kabul etmesi sürpriz olur.

Qualcomm, ABD ticaret düzenleyicilerinden iPhone ithalatını yasaklamasını istedi

Qualcomm yeni bir davaya göre bazı iPhone modellerini ABD’de satışa sunmaktan yasaklıyor.

7 Temmuz’da San Diego merkezli chip üreticisi, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) ve Kaliforniya Güney Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesine, yeni iPhone’ları ülkeye girmesini yasaklamak için bir durdurma ve çekilme talimatı talebinde bulunan bir şikayet iletti. Ayrıca, düzenleyicilerin daha önce ithal edilmiş iPhone’ların satışını yasaklamasını istediler.

İlginizi çekebilir: IPhone 2019’da 3D sensörle gelecek

Qualcomm, Apple’ın pil ömrünü uzatmakla alakalı altı patenti ihlal ettiğini iddia ediyor. Şirketlerin patent başvurusunda bulunan diğer patentlerin aksine, hiçbiri “bir standart için gerekli değildir” ve Qualcommun bunları lisanslaması için yasal düzenlemenin gerekli olmadığını belirtiyor.

Qualcomm

Genel Sekreter Don Rosenberg, yaptığı açıklamada “Qualcommun icatları, her iPhone’un kalbinde ve modem teknolojilerden veya hücresel standartların çok ötesine uzanıyor. Apple, Qualcommun teknolojisini bunun bedelini ödemeyi reddederken kullanmaya devam ediyor.” dedi.

Bir yasağın yürürlüğe girmesi halinde hangi iPhone modellerinin etkileneceği belli değil. Fakat ABD ITC ve bölge mahkemesinin kararları haftalar içinde bekleniyor.

Apple, Qualcomm’un “yasadışı bir iş modeli”

Apple, San Diego’daki federal mahkemede 20 Haziran dosyalarında Qualcomma karşı yasal önergeyi artırdı.  Qualcommun “yasadışı bir iş modeli” uyguladığına dair “sağlam kanıt” bulunduğunu ve fişlerini içeren her kablosuz cihazda patent telifleri edinmeye çalıştıklarını söyledi.

Özellikle Apple, Qualcommun satın almak istediği patentlerin en azından bir kısmının geçersiz olduğunu ve chip üreticisinin adil ve makul fiyatlandırma yükümlülüğünü yerine getirmediğini iddia etti. IPhone üreticisi, Mayıs ayında ABD’li Yüksek Mahkeme’nin patent sahiplerinin, ürünlerinin satıldıktan sonra kullanımını kontrol etme yetkisini kısıtladığına işaret etti. Apple, Qualcommun yaptığı ve ürettiği fişleri satarak yasadışı olarak iki kat kazanç sağladığını ve teknolojisini lisansladığını belirtti.

“Apple’ın avukatları, Qualcommun yasadışı bir iş modelini sürdürdüğüne dair kanıtlarını sürekli yenileme yükü bulunuyor” diye belirtti. “Qualcomma mevcut tekelini adil olmayan bir şekilde korumasını ve yerleştirmesini sağlayan bir gasp şemasına tabii, Bu kesin olarak [mahkemenin] ortadan kaldırmak istediği ekstra-ödül sistemi türüdür.

Ayrı bir dosyalama sırasında Apple, mahkemeden, Apple’ın rakibi Intel tarafından yapılan chip kalitesinde yanlış beyanlarda bulunmakla suçlayan birinin de dahil olduğu Qualcommun karşı dava dosyalarını reddetmesini istedi.  Ayrıca, Qualcommun düzenleyici soruşturmaları başlattığı ve Qualcommun diğer üreticilerle olan sözleşmelerine müdahale ettiği yönündeki suçlamalarını reddetti.

Apple, anlaşmazlık yüzünden iPhone veri hızlarını yavaşlatabilir

Bir sonraki iPhone, Bloomberg’den bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok operatöre daha yakında gelen daha hızlı gigabit LTE hızlarını atlayabilir. Hukuki savaşlara rağmen, Apple hala Qualcommun modemlerini donanımında kullanıyor. Bununla birlikte, şirket çip imalatçısına bağımlılığını azaltmak için Intel ile ortaklık kurdu.

Şu anda piyasadaki Qualcomm modemleri, veri aktarımlarını gigabit hızına kadar destekleyebiliyor. Ancak kaynaklar, Apple’ın benzer ürünler arasında bir tutarsızlık yaratmak istemediğini söylüyor. Bu nedenle, Intel modemler ile eşdeğer olanları elde etmek için Qualcomm-powered iPhone’larda bu özelliği devre dışı bırakacak.

Bu yaklaşım tanıdık geliyorsa, kısmen Qualcommun Apple karşı dava önerisinde öne sürdüğü şey budur. IPhone 7 marka için bir ilk ayrıca hem Qualcomm ve Intel modemleri özellikli ve onlar Intel’den daha üstün olmaz bu yüzden Apple kasten yonga seti performansına inanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Intel Core i9 2018’de

Gigabit LTE, Amerikan taşıyıcılarına henüz gelmedi, ancak hepsi bu teknoloji ile denemeler yapıyor. Samsung’un Galaxy S8 gibi piyasada bulunan en yeni mükemmel telefonlarının çoğu, Qualcommun X16 modemine sahip. Bu modüler, iyileştirilmiş altyapıdan yararlanma imkânı sağlıyor.

Qualcomm kar tahminlerini kesti

Her  iki şirketin de ilgili davaların sonuçlarını duymak için beklemesi nedeniyle Apple’ın tüm telif ücretlerini ödemeyi bırakma kararının bir sonucu olarak Qualcomm, kar tahminlerini düşürdü. Reuters, 28 Nisan 2017’de Qualcommun 2017 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen satışlar için Apple’ın sözleşmeli üreticilerinden herhangi bir ücret almayacağını bildirdi.

Bir Apple sözcüsü bir e-postada “Ne kadar borcu olduğunu belirlemek için anlaşmaya varılamayan bir oran olmadan, mahkemece doğru miktar belirlenene kadar ödemeleri askıya aldık” dedi.

Sonuç olarak, Qualcomm gelir tahminlerini değiştirdi ve şimdi üçüncü mali çeyrekte 4.8 milyar dolar ila 5.6 milyar dolarlık geliri öngörürken, orjinal olarak beklenen 5.3 milyar dolarla 6.1 milyar dolarlık bir düşüşü belirtti.

“(Apple’ın) sözleşmeli üreticileri kısmi ödeme yapabilir, ancak ilk göstergeler herhangi bir ödemenin muhtemelen önemsiz” dedi.

Qualcomm, Apple’a karşı dava açtı

Qualcomm, Apple’a karşı beş şikayet etrafında odaklanmıştır. Örneğin, Qualcomm, Apple’ın Intel’in modemlerin den daha iyi performans göstermesini engellemek için Apple 7’nin Qualcomm’un tüm potansiyelinden kasten yararlanmadığını belirtti. IPhone 7, Qualcomm yongalarının tüm iPhone varyasyonlarında bulunamadığını birkaç yılda ilk kez gösteriyor.

Qualcomma göre, Apple “Qualcomm yongasetlerinin bazı yüksek performans özelliklerini iPhone 7 için kullanmamayı tercih etti” (tüketicilerin Qualcomm’un yeniliklerinin tümünden yararlanmasını önlemek için). Bunun üzerine, Qualcomm chipli iPhone’lar, Intel’in chipleri Apple, ikisi arasında “fark edilebilir bir fark” olmadığını iddia etti.

Qualcomm davasının bir başka önemli bölümü de Apple’ın çeşitli düzenleyici uygunluklarla ilgili rolleri etrafında dönen bir konudur ve Qualcomm’a göre Apple “gerçekleri yanlış gösteriyor ve yanlış bildirimler yapıyor”.

Apple, Qualcomm’a karşı üçüncü bir dava açtı

Apple, Qualcomma karşı bir başka dava açtı. İki şirket ABD’de ve Çin’de savaş halindeydi ve şimdi İngiltere’de bu davaya başkanlık edecekler. Raporlara göre, İngiltere’deki dava Ocak ayında açıldı.

Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapora göre, yeni dava hakkında ayrıntıları henüz bilmiyorken, patentler ve tasarımlarla ilgili bir şey var. Muhtemelen Apple’ın ABD ve Çin’de açtığı davalara benzemektedir.

Qualcomm kavga için hazır

Qualcommun üç aylık kazanç raporunda yaptığı bir çağrı sırasında Apple’a karşı savaşan bazı sözleri vardı. Yonga seti üreticisinin CEO’su Steve Mollenkopf, Apple’ın sadece davalardan mümkün olduğunca fazla para kapmak istediğini söyledi.

“Apple’ın şikayet iddiaları bu tür konuları içerir, ama sonunda bu fikri mülkiyetin fiyatı üzerinden ticari bir anlaşmazlık olduğunu,” Mollenkopf göre, söz konusu CNET. “Apple, bu teknolojiyi kullanarak milyarlarca kâr elde etmiş olsa da. Qualcommun teknolojimiz için pazarda yarattığı piyasa değeri için daha az ödeme yapmak istiyorlar.”

Yetkili, Qualcommun patentlerinin “zaman içinde somut ve anlamlı bir şekilde arttığını” söyledi ancak şirket telif ücretlerini asla yükseltmedi.

Qualcomm başkanı Derek Aberle, “Eğer Apple’ın yaptığı tüm argümanları parçalarsanız, hepsinden fayda sağlamayacaklarına inanıyoruz. Günün sonunda, aslında kullandıkları teknoloji için daha az ödeme yapmak istiyorlar.” dedi.

Ancak CEO, Qualcommun hukuk savaşı devam ederken bile Cupertino şirketine chip tedarik etmeye devam edeceğini belirtti.

Apple, Çin’deki Qualcomm’a karşı 145 milyon dolarlık patent davası açtı

Apple, ABD’de Qualcomma 1 milyar dolarlık bir dava açtıktan sadece birkaç gün sonra Apple’ın Qualcommu Çin’de mahkemeye çıkaracağını duyurdu. Ve bu sefer “yalnızca” 145 milyon dolarlık bir dava açtı.

Davanın arkasındaki sebep ABD davasının arkasındaki nedene benzer – Apple temelde Qualcommu patentle ilgili vaatlerde bulunmamakla suçluyor.

Qualcomm genel hukuk danışmanı Don Rosenberg, TechCrunch ile yaptığı röportajda “Apple’ın Çinli iştiraki tarafından hazırlanan bu dosyalar, Apple’ın Qualcommun teknolojisi için daha az ödeme yapma yollarını bulma çabalarının bir parçası” dedi. “Apple 100’den fazla Çinli şirket tarafından kabul edilen şartlara uygun terimlerle sunuldu ve bunları dikkate almayı bile reddetti. Bu şartlar, NDRC Düzeltme planımızla tutarlıydı. ”

ABD davası

CNBC tarafından yayınlanan bir rapora göre, Apple, Federal Ticaret Komisyonu’nun “Qualcomma bir şey yapmak zorunda olmayan telif ücretleri” için 1 milyar dolar dava açarak konuyu takip etti.

California’daki Cupertino şirketi, Qualcommun patentli teknolojisinin kullanımı için ağır şartlar talep ettiğini ve Qualcommun lisans verme uygulamalarını taklit eden. Bir Güney Koreli düzenleyici soruşturmada işbirliği yapmaktan Apple’ı cezalandırmaya çalıştığını iddia ediyor.

Apple’ın dökümanları, Qualcommun patentlerinin kullanımı karşılığında Apple’ın satış fiyatının bir yüzdesini ödemesini gerektirdiğini. Ve Apple’ın Qualcomm chipsetlerini sadece 2011-2016 yılları arasında kullanmasını talep ettiğini belirtti. Apple, “üç ayda bir indirimler” “Anlaşma uyarınca Qualcomm, Apple’ın Kore Adil Ticaret Komisyonu’yla çalışmayı kabul ettiği bu indirimleri durdurmaya başladı. Dava uyarınca, Qualcomm Apple’a, düzenleyicilerle çalışarak Apple’ın neredeyse 1 milyar avro indirimi kaybettiğini bile söyledi.

Apple, yaptığı açıklamada, “Qualcommun işimizi bizimle nasıl yürüttüğü konusunda son derece hayal kırıklığına uğradık. Ve maalesef adil ve makul bir ayrıcalığı teşkil eden yıllarca süren anlaşmazlıklar sonrasında mahkemelere gitmekten başka çaremiz yok” dedi.

Son olarak

Qualcomm, Apple’ın dava dosyasına iddialarını “temelsiz” olarak nitelendirerek yanıt verdi.

Rosenberg’e göre “Şikayetin detaylarını ayrıntılı bir şekilde inceleme aşamasındayız, ancak Apple’ın iddialarının temelsiz olduğu açıktır” dedi. “Apple, bilerek, anlaşmalarımızı ve müzakerelerimizi, yanı sıra icat ettiğimiz teknolojinin büyüklüğü ve değerini yanlış yazdı. Ve lisanslama programımız aracılığıyla tüm mobil cihaz üreticileri ile paylaştı” dedi.

Rosenberg, Apple’ın makul olmayan iddialar ve bilgi vermemekle Qualcommda düzenleyici saldırıları teşvik ettiğini söyledi. Yonga seti üreticisi, Aralık ayındaki Qualcomma rekabet edebilirliği öne sürülen uygulamaları nedeniyle 853 milyon dolar. Değerinde para cezası veren Kore Adil Ticaret Komisyonuna atıfta bulundu. FTC dava ile olduğu gibi, para cezası ile mücadele edeceğini söyledi.

İlginizi çekebilir: Uber’e İlgiltere’den büyük ceza geldi

Bunun Apple ve Samsung arasındaki gibi uzun ve acımasız bir hukuk savaşı olabileceği düşünülüyor. Bu makaleyi daha fazla bilgi edinirken daha fazla bilgi ile güncel tutmaya devam edeceğiz.

Güncelleme: Apple, Snapdragon 800 ve 820 cipslerine ilişkin patent ihlalleri nedeniyle Qualcomma dava açıyor.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 23,184.211.35%
ethereumEthereum
$ 1,650.132.04%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001836.74%
En üste