Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Yazılım sorunları ve Apple’ın geçen en kötü haftası

yazılım

teknoloji

Yazılım sorunları ve Apple’ın geçen en kötü haftası

Yazılım sorunları ve Apple’ın geçen en kötü haftası

Apple’ın Yazılım sorunları

Yazılım, Apple’ın yazılım sorunları Haftanın kapanışa yaklaşmasıyla birlikte, Apple’ın yazılım mühendisleri için kesinlikle uzun bir süreçti.

Bir Twitter kullanıcısı Mac’e fiziksel erişimi olan herkesin bir şifre bile girmeden sistem yöneticisi ayrıcalıkları kazanmasına izin veren. MacOS High Sierra için kritik bir güvenlik açığı ortaya çıkardıktan sonra kabus Salı günü başladı. Yazılım hataları giderse, bu utanç verici ve eleştirel bir şeydi ancak Apple, bunu kamuya açıklandıktan 24 saat sonra düzeltmeyi başardı.

Apple’ın sözcüsü, “Güvenlik, her Apple ürünü için en önemli önceliğe sahip ve maalesef macOS bu sürümüyle ilgili tökezledi” dedi. “Bu hatayı büyük bir pişmanlığa borçluyuz ve her iki Mac kullanıcıdan da, bu güvenlik açığıyla ve neden olduğu endişeden dolayı özür dileriz. Müşterilerimiz daha iyisini hak ediyor. Bunun bir daha olmasını önlemek için geliştirme süreçlerimizi denetliyoruz “dedi.

Hatalar zinciri..

Geliştirme süreçlerinin denetimi başladığında, bu yazılım düzeltmesinin sonucu olarak macOS tarafında diğer sorunlar ortaya çıkmıştır. Apple’ın güvenlik güncelleştirmesi, Mac kullanıcılarının Mac’lerinde kimlik doğrulama yapmalarını veya dosya paylaşımlarına bağlanmasını engelleyen bir sorun ortaya çıkardı. Apple, Mac sahiplerinin dosya paylaşımlarına tekrar erişim kazanmasına yardımcı olan bu kullanıcılara yönelik bir düzeltmeyi ayrıntılarıyla anlatan başka bir destek belgesi yayınlamaya zorlandı.

Bu sorunların utanç verici bir son gibi görünüyordu, ancak geçen gece yapılan son raporlar Apple’ın koşuşturduğu yazılım yamasının düzeltmesi gereken kod kadar arabicide olabileceğini ortaya çıkardı. Wired’en Andy Greenberg, işletim sistemini High Sierra’nın orijinal sürümünden yeni 10.13.1 güncellemesine yükseltmeyen, ancak Apple’ın yamasını yükleyen çok sayıda Mac kullanıcısının, en son MacOS sistem güncellemesini yükledikten sonra kök probleminin tekrarlandığını görüyor.

Apple’ın ayrı düzeltme ekini yeniden yüklemek, bu kullanıcılara yeniden başlatmadıkça ve yükledikten sonra yardımcı olmadı. Apple, kritik bir sorunu çözmek için acele eden ve doğru şekilde test etmek için vakit harcamayan çılgın bir örneğidir.

IPhone’ların çökmesi

Mac kullanıcılarının kafa karıştırıcı bir haftası var, ancak bazı iPhone kullanıcıları yaralanmadan kaçmadılar.
Bu gün 12: 15’de saatlerinde bir iOS 11 hatası bazı iPhone’ları çökertmeye başladı. Apple, iOS’u yıllar içinde defalarca etkileyen tuhaf zamana bağlı hataların geçmişini yaşamıştır. Ancak bu belirli sorun, hatırlatıcılar gibi uygulamalar için tekrar eden bildirimlerle ilişkili görünmektedir. Dün gece geliştiricilere iOS 11.2’nin son geliştirici beta’sı verdikten sonra, Apple, bugün çökmekte olan sorunları çözmek için tüm iPhone sahiplerine iOS 11.2 yayınlamayı çok sıradışı bir adım atmaya karar verdi.

Apple genellikle IOS güncellemelerini Salı günü Öğren saat 1’de veya Akşam 10’da yayınlar. Ancak bu hata açıkça şirketin piyasaya sürülmesini potansiyel olarak planlamış olduğun zamandan çok daha erken yapmasına neden olmuştur. iOS 11.2, otomatik olarak “IT” sözcüğünün otomatik olarak otomatik olarak düzeltilmesini gerektiren yeni bir otomatik düzeltme sorunu için bir düzeltme içerir. Apple, işletim sistemi otomatik olarak “I” harfini değiştirdikten sonra iOS 11.1.1 ile benzer bir otomatik düzeltme hatasını düzeltti.

Apple yazılım sorunlarının haftasını tekrar ele alalım:

  • macOS High Sierra kritik kusuruyla root yönetici erişimi.
  • macOS High Sierra güncellemesi yayımlandı, ancak dosya paylaşımını sonlandırdı.
  • iOS 11 bazı iPhone’larda tarih hatası nedeniyle çöküyor.
  • macOS High Sierra düzeltmesi bazı sistemlerde doğru kurulmuyor.
  • iOS 11.2 erken iPhone kilitlenme hata düzeltmek için yayımladı.

Apple’ın yazılım güncellemeleri ile son derece kaygılı olup olmadığını veya yazılımın genel olarak giderek büyüyen bir eğilimi olup olmadığını söylemek zor. Apple, birkaç yıl önce 18 ay boyunca MacOS ve iOS’ta epik bir güvenlik açığını fark etmedi. Her iki durumda da, bu en son haftalardaki sorun, Apple’ın müşterilerinin ihtiyaçlarını geniş çapta karşılamak için verdiği zorlukları vurguluyor. 10 yıl önce Apple, iPhone’u tanıttı, ancak o sırada ana bilgisayar cihazları tüm masaüstü bilgisayarların yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan Mac’lerdi. Windows, o zaman hatalar veya güvenlik yamaları ile ilişkili olan işletim sistemiydi.

İlginizi çekebilir: 600 Milyon cihazda Windows 10 var

Ancak Apple, şimdi iOS çalıştıran 1 milyardan fazla cihaza sahiptir ve güvenlik açıkları veya sorunları. Milyonlarca insanı, macOS’tan daha büyük ölçekte etkiliyor.

Neyse ki, Apple bu cihazları düzenli olarak düzeltebilir ve nadiren Android cihazlarda gördüğümüz eski telefonlarda ve tabletlerde bile yazılım güncellemeleri sağlar. Apple artık bu tür dağınık bir haftanın tekrarlanmamasını sağlamak için geliştirme süreçlerini denetleme zorlu yüzüyle karşı karşıyadır.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 26,674.151.47%
ethereumEthereum
$ 1,854.171.06%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001019.75%
En üste