Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir

Android telefondan virüs nasıl temizlenir

Android

Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir

Basit bir şekilde Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir

Android telefondan virüs nasıl temizlenir ve Android malware nasıl önlenir.

Android virüsleri nadirdir, ancak vardır. Neredeyse tamamen tehlikeli uygulamalar aracılığıyla yüklendiğinde. Bir Android virüsünden kaçınmanın en iyi yolu Google Play mağazasının güvenli sınırlarına uymaktır.

Google, tehlikeli bir uygulamanın farkında olduğunda otomatik olarak tüm etkilenen cihazlardan kaldırılacak.

Bu, Ocak 2018’de 60 Android uygulamasının Tespit Noktası’nın çocukları pornografiye maruz bıraktığını keşfedildi. Daha yakın zamanda, Mart ayında Andr/HiddnAd-AJ kötü amaçlı yazılım içeren yedi uygulama çıkardı.

Bu, cihazların kurulumundan altı saat sonra reklamları ve bildirimleri içeren virüs türü.

Cihazınızda bazı kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşıyorsanız:

 • Cihazınızı Güvenli moda getirin
 • Gerekiyorsa kötü amaçlı uygulamanın yönetici durumunu kaldırın
 • Uygulamayı kaldırın

Bu başarısız olursa, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi, hatayı bir kez ve tümüyle kaldırmalıdır.

Başlamadan önce, Android telefondan virüs nasıl temizlenir veya tabletinizin muhtemelen bir virüsünün bulunmadığını belirtmek gerekir.

Görüntülemenin daha olası olduğu şey, cihazın virüs bulaştığını ve bir uygulamayı veya yavaş davranışı indirmeniz gerektiğine inandırmak isteyen bir reklamdır.

Daha fazla tehdidi önlemek için, telefonunuz veya tabletiniz için bir antivirüs uygulaması da yüklemek isteyebilirsiniz. En iyi mobil antivirüs programımızın içinde olduğunu göreceksiniz. En iyi seçimimiz Sophos.

Sophos

Sophos

Kötü amaçlı yazılımın büyük olduğuna ikna olursanız. Cihazınızdan kaldırmaya ilişkin talimatlar için okumaya devam edin.

 

Android virüsleri nereden geliyor?

Bir Android virüsünün telefon veya tabletinize ulaşmasının bir yolu, bir uygulamanın içindedir.

Bu, son yıllarda başlıkları vurmak için en büyük Android virüsleri için geçerlidir: Gunpoder, Ghost Trojan, Googlian ve Godless hepsi bu şekilde geldi. Mazar Tor tarayıcısını indirmenizi isteyen bir metin mesajı ile içeri girer.

En son Loapi bile Google Play‘in dışından kurulur. Loapi trojan, bir kullanıcının cihazlarını korumak için kurduklarını düşündüğü antivirüs uygulamaları ile yüklü rahatsız edici yeni bir tehdittir.

Cihazınıza çok ağır bir iş yükü koyabiliyor ve pilin aşırı ısınmasına neden oluyor. Ayrıca sizin adınıza metin mesajları gönderebilir. Bilginiz olmadan ücretli hizmetlere abone olabilir. Saldırganların DDoS saldırıları için HTTP isteklerini yürütmesine izin verebilir ve kripto para karşılığı Monero’yu kullanabilir.

Cep telefonu operatörleri gibi bilinen markaların resmi siteleri olarak sahte web sitelerinde bulunan indirme linkleri aracılığıyla. Cihazınıza yüklenmiş güçlü bir casus yazılımdan başka bir Android kötü amaçlı yazılımdır.

Android virüsleri, cihazınızda bazı kötü amaçlı işlemler gerçekleştirerek. Bazılarının kişisel bilgilerinizi çaldığını ve diğerlerinin de her zaman zararlı olmayabilecek ek yazılımlar indirerek çeşitli amaçlara sahip olmasını sağlar.

 

Android virüsleri ve kötü amaçlı yazılımlardan nasıl korunulur?

Ne yaptığınızı bilmedikçe, Google Play’den uygulama yüklemeyin:

Bu işlevsellik varsayılan olarak devre dışı bırakılmalıdır. Ancak telefonunuzu veya tabletinizin Ayarlar menüsünü açıp açamayacağınızı kontrol etmek için Güvenlik’e gidin. Ardından Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğinin bulunduğundan emin olun.

Google Play dışında bir uygulama yüklerseniz, resmi bir kaynak olarak gösterilen sahte bir web sitesi değil, yasal bir kaynaktan yüklediğinizden kesinlikle emin olun.

Klonlanan uygulamalardan kaçının:

Google Play’den uygulama indirirken güvende olacağınız zamanın yüzde 99’unda uygulamalarda kötü amaçlı kod bulundu. Bilinmeyen geliştiricilerin uygulamalarını klonlanmış gibi görünen uygulamalardan veya yalnızca yaptıkları şeyi yapmadıkları uygulamaları indirmekten kaçının.

Uygulama izinlerini kontrol edin:

Bir uygulamayı yüklediğiniz yerden bağımsız olarak, Yükle’ye basmadan önce gerekli izinleri kontrol edin. Bir uygulama cihazı yöneticisi iznine asla izin verilmez, bu da silinmesini engeller. Bir video oynatıcısının gerçekten kişilerinizi görmesi gerekiyor mu?

Yorumları çevrimiçi olarak kontrol edebilir ve gerçek bir operasyon veya kovboy işi olup olmadığını görmek için geliştiricinin web sitesine göz atabilirsiniz.

Android’i güncel tutun:

Android işletim sisteminin en son sürümü telefonunuz veya tabletiniz için mutlaka mevcut olmayabilir. Ancak olabildiğince güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bir dahaki sefere yükseltme yaptığınızda, zamanında işletim sistemi güncellemeleriyle bilinen bir marka düşünün.

Bir antivirüs uygulaması yükleyin:

Android’de antivirüs yüklemeniz gerekmez. Ancak virüslerle ilgili endişeleriniz varsa size rahatlık verebilir ve uygulamalar genellikle başka kullanışlı işlevlere de sahiptir. Android antivirüsünün zaman zaman yanlış pozitif bildirdiği biliniyor.

Ancak bir uygulamanın iyi olduğunu biliyorsanız bir uygulamanın iyi olduğunu biliyorsunuz. Android telefondan virüs nasıl temizlenir, favori antivirüs seçeneğimiz Sophos dur. Ancak bu ayrı makalede mobil güvenlik yazılımı için başka seçenekler de bulunmaktadır.

 

Android telefondan virüs nasıl temizlenir?

Telefonunuzu veya tabletinizi Güvenli mod‘a getirin. Bu, herhangi bir kötü amaçlı yazılım da dahil olmak üzere çalışan üçüncü taraf uygulamaların çalışmasını engeller.

Birçok cihazda, güç kapatma seçeneklerine erişmek için güç düğmesine basabilirsiniz. Ardından Güvenli modda yeniden başlatmak için bir seçenek getirmek için Kapat seçeneğini basılı tutun.

Güvenli Mod

Güvenli Mod

Güvenli moddayken, ekranın sol alt köşesinde ‘Güvenli mod‘ seçeneğini görürsünüz.

Ayarlar menüsünü açın ve Uygulamalar’ı seçin, ardından İndirilenler sekmesini görüntülediğinizden emin olun (bu, çalıştırmakta olduğunuz Android sürümüne bağlı olacaktır).

Cihazınız yanlış davrandığında ne yapacağınızı bileceksiniz ve genellikle indirmiş olabileceğiniz yeni bir uygulama ile bunu yapabilirsiniz.

Android telefonunuzu veya tabletinizi etkilediğini düşündüğünüz uygulamanın adını bilmiyorsanız. Listeyi gözden geçirin ve tehlikeli görünen herhangi bir şey olup olmadığına bakın veya yüklemediğinizi veya cihazınızda çalıştırılmamasını bildiğinizden emin olun.

Kötü amaçlı uygulamaya dokunun (açıkça ‘Tehlikeli Android virüsü’ olarak yazmaz). Uygulama bilgi sayfasını açmak ve ardından Kaldır’ı tıklayın.

Çoğu durumda, bu virüsü kaldırmak için yapmanız gereken tek şey, ancak bazen Kaldır düğmesini gri renkte bulabilirsiniz.

Bunun nedeni virüsün Cihaz yöneticisi durumuna sahip olmasıdır.

Uygulamalar menüsünden çıkın ve Ayarlar, Güvenlik, Cihaz Yöneticileri üzerine dokunun. Burada telefonunuzda veya tabletinizde, yönetici durumuna sahip tüm uygulamaların bir listesini bulacaksınız.

Kaldırmak istediğiniz uygulamanın kutusunun işaretini kaldırın ve bir sonraki ekranda Devre dışı bırak‘a dokunun.

Artık uygulamalar menüsüne dönüp uygulamayı kaldırabilmeniz gerekir.

Artık Android telefonunuz veya tabletinizdeki virüs sayesinde, tek yapmanız gereken cihazı Güvenli moddan çıkarmak için yeniden başlatmanızdır.

Artık doğru şekilde çalıştığından, cihazınızda sakladığınız önemli verileri yedeklemek için iyi bir zaman ve yolunuza çıkan gelecekteki virüslerden sizi korumak için bir Android antivirüs uygulaması yükleyin.

 

Android cihazda Güvenli mod nasıl açılır

Bir Google Pixel 2, Pixel XL, bir Nexus cihazı veya başka herhangi bir Android akıllı telefon veya tabletiniz varsa. Güvenli modu açma işlemi aşağıdaki gibidir:

 1. Güç düğmesine basın ve basılı tutun.
 2. Güç kapalı’ya dokunun ve basılı tutun.
 3. Yeniden başlatmaya güvenli mod istemi göründüğünde, Tamam’a dokunun.

Cihazınız yeniden başlatılacak ve sol alt köşede “Güvenli mod” yazacaktır. Bu yöntem aynı zamanda LG ve Sony telefonları için de çalışır.

 

Samsung Galaxy’da Güvenli mod nasıl açılır

Samsung Galaxy S8, S7 Edge, Galaxy S6 veya başka bir Samsung Galaxy cihazınız varsa. Güvenli modu açma işlemi aşağıdaki gibidir:

 1. Güç düğmesini basılı tutun ve cihazınızı kapatmak için Kapat seçeneğini belirleyin.
 2. Animasyonlu Samsung logosunu görene kadar Güç düğmesini basılı tutun.
 3. Güç düğmesini serbest bırakın ve Sesi kısma düğmesini basılı tutun.
 4. Cihazınız açılıncaya kadar tutmaya devam edin.
 5. Sol alt köşedeki “Güvenli mod” kelimelerini gördüğünüzde izin verebilirsiniz.

Bu yöntem ayrıca HTC ve Motorola telefonları için de çalışır.

Sorunlu uygulamaları kaldırabilir ve güvenli modda iken telefonunuzun ana işlevlerini kullanabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, basit bir yeniden başlatma işleri normale döndürür.

 

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Android

bitcoinBitcoin
$ 16,981.520.69%
ethereumEthereum
$ 1,255.201.1%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001721.67%
En üste