Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

5G ye yaklaştıracak bir grafen sensörü yapıldı

5G ye yaklaştıracak bir grafen sensörü yapıldı

5G grafen sensörü

5G İsveç’teki Chalmers Politeknik Okulu’ndaki araştırmacılar, bizi 5G ‘ye yakınlaştıran bir grafen fotodetektörü geliştirdiler.

Fiziksel ölçümler alanında bir devrim olan Terahertz düzeninin elektromanyetik dalgalarına duyarlıdır.

Grafenin spesifik özellikleri sayesinde, uzmanlar tek bir sensör oluşturmak için iki teknolojiyi birleştirdiler.  Sensörlerinin esnekliğini yüksek frekanslarda grafene duyarlılıkla birleştirerek oluşturulan fotodetektör, TeraHertz’e yakın frekans dalgalarını algılayabilir.

Bu olguları anlamak için, elektromanyetik spektruma odaklanmamız gerekir. Bir dalganın frekansına karşılık gelen birim olan Hertz’de atanan bir ölçektir. Her biri bir frekans aralığına karşılık gelen farklı dalgalar vardır. Bu dalga aralıklarından birine görünür denir. Güneşten mi yoksa ışıktan mı geldiği, konusunda her gün bizi aydınlatan fikirdir. Kızılötesi gibi diğer dalgalar görünürden daha düşük bir frekanstır ve UV dalgaları daha yüksek frekansa sahiptir.

5G

Bir dalganın frekansı, malzemeyi geçme kabiliyetini etkiler. Terahertz dalgaları görünür dalgaları veya kızılötesi dalgaları engelleyen malzemelerden geçebilir. Bu araştırmacılar tarafından geliştirilen sensör, dalgayı böyle yüksek bir frekansla yorumlayabilen ilk insanlardır. Bu nedenle gelecekteki iletişim teknikleri için birçok kapı açan gerçek bir devrimdir. İlk örneklerden biri 5G ‘dir çünkü böyle bir frekans 100 GB / s’lik bir hız elde etmeyi mümkün kılar.

Bu sensörün farklı uygulamaları, Chalmers Üniversitesi tarafından sağlanan bir videoda sunulmaktadır. Diğerleri arasında tıp sektöründe, otomobilde veya sızıntıların saptanmasında bir yardımcı program görülebilir.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

Reklâm
En üste