Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Akıllı telefon uygulamaları yeni koronavirüsü ‘temas izlemesine’ nasıl yardımcı olabilir

Akıllı telefon uygulamaları yeni koronavirüsü 'temas izlemesine' nasıl yardımcı olabilir

Mobil

Akıllı telefon uygulamaları yeni koronavirüsü ‘temas izlemesine’ nasıl yardımcı olabilir

Yeni koronavirüsün yayılımını izlemek ve içermek için akıllı telefon uygulamaları ve diğer cep telefonu gözetim sistemleri geliştirmek için küresel bir yarış devam ediyor.

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını kontrol etmek için kullanılan temas izlemeolarak bilinen sürecin, geçtiğimiz hafta en iyi iki akıllı telefon yazılımı üreticisi olan Alfab. Inc Google (GOOGL.O) ve Apple Inc (AAPL.O), bulaşıcı bir hastayla yollardan geçen insanları tanımlayabilen ve onları uyarabilen uygulamalarda işbirliği yapıyor.

 

Mobil Telefonlar Yeni Koronavirüs ile Nasıl Savaşabilir?

Akıllı telefonlar ve bazı daha az gelişmiş cep telefonları, baz istasyonu sinyalleri, Wi-Fi sinyalleri ve GPS olarak bilinen uydu tabanlı küresel konumlandırma sistemi aracılığıyla konumlarını takip eder. Akıllı telefonlar ayrıca yakındaki cihazlara bağlanmak için Bluetooth teknolojisini kullanır.

Konum verileri, tek tek mi yoksa toplu olarak mı, insanların evlerinde kalma emirlerine uyup uymadığını izlemek için kullanılabilir. Kontakt izleme için de kullanılabilir: insanların virüsü olan başkaları ile temas halinde olup olmadıklarının belirlenmesi, böylece test edilebilir veya karantina altına alınabilir.

Akıllı telefonlar, mesajlaşma yoluyla insanların sağlıkları hakkında anketler yapmak, çeşitli veri girişi formları aracılığıyla sağlık geçmişlerini kaydetmek ve hatta konum bilgileri ve sağlık verilerinin bir kombinasyonuna dayanan bir sağlık puanı oluşturmak için de kullanılabilir.

 

Telefonlar İletişim İzleme ile Nasıl Yardımcı Olabilir?

Akıllı telefonlar, Bluetooth kullanarak, yakın oldukları diğer telefonları kaydedebilir. Birisi enfekte olursa, önceki karşılaşmalarının hazır bir listesi vardır. Listedeki telefonlar, kendilerini test etmeye veya kendi kendine tecrit etmeye teşvik eden push bildirimleri alır.

Prensip olarak, bu sistem büyük personelin hastalarla seyahatleri hakkında görüşmesini ve daha sonra kontak kapılarını aramasını veya çalmasını gerektiren geleneksel temas izleme yöntemlerinden daha etkilidir.

Bluetooth çözümü mükemmel olmaktan uzak. Enfekte bir kişiden öksürük bu durumlarda muhtemelen sorun yaratmasa bile, telefonlar birbirinden 15 metre uzakta veya duvarın ayrı yanlarında bile birbirlerini kaydedebilir. Ancak geliştiriciler, cihazlar arasındaki sözde tokalaşmaların uzunluğuna ve gücüne dayanarak kontakları daha iyi tanımlamanın yolları üzerinde çalışıyorlar.

Bluetooth ayrıca, yoğun bir şehir bloğundaki herkesi kişiler olarak yanlış bir şekilde ilişkilendirebilen GPS veya baz istasyonu konum verilerinden daha doğru kalır.

 

Bu yöntemler şimdi kullanılır mı?

Singapur, TraceTogether adlı bir uygulamayla Bluetooth üzerinden kişi izlemeye öncülük etti. Vakaları izlemek için güçlü hükümet gözetim sistemini kullanarak manşetlere çıkan İsrail de The Shield adlı bir uygulamayı hayata geçirdi. Hindistan’ın da bir uygulaması var.

Tayvan karantina uygulaması için kullanıyor ve aynı zamanda bir uygulama geliştirirken, Güney Kore kişi izleme için cep telefonu konum verilerini kullanıyor. Çin, bir dizi uygulama tabanlı izleme sistemi kullanmaktadır.

Bu arada, dünya çapında, çoğu devlet araştırma enstitüleri ve sağlık yetkilileri tarafından yönetilen, onlarca kişi izleme uygulaması geliştirmek için onlarca çaba devam etmektedir. Örneğin, Avrupa’da, Alman liderliğindeki bir çaba, diğer Avrupa ülkelerini 27 üyeli AB genelinde irtibat izleme uygulamalarını destekleyebilecek bir teknoloji platformunun arkasında toplamaya yöneliktir. Ancak diğer bazı Avrupa ülkeleri kendi uygulamalarını takip ediyor. İngiltere’de de bir çaba var.

ABD hükümeti henüz bir uygulamayı tanıtmadı, ancak en az iki üniversite araştırma grubu ve bir ad-hoc yazılım geliştirme ekibi eyalet ve yerel kurumlardan destek almaya çalışıyor.

 

Apple ve Google

İki şirket, rakip yaklaşımlar konusunda endişe duyduklarını ve Mayıs ayında piyasaya sürülecek ve uygulamaların birbirleriyle el sıkışmasına olanak tanıyacak araçlar geliştirmeyi kabul ettiklerini söyledi. Ayrıca, pil tüketimini ve bazı erken uygulamaların kullanımını sınırlayan diğer sorunları da ele alıyorlar.

Apple ve Google aynı zamanda bu yılın ilerleyen günlerinde günlük işlevlerini doğrudan dünya çapında telefon yazılımlarına entegre ederek bir adım daha atmayı planlıyor.

Virüse yakalanan kişilerin iletişim bildirimlerini başlatmak için yine de bir uygulama indirmeleri gerekir, ancak uygulaması olmayanlar bile bildirim alabilir.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Mobil

bitcoinBitcoin
$ 27,752.441.45%
ethereumEthereum
$ 1,897.280.87%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000871.5%
En üste